Jesteś tutaj:

P jak peeling

W ostatnich latach błyskawiczną karierę zrobiły kosmetyki i zabiegi, których zadaniem jest złuszczenie powierzchniowej warstwy martwego naskórka. Proces ten bez wątpienia ma swoje uzasadnienie i nie bez powodu zjednuje sobie coraz większe rzesze zwolenniczek.

P jak peeling

Zdjęcie: Gabriele Simone

W ostatnich latach błyskawiczną karierę zrobiły kosmetyki i zabiegi, których zadaniem jest złuszczenie powierzchniowej warstwy martwego naskórka. Proces ten bez wątpienia ma swoje uzasadnienie i nie bez powodu zjednuje sobie coraz większe rzesze zwolenniczek. Pozwala bowiem w stosunkowo nietrudny i mało czasochłonny sposób przemienić szarą, zmęczoną, szorstką skórę w delikatną w dotyku, zaróżowioną i odmłodzoną.

Któż nie chciałby doświadczyć takiej przemiany? Dodatkowo preparaty peelingujące posiadają różnego typu substancje pomocnicze, których dodatek pomaga uporać się z innymi nękającymi skórę problemami – zaskórnikami, krostami, pierwszymi zmarszczkami czy przebarwieniami. Bardziej zaawansowane, czyli w efekcie silniej złuszczające zabiegi przeprowadzane są pod kontrolą wykwalifikowanego personelu i wymagają kilkudniowej rekonwalescencji. Te stosowane w warunkach domowych – działające powierzchownie - zazwyczaj złuszczają delikatnie i mogą być stosowane samodzielnie, po zapoznaniu się z zaleceniami producenta. Punktem wspólnym działania tej grupy kosmetyków jest konieczność użycia – zwłaszcza w okresie letnim – dobrego filtra UV podczas ekspozycji na słońce, gdyż skóra z osłabioną wierzchnią warstwą staje się bardziej podatna na przebarwienia i poparzenia. Dlatego też w lecie zaleca się raczej stosowanie delikatnego złuszczania, a mocniejsze lepiej jest zarezerwować na jesienne i zimowe miesiące.

Kosmetyki złuszczające możemy podzielić na enzymatyczne, mechaniczne i złuszczające za pomocą kwasów – w zależności od wybranej metody przeprowadzenia złuszczania możemy spodziewać się określonych efektów. Każdy z nich wymaga również innej metody zastosowania i odmiennych środków ostrożności, warto więc uważnie przyjrzeć się zaleceniom producenta.

Peeling enzymatyczny

Wybór preparatów na rynku pozwala dobrać taki, który zaspokoi indywidualne potrzeby każdego klienta. Osobom, które nigdy wcześniej nie stosowały preparatów złuszczających poleca się rozpoczęcie prób od najdelikatniejszych peelingów enzymatycznych. Charakteryzują się one zawartością enzymów, które rozpuszczają wierzchnie warstwy zrogowaciałego naskórka, ale nie docierają do warstw głębszych. Nie wymagają również pocierania, stosowane są raczej jako maseczka i spłukiwane po kilku lub kilkunastu minutach, dzięki czemu mogą być stosowane u osób ze skłonnością do pękania włosowatych naczyń krwionośnych prowadzącego do powstawania trwałych zaczerwienień oraz nieestetycznych pajączków. Wśród tego typu preparatów wyróżniają się preparaty z zawartością białej glinki znanej z działania łagodzącego i nawilżającego – możemy znaleźć ją na przykład w bardzo łagodnym peelingu enzymatycznym Dermika z serii Meritum czy w superdelikatnym peelingu oczyszczającym z serii Hypoalergica tej samej firmy. Podobnie delikatne właściwości mają też peeling enzymatyczny Dax Cosmetics z serii Perfecta oczyszczanie, a także peeling enzymatyczny Ziaja z serii Calma HLC.

