Jesteś tutaj:

Jak zdiagnozować i pielęgnować skórę tłustą

Jedną z największych zalet tego typu skóry jest to, że jej proces starzenia zaczyna się bardzo późno i nie ma ona problemów z nawilżeniem. Największą wadą są częste powikłania trądzikowe, skłonność do tworzenia się zmian zastoinowych oraz nieestetyczny wygląd.

Jak zdiagnozować i pielęgnować skórę tłustą

Zdjęcie: Vishwas Krishna

Silny wpływ na negatywne objawy tłustej cery, takie jak nasilony łojotok i zaskórniki, mają hormony płciowe stymulujące także gruczoły łojowe. Dlatego do największego nasilenia tych objawów dochodzi w okresie pokwitania, gdy poziom hormonów płciowych jest najwyższy.

Jak rozpoznać skórę tłustą

Ten rodzaj cery powstaje na skutek nadczynności gruczołów łojowych. Wykazuje kilka charakterystycznych cech:
 • jest pokryta warstwą tłuszczu
 • błyszczy się
 • posiada rozszerzone pory i zaskórniki
 • jest słabo ukrwiona
 • ma szary, ziemisty kolor
 • czynniki zewnętrzne (woda, mróz, wiatr, słońce) wywierają słaby wpływ na jej kondycję
 • czynniki wewnętrzne, takie jak stres, zaburzenia hormonalne czy zaburzenia układu pokarmowego silnie wpływają na jej stan
Jak pielęgnować cerę tłustą

Fizjologia cery tłustej sprawia, że jej prawidłowa pielęgnacja jest bardzo trudna. Największym wyzwaniem jest ustalenie równowagi pomiędzy usuwaniem nadmiaru łoju na skórze a niedopuszczeniem do nadmiernego wysuszenia skóry i pozbawienia jej naturalnego, ochronnego płaszcza hydrolipidowego.

Kluczowe znaczenie ma tutaj dobór właściwych kosmetyków, które oprócz funkcji pielęgnacyjnej i upiększającej muszą także oczyszczać, dezynfekować i nie dopuszczać do wytworzenia się zmian zapalnych. Preparaty te powinny zaliczać się do tzw. grupy "oil free", czyli nie powinny zawierać tłustych składników, które wywierają negatywny wpływ na ten rodzaj cery.

Właściwa pielęgnacja tego typu skóry dotyczy kilku aspektów:
 • oczyszczania
 • normalizacji funkcjonowania gruczołów łojowych
 • właściwego nawilżenia i odżywienia skóry

Oczyszczanie skóry tłustej

Twarzy z cerą tłustą nie powinno się myć mydłem, gdyż nie da to spodziewanych efektów a dodatkowo może spowodować podrażnienia. Należy w tym celu stosować specjalny żel do mycia skóry tłustej. W celu oczyszczenia skóry tłustej nie wolno stosować preparatów silnie odtłuszczających, przeważnie zawierających duże stężenie alkoholu. Sprawiają one, że skóra staje się matowa i sprawia wrażenie, że jest w lepszej kondycji, jednak jest to efekt bardzo krótkotrwały, po którym dochodzi do wzmożenia pracy gruczołów łojowych i nasilenia objawów. Stosowanie powyższych preparatów może doprowadzić do zakłócenia równowagi hydrolipidowej skóry i jej nadmiernego odtłuszczenia. Prowadzić to może do powstania skóry odwodnionej lub trądzikowej.

Właściwymi preparatami do oczyszczania są antybakteryjne toniki (zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych) niezawierające wysokich stężeń alkoholu lub lekkie emulsje przeznaczone do tego rodzaju skóry.

Bardzo ważne jest aby podczas oczyszczania pamiętać o sukcesywnym zmniejszaniu grubości warstwy rogowej naskórka i usuwaniu złogów obumarłych komórek zatykających pory. Można tego dokonać przez regularne stosowanie (co kilka dni) odpowiedniego peelingu, który może być enzymatyczny lub mechaniczny. Należy jednak pamiętać, że peelingu enzymatycznego nie można stosować w przypadku występowania zmian zapalnych na skórze.

Niedopuszczalne jest samodzielne wyciskanie zaskórników. Może to doprowadzić do zainfekowania skóry, pogorszy jej wygląd, a w skrajnych przypadkach może spowodować zmiany i blizny szpecące twarz.

Normalizacja funkcjonowania gruczołów łojowych

Tylko normalizacja pracy gruczołów łojowych trwale i skutecznie zniweluje negatywne objawy towarzyszące tłustej cerze. Aby tego dokonać należy stosować preparaty zawierające substancje bezpośrednio wpływające na funkcjonowanie gruczołów łojowych.

Do najważniejszych należy wymienić przeciwutleniacze takie jak witamina C i E - które zapobiegają dodatkowej stymulacji gruczołów łojowych oraz aktywne postaci cynku - które hamują aktywność 5 ?-reduktazy - enzymu wydzielającego hormony stymulujące pracę gruczołów łojowych.

Nawilżenie i odżywienie skóry tłustej

Do nawilżenia i odżywienia należy stosować kosmetyki zaprojektowane specjalnie dla cery tłustej i trądzikowej. Pomagają one odbudować prawidłową warstwę hydrolipidową skóry bez stymulowania powstawania zaskórników oraz nawrotów trądziku. Preparaty te mają lekką, dobrze wchłanianą konsystencję, a ponadto zawierają składniki matujące i adsorbujące nadmiar wydzielonego łoju, dzięki czemu zostaje ograniczony efekt błyszczenia się skóry. Na noc powinno się zastosować krem regenerująco-odżywczy do cery tłustej.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także