Jesteś tutaj:

Nutrikosmetyki - źródło młodości

Jeśli w naszym organizmie brakuje witamin i minerałów, nawet najlepsze kremy nie będą skuteczne. Z pomocą przychodzą nutrikosmetyki, czyli preparaty odżywiające skórę od wewnątrz.

Nutrikosmetyki - źródło młodości

Zdjęcie: Pedro Ribeiro Simões

Jeśli w naszym organizmie brakuje witamin i minerałów, nawet najlepsze kremy nie będą skuteczne. Zmarszczki powstają w znacznie głębszych warstwach skóry, do których konwencjonalne preparaty do zewnętrznej pielęgnacji skóry (np. kremy nawilżające) nie mają szansy się dostać.

Z pomocą przychodzą nutrikosmetyki, czyli preparaty odżywiające skórę od wewnątrz.

Dlaczego skóra się starzeje?

W miarę upływu lat przybywa nam zmarszczek. Jest to wynik zmian w skórze właściwej (umiejscowionej poniżej warstwy naskórka). Następuje zmniejszenie produkcji kolagenu oraz spowolnienie reakcji neutralizujących wolne rodniki. Przez to stopniowo zmniejsza się zdolność odnowy komórek. Naczynia włosowate skóry wraz z wiekiem tracą swoje zdolności "transportowe". Oznacza to, że mniej substancji odżywczych oraz tlenu dociera do komórek skóry. Prowadzi to do znacznego wysuszenia skóry oraz jej zmatowienia.

Ze względu na to, że opisane powyżej procesy są zjawiskami fizjologicznymi - nie ma możliwości ich zatrzymania, ale możemy je spowolnić. Poprzez odpowiednią pielęgnację zewnętrzną, ale co ważniejsze przez pielęgnację "od wewnątrz", można opóźnić procesy starzenia się skóry w widocznym stopniu.

Jak działają nutrikosmetyki?

Kondycja paznokci, włosów i skóry w dużym stopniu zależy od naszej diety. Jeśli jest ona uboga w warzywa i owoce, a także ryby oraz nabiał, nie dostarcza nam niezbędnych składników odżywczych. Jeśli taki stan utrzymuje się dłuższy czas włosy stają się matowe, paznokcie są łamliwe, a skóra jest sucha i szorstka. Nie zawsze też wystarczy samo wzbogacenie diety, w powyżej wymienione produkty żywnościowe.

W takich sytuacjach świetnie sprawdzą się nutrikosmetyki, których składniki mają na celu: odżywić i wzmocnić skórę oraz włosy i paznokcie.

Składniki nutrikosmetyków

1. Witaminy

 • witamina A - redukuje proces rogowacenia naskórka
 • witamina E - poprawia kondycję naczyń włosowatych i zmniejsza suchość skóry, ogranicza stany zapalne, neutralizuje wolne rodniki
 • witamina C - pomaga zredukować przebarwienia i wzmacnia naczynia krwionośne, neutralizuje wolne rodniki
 • witaminy z grupy B - łagodzą stany zapalne, niwelują problem tzw. zajadów, są pomocne w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry oraz wypadaniu włosów oraz trądziku
 • witamina F - jest to grupa kwasów tłuszczowych, które nie mogą być syntetyzowane w organizmie człowieka i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Dlatego określane są mianem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Żywienie pokarmami ubogimi w NNKT może doprowadzić do zaburzeń chorobowych m.in. łupieżu, pękania pięt, nadmiernego wysuszenia skóry, a nawet powstawania liszajów.
Właściwości pielęgnacyjne są przypisywane kwasom z rodziny omega 3, 6 i 9. Możemy je znaleźć m.in. w oliwie z oliwek, oleju kukurydzianym oraz tłuszczu rybim. Pełnią one istotną funkcję w nawilżaniu skóry.

2. Minerały

 • Krzem - występuje w wyciągach ze skrzypu polnego oraz rdestu ptasiego, ma silne właściwości wiążące wodę, dzięki czemu ujędrnia skórę oraz pozwala na zachowywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, zapewnia również elastyczność włosom i paznokciom.
 • Selen - spełnia on bardzo istotną rolę w procesach immunologicznych organizmu, dodatkowo selen chroni naszą skórę przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego (UV) oraz działa przeciwnowotworowe. Zapewnia włosom zdrowy wygląd.
 • Cynk - przeciwdziała stanom zapalnym skóry (m.in. zmianom trądzikowym), korzystnie wpływa na procesy syntezy włókien kolagenowych zapewniając, skórze lepszą elastyczność. Wraz z selenem, cynk bierze udział w reakcjach odpornościowych organizmu.
 • Siarka organiczna - przyjmowana doustnie w postaci suplementów, w których występuje jako metylosulfonylometan - MSM (jest to związek organiczny, stąd określenie siarka organiczna) ma działanie: detoksykacyjne. Ma również właściwości antyoksydacyjne.

3. Substancje neutralizujące wolne rodniki

Zaliczamy do nich: karotenoidy, flawonoidy i koenzym Q10. Wydłużają one żywotność komórek naszej skóry, poprzez "wymiatanie" wolnych rodników, ochraniają włókna kolagenowe i elastylowe (zapewniające jędrność naszej skórze) oraz stymulują syntezę nowych włókien kolagenowych w strukturze skóry.

Dodatkowo, korzystnie wpływają na funkcjonalność naczyń włosowatych w skórze, co usprawnia zaopatrywanie komórek skóry w tlen oraz substancje odżywcze.

Kto powinien przyjmować nutrikosmetyki?

Najbardziej narażone na niedobór witamin i minerałów są osoby żyjące w ciągłym stresie, palące papierosy oraz stosujące diety odchudzające, ubogie w składniki odżywcze.

Należy zachować ostrożność podczas stosowania nutrikosmetyków

Nadmiar witamin może być groźny. Niektóre wydalane są z moczem np. witamina C, ale inne odkładają się w organizmie (szczególnie w wątrobie) i może wówczas dojść do przedawkowania np. w przypadku witaminy A i E. Należy zwrócić uwagę zwłaszcza na witaminę A. Przedawkowanie jej grozi nam zatruciem, objawiającym się: wymiotami, biegunką, odwapnieniem kości, zaburzeniami widzenia i wypadaniem włosów.

Jak dobrać nutrikosmetyk?

Preparaty dla osób po 40 roku życia:

Preparaty dla osób przed 40 rokiem życia:

Dla wymagających

Kobiety w ciąży oraz matki karmiące:

Preparat dla wegetarian:

Jeżeli chcemy poprawić wygląd włosów, skóry i paznokci, możemy sięgnąć po nutrikosmetyk, który w połączeniu z kosmetykami stosowanymi "zewnętrznie" oraz odpowiednio zbilansowaną dietą, przyczyni się w istotny sposób, do poprawy naszej urody.

Pamiętajmy, że nutrikosmetyki, które są preparatami witaminowymi, należy przyjmować ostrożnie i zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdziemy na opakowaniu lub w dołączonej ulotce!

Anna Machura




Spodobał Ci się artykuł?

Chcesz wiedzieć więcej?

Polecamy zaglądnąć do darmowego Poradnika Domzdrowia.pl

"Skuteczne wskazówki jak radzić sobie z objawami klimakterium"


Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także