Jesteś tutaj:

Jaki jest Twój typ skóry?

Rozróżnia się 5 podstawowych typów skóry: normalna, tłusta, sucha, mieszana i dojrzała...

Jaki jest Twój typ skóry?

Zdjęcie: Jesse Millan

Rozróżnia się 5 podstawowych typów skóry: normalna, tłusta, sucha, mieszana i dojrzała. Podział ten jest zależny od rozmieszczenia gruczołów łojowych. Poznanie odpowiedniego rodzaju jest ważne, ponieważ często od niego uwarunkowane są problemy ze skórą oraz możliwości poprawy jest stanu.

Skóra normalna

Jest różowa, jędrna, gładka, napięta, odpowiednio odżywiona. Nie posiada zaskórników, plam, widocznych naczyń krwionośnych. Jednym słowem jest idealna, wymarzona i wprost nie do osiągnięcia. Występuje przeważnie u dzieci do okresu dojrzewania.

Skóra tłusta

Jest szarożółta i dość widocznie się błyszczy. Jest blada, słabo ukrwiona, widoczne są rozszerzone pory. Zaletą jest to, iż jest odporna na czynniki atmosferyczne, mydło i wodę. Nie ulega przesuszeniu, dzięki czemu stosunkowo późno się starzeje. Na jej zły wygląd negatywnie wpływa stres, zaburzenia hormonalne i układu trawiennego. Jest bardziej narażona na problemy takie jak: trądzik i zaskórniki.

Skóra sucha

Jest cienka i mało elastyczna, wrażliwie reaguje na warunki atmosferyczne, wodę, mydło i niektóre kosmetyki. Szybko się także starzeje - już u dwudziestolatki mogą pojawić się pierwsze zmarszczki wokół oczu, szyi i ust. Jest trudna w pielęgnacji, ponieważ szybko ulega podrażnieniom. Szczególnie narażona jest na łuszczenie, rozszerzenie naczynek i liczne podrażnienia. 

Skóra mieszana

Jest połączeniem suchej i tłustej. Najczęściej błyszczy w pasie: czoło, nos broda, policzki zaś pozostają wysuszone. Pielęgnacja jest pracochłonna, ponieważ problemy skórne są podwójne. Może występować trądzik połączony z szybko pojawiającymi się zmarszczkami.

Skóra dojrzała

Z wiekiem staje się cieńsza, mniej odporna, co z kolei spowalnia gojenie się skaleczeń. Gruczoły łojowe i potowe są słabsze, a także wolniej następują procesy metaboliczne. Na proces starzenia się wpływają zmiany hormonalne - w okresie menopauzy zanikają hormony i następuje osłabienie psychiczne, co jest nie bez znaczenia dla wyglądu skóry. Objawia się ona zmarszczkami, mniejszą elastycznością i jędrnością, suchością, przebarwieniami oraz łuszczeniem.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także