Jesteś tutaj:

Jak skutecznie przeciwdziałać starzeniu się skóry?

Starzenie się to nieunikniony proces w życiu każdego człowieka. Czy któreś ze składników kosmetyków rynkowych są w stanie nam pomóc w powstrzymaniu tych zmian?

Jak skutecznie przeciwdziałać starzeniu się skóry?

Zdjęcie: Antonio Fidalgo

Starzenie się to nieunikniony proces w życiu każdego człowieka. Wszelkie procesy wewnętrzne w organizmie ulegają spowolnieniu. Aktywność biologiczna komórek spada. Procesy regeneracyjne zostają zaburzone. Czy któreś ze składników kosmetyków rynkowych są w stanie nam pomóc w powstrzymaniu tych zmian?

Choć starzenie jest naturalnym zjawiskiem, to każdemu z nas ciężko się z nim pogodzić. Niestety szybkość postępowania tego procesu jest zakodowana w przypadku każdego żywego organizmu. Odpowiedzialne są za to m.in. geny, które przypisują każdej komórce ściśle określony czas życia i śmierci. Jednak w wyniku procesu starzenia genetycznego na postarzałej skórze nie widać specjalnych szkód. Mimo, że na jej powierzchni są wyraźnie zaznaczone zmarszczki mimiczne, to jednak nadal pozostaje ona w dobrej kondycji.

Zupełnie inaczej jest w przypadku skóry ciągle poddawanej działaniu czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie UV, zanieczyszczenia, silne wiatry i mrozy. To wszystko przyczynia się do powstawania wyraźniejszych zmian w strukturze i funkcjonowaniu naszej skóry. Na twarzy, dłoniach i dekolcie pojawiają się zmiany wskazujące na proces przedwczesnego starzenia. Głównym czynnikiem, który warunkuje przyśpieszenie naszego zegara biologicznego są emitowane przez słońce promienie ultrafioletowe. Niewątpliwie odgrywają w tym procesie znaczący udział.

Fotostarzenie - cichy zabójca młodego wyglądu

W wyniku długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV w obrębie skóry dochodzi do szeregu zmian. Określamy je mianem fotostarzenia. Na skórze widoczne są charakterystyczne zmiany takie jak teleangiektazje (sieć naczyń krwionośnych), głębokie zmarszczki i przebarwienia. Staje się ona bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Brakuje jej jędrności i elastyczności.

Nie bez zmian pozostaje również zawartość kwasu hialuronowego w skórze właściwej. Uszczuplenie się jego zasobów prawdopodobnie odpowiada za zmniejszenie się objętości skóry. Dodatkowo spowolnienie procesu odnowy komórkowej sprawia, że skóra staje się szorstka i matowa.

KWASY OWOCOWE

Alfahydroksykwasy, inaczej zwane kwasami AHA (ang. Alpha-Hydroxy Acid), to substancje naturalne pozyskiwane z roślin i owoców. Do najpopularniejszych zaliczamy kwas glikolowy, mlekowy i cytrynowy. Substancje te wykazują wielokierunkowe działanie. Im wyższe jest ich stężenie tym silniejszy jest proces złuszczania naskórka. W niższych stężeniach kwasy owocowe działają głównie nawilżająco.

Działanie kwasów AHA powoduje złuszczanie warstwy rogowej. W wyniku tego w kierunku żywych warstw skóry wędruje sygnał, że podziały komórkowe muszą zostać przyśpieszone.

Stosowanie kwasów owocowych przyczynia się do redukcji powierzchniowych zmarszczek, poprawy jędrności i wyrównania kolorytu skóry.

AHA mają również właściwości silnie nawilżające, dzięki czemu zwiększa się elastyczność skóry.

Przykładowe preparaty zawierające kwasy owocowe:

KOLAGEN I KWAS HIALURONOWY

Niewątpliwie optymalna zawartość wody w skórze ma duże znaczenie dla prawidłowego jej funkcjonowania. Stosowanie kosmetyków hamujących TEWL (trasepidermalną utratę wody) jest jednym ze sposobów opóźniania procesów starzenia.

Szorstkość i suchość to charakterystyczna cecha skóry dojrzałej-odwodnionej. Zaburzenia gospodarki wodno-lipidowej powodują, że jest ona bardziej podatna na powstawanie podrażnień i mikrouszkodzeń. Poza tym na suchej skórze zmarszczki są znacznie bardziej widoczne. Kolagen to białko pochodzenia zwierzęcego lub syntetycznego. Jest to struktura wielkocząsteczkowa i nie ma zdolności wnikania przez barierę jaką jest stratum corneum (warstwa rogowa naskórka). Kosmetyki z jego zawartością tworzą na skórze warstwę, które ma zdolność wchłaniania i zatrzymywania wilgoci. Podobne działanie wykazuje kwas hialuronowy.

Polecane preparaty:

PROTEINY

Wpływają na przyśpieszenie odnowy komórkowej. Mają zdolność wiązania się z rozmaitymi substancjami chemicznymi. Dzięki temu zapobiegają powstawaniu podrażnień. Mają zdolność do tworzenia na powierzchni naskórka filmu, a także do rozpoznawania i usuwania niedoborów skóry.

Przykładowe kosmetyki z proteinami:

WITAMINA C I E

Jednym z ważniejszych celów współczesnej kosmetyki jest hamowanie niekontrolowanych reakcji rodnikowych. Witamina C i E należą do grupy substancji aktywnych hamujących te reakcje. Inhibitory reakcji rodnikowych są to substancje występujące szeroko w przyrodzie.

Tokoferole (wit. E) ze względu na swój lipofilowy charakter łatwo przenikają do stratum corneum (warstwa rogowa naskórka). Mają zdolność wbudowywania się w struktury cementu międzykomórkowego warstwy rogowej. Dzięki temu regenerują skórę i zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych i uszkadzaniu komórek. Tokoferole mają zdolność do reagowania z wolnymi rodnikami. W wyniku tego powstają cząsteczki niereaktywne, bezpieczne dla naszych komórek. Wit. E ma jedną wadę - szybko się zużywa. Wobec tego trzeba albo systematycznie ją dozować, albo stosować substancje, które mają zdolność jej regenerowania. Takim składnikiem jest witamina C.

Witamina C w czystej postaci nie wykazuje zdolności przenikania przez naskórek. Z tego względu wykorzystuje się jej estry np. Palmitynian askorbylu. Estry mają zdolność penetrowania w struktury epidermy i dermy. Stymulują syntezę kolagenu i zapobiegają degradacji włókien kolagenowych. Dodatkowo witamina C zmniejsza syntezę melaniny i jest skuteczna w profilaktyce przebarwień skóry. Do innych inhibitorów reakcji rodnikowych możemy zaliczyć: karotenoidy, ubichinon, flawonoidy oraz peptydy.

Preparaty zawierające witaminę E i C:


Joanna Hirszler

Dyplomowany technik usług kosmetycznych i studentka Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie.

Obecnie pracuje jako dermokonsultantka w aptece ogólnodostępnej.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także