Jesteś tutaj:

Jak urządzić pokój małego alergika?

Alergia to jedna z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych, będąca udziałem coraz większej części społeczeństwa. Co robić, jeśli dotknie ona również nasze dziecko? Przede wszystkim nie popadać w panikę, mimo iż diagnoza dla każdego rodzica będzie z pewnością sporym przeżyciem.

Jak urządzić pokój małego alergika?

Zdjęcie: Personal Creations

Alergia to jedna z najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych, będąca udziałem coraz większej części społeczeństwa. Co robić, jeśli dotknie ona również nasze dziecko? Przede wszystkim nie popadać w panikę, mimo iż diagnoza dla każdego rodzica będzie z pewnością sporym przeżyciem. Na szczęście alergia nie oznacza od razu wywrócenia całego życia do góry nogami. W przypadku alergii pokarmowych często skończy się na zmianie jadłospisu, nieco inaczej rzecz ma się jednak z uczuleniem na kurz i roztocza, tym bardziej, że jest to jedna z najpopularniejszych alergicznych dolegliwości. Będziemy musieli poświęcić nieco więcej czasu i środków, żeby przystosować mieszkanie, a zwłaszcza pokój dziecka, do jego specyficznych potrzeb.

Wyrzuć dywan

Zacznijmy od materiałów przyjaznych małemu alergikowi. Przede wszystkim muszą być łatwe do wyczyszczenia, najlepiej na mokro – dotyczy to zarówno mebli, jak i podłogi. Dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne, drewno lub metal. Zrezygnować natomiast należy z wszelkich sprzętów, w których lubi gromadzić się kurz – tapicerowanych mebli, zasłon wykonanych z grubych materiałów, jak plusz czy welur, dywanów. Jeśli pokój wydaje się zbyt surowy, można ocieplić go lekkimi firankami lub bawełnianym chodniczkiem (należy wybrać takie, które można prać w pralce w temperaturze co najmniej 60 °C). Warto zadbać o to, żeby meble w pokoju dziecka były proste, pozbawione niepotrzebnych ozdób, na których mógłby osiadać kurz. Lepiej sprawdzą się zamykane lub przeszklone szafki niż otwarte półki. Ściany powinny być pokryte farbami wodnymi. Najrozsądniej będzie zrezygnować z tapet, zwłaszcza, jeśli zostały położone jakiś czas temu i zaczynają odstawać – mogą być siedliskiem pleśni. Lepiej także nie stawiać w pokoju alergika roślin.

Zabawki pod kontrolą

Uważnie wybieraj zabawki dla dziecka z alergią. Najlepiej unikać zabawek zrobionych z pluszu (są ulubionym siedliskiem roztoczy), ale nie ma sensu odbierać dziecku wszystkich zabawek, wystarczy przestrzegać zasad higieny. Pluszaki należy prać raz na tydzień, minimalnie raz na dwa tygodnie. Dobrym sposobem jest też wymrożenie pluszaków w zamrażalniku. Co to oznacza w praktyce? Wystarczy włożyć puchate maskotki do najzwyklejszego zamrażalnika, który posiada każda lodówka, na ok. 3 – 4 godziny. Jednak zdecydowanie najlepsze są te, które łatwo da się umyć, np. plastikowe lub drewniane. Po zabawie wszystkie zabawki powinny trafić do plastikowego kosza, który zapobiegnie osiadaniu na nich kurzu. Tak samo rzecz się ma z książkami, które najlepiej układać w zamykanej szafce lub przeszklonej biblioteczce.

DOWIEDZ SIĘ TAKŻE, JAK DBAĆ O ZABAWKI MAŁEGO ALERGIKA >>

Dobry sen

Osobnym tematem jest łóżko. Ono również powinno mieć prostą, możliwą do umycia na mokro ramę (najlepiej drewnianą, lub metalową). To samo dotyczy schowka na pościel. Ponieważ stare materace ze względu na wypełnienie (trawa morska, słoma, włókna palmowe) mogą powodować alergie, należy zastąpić je materacem z gąbki, razem z pokrowcem umożliwiającym ścieranie kurzu. Pościel również powinna być hipoalergiczna, z odpowiednim wypełnieniem. Na kołdrę i poduszki można nałożyć pokrowiec przeciw roztoczom. Powłoczki na pościel powinno się prać raz w tygodniu, najlepiej w proszku hipoalergicznym (Jelp, Lovela). Kocyk dla dziecka powinien być bawełniany i również często prany.

Czyste powietrze

Kurz ma tendencję do unoszenia się w powietrzu, dlatego ważne jest, żeby pokój alergika był codziennie wietrzony. Wyjątkiem są okresy pylenia, jeśli dziecko uczulone jest na pyłki roślin – w takim wypadku wietrzymy tylko przez chwilę, żeby wymienić powietrze w pokoju. Można również zainwestować w oczyszczacz powietrza zwłaszcza, gdy dokładne wywietrzenie pokoju jest niemożliwe, np. ze względu na mieszkanie w centrum miasta. Oczyszczacze zaopatrzone są w filtry, zaporowe lub elektrostatyczne, które wyłapują zanieczyszczenia lub alergeny. Dobrym pomysłem jest również odkurzacz wodny lub posiadający filtr HEPA, przeznaczony specjalnie dla alergików. Filtry tego typu mają otworki wielkości 0,3 mikrometra i zatrzymują nie tylko roztocza, ale też komórki grzybów i wirusy.

Wielkie sprzątanie

Niestety, w przypadku osoby uczulonej na kurz i roztocza nie ma mowy o jednorazowym wysiłku. To codzienna praca w celu ograniczenia kontaktu malucha z alergenem w postaci roztocza kurzu. Każdego dnia należy wietrzyć pokój, ścierać kurze z mebli i ścian wilgotną szmatką, a także przemywać podłogi. Najlepiej robić to w czasie, kiedy dziecka nie ma w domu, żeby nie podrażnił go unoszący się po sprzątaniu kurz. Raz w tygodniu powinno się zmienić pościel i ścierać kurz w miejscach trudno dostępnych na co dzień. To także czas, żeby wyprać lub wymrozić pluszowe zabawki, którymi bawi się dziecko. Raz na miesiąc, minimum raz na trzy miesiące zaleca się prać firanki i bawełniane dywaniki, a także poduszki, kołdrę i koce. Ważne jest ścieranie kurzu gromadzącego się między żeberkami kaloryfera, gdyż w sezonie grzewczym pod wpływem ciepłego powietrza unosi się do góry.

DOWIEDZ SIĘ TAKŻE, JAK DBAĆ O ZABAWKI MAŁEGO ALERGIKA >>
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także