Jesteś tutaj:

Jak dbać o włosy farbowane?

Włosy farbowane wydają się być zdrowe i pełne blasku. Jednak jest to jedynie wizualny efekt działania pokrywy jaką pozostawiła na ich powierzchni farba. Czy jest sposób, aby były zdrowe i na długo zachowały intensywny kolor oraz lśniący połysk?

Jak dbać o włosy farbowane?

Zdjęcie: Faylyne

Włosy farbowane wydają się być zdrowe i pełne blasku. Jednak jest to jedynie wizualny efekt działania pokrywy jaką pozostawiła na ich powierzchni farba. Wskutek farbowania we wnętrzu włosa zawsze powstają mikro uszkodzenia. Włosy stają się przesuszone i znacznie osłabione. W dotyku wyczuwamy ich szorstkość. Są zdecydowanie bardziej podatne na łamanie, a ich końce szybko się rozdwajają. Włosy farbowane wymagają szczególnej pielęgnacji.

Czy jest sposób, aby były zdrowe i na długo zachowały intensywny kolor oraz lśniący połysk?

Od czego zależy efekt zabarwienia?

Ciężko uzyskać identyczne zabarwienie u dwóch różnych osób. Efekt jaki uzyskamy zależy przede wszystkim od wyjściowego koloru włosów. Przykładowo ten sam odcień rudego zupełnie inaczej będzie wyglądał u brunetki w porównaniu do blondynki. Jego barwa będzie znacznie ciemniejsza.

Drugim czynnikiem, który ma wpływ na kolor, jest stan naszych włosów. Przy włosach zniszczonych zabarwienie jest intensywniejsze. Dzieje się tak ponieważ na powierzchni włosa uszkodzonego łuski nie przylegają do siebie. W efekcie składniki preparatu koloryzującego lepiej przenikają i barwnik tworzy się głębiej, we wnętrzu włosa. Ma to jednak istotny wpływ na trwałość koloru. Barwnik w trakcie mycia głowy łatwiej się wydostaje spod osłonki i kolor szybko się wypłukuje. Duży wpływ ma także dobór środka do farbowania oraz jego trwałość.

Od czego zależy trwałość barwienia włosów?

Wyróżniamy trzy metody farbowania włosów. Pierwsza z nich to tzw. farbowanie "płytkie". Składniki mieszanki barwiącej wnikają płytko pod osłonkę gdzie następnie tworzy się barwnik. Metoda ta jest bardzo łagodna dla włosów. Niestety zabarwienie jest średnio intensywne. Nie ma możliwości, aby za pomocą barwienia płytkiego zmienić odcień włosów z ciemnego na jasny, ani żeby pokryć siwe włosy. Trwałość koloru jest ograniczona i krótko się utrzymuje. W zależności od stopnia uszkodzenia włosów i częstotliwości mycia barwniki zostają wypłukane (z reguły następuje to po ok. 24 myciach). Do tego typu preparatów zaliczamy szampony koloryzujące.

Druga metoda to tzw. barwienie "głębokie". Składniki mieszanki barwiącej mają zdolność do wniknięcia głęboko w strukturę włosa. Barwnik tworzy się w całym jego przekroju. W efekcie powstaje trwałe, niezmywalne zabarwienie. Taki mechanizm działania umożliwia nam zastosowanie farby.

Trzecia metoda umożliwia nam uzyskanie dowolnego koloru włosów. Polega na połączeniu barwienia głębokiego z rozjaśnianiem włosów. W tym celu stosuje się tzw. utleniacz (wodę utlenioną) w dużych ilościach. Jego nadmiar powoduje zniszczenie części naturalnego barwnika. Umożliwia to osiągnięcie koloru dużo jaśniejszego bądź ciemniejszego od koloru wyjściowego.

Jak pielęgnować włosy farbowane?

W celu zachowania piękna i zdrowia włosów farbowanych, niezbędna jest kompleksowa pielęgnacja. Włosy należy myć specjalnym szamponem, regularnie powinno się stosować odżywki i balsamy regenerujące. Niezbędne są również preparaty, które zapewnią włosom ochronę przed promieniowaniem UV, gdyż w wyniku jego działania dochodzi do uszkodzenia zarówno powierzchni, jak i wnętrza włosa.

Jak dobrać odpowiedni kosmetyk?

Kosmetyki do włosów wybieramy w zależności od ich rodzaju. W przypadku włosów barwionych trwale, bądź półtrwale poleca się stosowanie specjalnych preparatów przeznaczonych do włosów farbowanych - rozmaite szampony i odżywki. Należy stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu osiągniemy zadowalające rezultaty.

Kosmetyki te zawierają substancje, które umożliwią regenerację włosa i odbudują jego osłonkę. W składzie znajdują się również składniki, które będą chronić kolor włosów. Zapobiegną jego płowieniu na skutek działania słońca czy mycia szamponem. Dzięki temu kolor na dłużej zachowa swoją głębie, a włosy będą elastyczne i wygładzone.

Kosmetyki polecane do włosów farbowanych:

Czy warto stosować kosmetyki do włosów o określonym kolorze?

Tego typu preparaty warto stosować nie tylko przy naturalnym kolorze włosów. Poleca się ich stosowanie również w przypadku włosów farbowanych lub rozjaśnianych. W składzie tych kosmetyków znajdują się pigmenty lub specjalne barwniki, które umożliwiają podkreślenie danego koloru włosów. Z reguły zawierają również składniki ochronne, takie jak filtry przeciwsłoneczne co jest bardzo istotne w przypadku pielęgnacji włosów farbowanych.

Przykładem tego typu kosmetyków są:

Czy wskazane jest częste modelowanie włosów farbowanych?

Każdej kobiecie zależy na tym, by jej włosy nie tylko były puszyste, sprężyste i lśniące, ale również dobrze ułożone. Zarówno włosy naturalne, jak i farbowane źle tolerują działanie wysokiej temperatury. Zaleca się ograniczenie do minimum stosowania sprzętu do stylizacji włosów tj. suszarek, prostownic i lokówek.

Dlaczego lepiej unikać suszenia włosów?

Włosy mają zdolność do pobierania i oddawania wody do otoczenia. Zanurzone w wodzie wiążą się z nią, wskutek czego pęcznieją i minimalnie się wydłużają. W efekcie dochodzi do rozciągnięcia osłonki włosa. W wyniku oddawania wody do otoczenia rozpoczyna się naturalny proces suszenia włosa. W zależności od długości włosów może on trwać od kilku do kilkunastu minut. W tym czasie osłonka powoli się kurczy i wraca do rozmiaru wyjściowego. Jeśli po umyciu od razu zaczniemy suszyć włosy, osłonka nie zdąży się skurczyć. W efekcie włosy stracą swoją sprężystość i będą mniej elastyczne.

Joanna Hirszler

Dyplomowany technik usług kosmetycznych i studentka Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.

Obecnie pracuje jako dermokonsultantka w aptece ogólnodostępnej.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także