Odmienną grupą peelingów stanowią te, których enzymatyczne działanie podyktowane jest ich przeznaczeniem dla cery trądzikowej i łojotokowej. Skóra taka wprawdzie nieźle znosi pocieranie mechanicznymi peelingami, natomiast grozi to rozprzestrzenianiem się bakterii i nasileniem niepożądanych objawów. Peelingi przeznaczone do tego typu skóry prócz działania złuszczającego posiadają również dodatek substancji antybakteryjnych i wspomagają leczenie krost, zaskórników, a nawet powierzchniowych stanów zapalnych. Są również istotnym elementem kuracji przeciwtrądzikowej, gdyż odblokowane zabiegiem pory mają możliwość się oczyścić, co hamuje rozwój chorobotwórczych bakterii. Szukając peelingów o takim przeznaczeniu warto zwrócić uwagę na Nuno firmy Ziaja. Godny zainteresowania jest również peeling enzymatyczny Anti Acne firmy Flos Lek. Preparaty te łączą działanie oczyszczające oraz odblokowujące pory, a także bakteriobójcze, co jest szczególnie ważne przy leczeniu objawów trądziku.

Peeling mechaniczny

Jeżeli potrzebne jest silniejsze złuszczanie, a nie ma do niego przeciwwskazań wspomnianego wcześniej typu, wówczas możemy sięgnąć po peelingi mechaniczne. Zawierają on cząsteczki, które podczas masowania skóry złuszczają martwą warstwę naskórka nieco silniej, niż peelingi enzymatyczne, jednak ich działanie i bezpieczeństwo pozwala stosować je kilka razy w tygodniu w warunkach domowych. W zależności od wielkości i struktury drobinek wyróżniamy mocniej działające peelingi gruboziarniste i łagodniejsze drobnoziarniste. Drobinki ścierające mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetyczne. Te pierwsze, ze względu na ostrzejsze krawędzie, występują raczej w peelingach gruboziarnistych. Syntetyczne drobinki natomiast charakteryzują kosmetyki łagodniejsze. Przykładem tego typu preparatu jest peeling drobnoziarnisty z granulkami jojoba z serii Meritum Dermiki, który mimo swojego silniejszego, mechanicznego działania nie podrażnia nawet wrażliwej skóry, a kojące właściwości dobroczynnego olejku nadają mu dodatkowych walorów nawilżających i łagodzących. Z kolei przykładem preparatu z drobinkami naturalnymi jest chociażby peeling złuszczający z pestkami moreli Beauty Formulas, gdzie substancją złuszczającą są zmielone pestki z moreli. Delikatniejszym preparatem, choć również zawierającym naturalne drobinki – w tym wypadku łupiny orzecha – jest delikatny peeling na bazie trzech róż Nuxe. Warto na niego zwrócić uwagę ze względu na dodatek znanego ze swoich właściwości łagodzących i regenerujących olejku różanego, który dodatkowo nadaje kosmetykowi wspaniały zapach bez dodatku syntetycznych perfum mogących wywołać podrażnienie lub alergię. Wreszcie warto wspomnieć o peelingu, którego będą poszukiwać wielbicielki naprawdę mocnego złuszczania mechanicznego – w razie takiej potrzeby warto sięgnąć po peeling gruboziarnisty Dax Cosmetics z serii Perfecta Oczyszczanie o właściwościach silnie złuszczających i oczyszczających.

Kwasy AHA i BHA w domowym zaciszu?

Trzecią z metod samodzielnego wykonywania peelingu jest stosowanie preparatów zawierających kwasy o takich właściwościach. Zazwyczaj są one używane zamiast kremu na noc, każdego wieczora lub co kilka dni, w zależności od ich mocy oraz indywidualnej odporności skóry na niskie pH. Ponieważ jest to typ samodzielnego złuszczania najgłębiej ingerującego w warstwy skóry, należy zachować szczególną ostrożność i zwrócić baczną uwagę na ochronę przeciwsłoneczną podczas jego stosowania. Ma on również najsilniejsze właściwości nawilżające, regenerujące, rozjaśniające oraz wygładzające, wobec tego warto się na niego zdecydować, choć raczej poleca się odłożenie rozpoczęcia kuracji na miesiące o mniejszym nasłonecznieniu. Wówczas najpierw warto sięgnąć po preparaty zawierające niższe stężenia kwasów, aby przyzwyczaić do nich skórę, a w kolejnych etapach kuracji sięgać po wyższe stężenia. Ciekawą propozycją są peelingi przeznaczone do domowego użytku łączące właściwości złuszczające z innego typu dobroczynnymi dla skóry substancjami. Wśród nich na uwagę zasługuje skoncentrowany peeling przeciwzmarszczkowy Hydracid SVR łączący złuszczające właściwości kwasu glikolowego z aktywnym działaniem retinolu. Warto również zwrócić uwagę na połączenie kwasu glikolowego z mlekowym występujące w peelingu Abacosun Viviean (Glyco caviar peeling) o odmładzających i nawilżających właściwościach. Dobrym wyborem jest również żel z 9% stężeneim kwasu AHA firmy Abacosun lub żel z kwasem salicylowym (czyli z grupy BHA) tej samej firmy.

Z wizytą w profesjonalnym salonie kosmetycznym

Na koniec warto wspomnieć o profesjonalnym złuszczaniu przeprowadzanym w gabinetach kosmetycznych. Wykonuje się je za pomocą preparatów o stężeniach kwasów wyższych niż w warunkach domowych, powinny być też stosowane w seriach po około 6 – 10 zabiegów, aby odniosły pożądany rezultat. Można za to liczyć na ich skuteczność w leczeniu takich zaawansowanych problemów skórnych jak blizny potrądzikowe, przebawienia posłoneczne, ostudy czy nawet pierwsze zmarszczki.

Decydując się na ten rodzaj zabiegu mamy do wyboru peelingi na bazie różnych związków chemicznych charakteryzujących się odmienną siłą i specyfiką działania. W wyborze odpowiedniego powinna pomóc doświadczona kosmetyczka, ale warto wiedzieć, na co można się zdecydować. Najdelikatniejszym z oferowanych zabiegów jest zazwyczaj peeling migdałowy, jedyny z profesjonalnych peelingów dopuszczony do stosowania latem. Ze względu na swoje niskie właściwości podrażniające może być stosowany również przez osoby z cerą wrażliwą i skłonna do podrażnień. Szczególnie polecany do cery tłustej ze względu na swoje zasługi w regulacji wydzielania sebum jest peeling pirogronowy zwany również jabłkowym. Powinny z niego skorzystać osoby, których problemem jest zbyt tłusta, błyszcząca i łojotokowa skóra, która najwięcej skorzysta na jego bakteriobójczych i regulujących właściwościach. Nieco silniejszy jest peeling glikolowy, o słabszym działaniu regulującym, za to doskonale radzący sobie z zadaniem regeneracji i odświeżenia skóry, z redukcją przebarwień oraz płytkich zmarszczek. Jednym z najsilniejszych z proponowanych w gabinetach kosmetycznych peelingów jest tzw. Yellow Peel, wykonywany mieszanką kwasów retinowego, azelainowego, fitowego i kojowego. Wykorzystanie takiej kombinacji pozwala uzyskać silny efekt rozjaśnienia i likwidacji przebarwień oraz wizualne odmłodzenie cery. Podobny efekt można uzyskać peelingiem na bazie kwasu trójchlorooctowego, który również należy do najsilniejszych z proponowanych w gabinetach.

Korzyści ze stosowania preparatów i zabiegów mających za zadanie złuszczyć martwy naskórek i odsłonić jego świeżą, młodszą warstwę raczej nie podlegają dyskusji. Odpowiednio dobrana do potrzeb i problemów cery pielęgnacja może dać naprawdę widoczne i pozytywne efekty, warto więc się na nią zdecydować i zwrócić baczną uwagę na odpowiedni wybór preparatu.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także