Jesteś tutaj:

Pokonaj rozstępy!

Rozstępy to obecnie przypadłość dotycząca dużej liczby populacji. Przez ten defekt skórny nie jedna osoba ma obiekcje przed odkryciem ciała w trakcie upalnych dni. Rozstępy to problem, który działa również na psychikę i sprawia, że zaczynamy wstydzić się własnego ciała. W jaki sposób pozbyć się istniejących rozstępów i zapobiec tworzeniu się nowym?

Pokonaj rozstępy!

Zdjęcie: Libelul

Rozstępy to obecnie przypadłość dotycząca dużej liczby populacji. Przez ten defekt skórny nie jedna osoba ma obiekcje przed odkryciem ciała w trakcie upalnych dni. Rozstępy to problem, który działa również na psychikę i sprawia, że zaczynamy wstydzić się własnego ciała. W jaki sposób pozbyć się istniejących rozstępów i zapobiec tworzeniu się nowym?

Rozstępy – jak powstają i kogo dotyczą?

Rozstępy są to wrzecionowate pasma przebiegające równolegle względem siebie. Początkowo są czerwone w późniejszym czasie perłowo białe. Ta wątpliwa ozdoba powstaje gdy bardzo szybko zmieniamy wagę dlatego bardzo często borykają się z nią przyszłe mamy. Ponadto rozstępy mogą powstawać z przyczyn hormonalnych, genetycznych, a także w wyniku diety ubogiej w składniki odżywcze. Najczęściej tworzą się w obrębie ud, bioder, brzucha oraz piersi.

Rozróżniamy dwie fazy tworzenia się rozstępu. W I fazie na powierzchni skóry tworzą się czerwone pręgi objęte stanem zapalnym. Jest to etap, w którym szansa na likwidację rozstępów jest największa. W II etapie rozstęp przybiera perłowo biały kolor. Jest to faza, w której likwidacja rozstępu jest bardzo trudna.

Jak zapobiec tworzeniu się rozstępów?

Jednym z bardzo waznych elementów profilaktyki powstawania rozstępów jest dieta. Posiłki powinny dostarczać odpowiednią dawkę witamin takich jak A,E,PP i B6 oraz odpowiednią ilość milroelementów m.in. krzemu i cynku.

W przypadku działań profilaktycznych bardzo ważne jest utrzymywanie stałej masy ciała. Dzięki temu skóra nie będzie narażona na gwałtowne rozciąganie i ryzyko tworzenia się rozstępów będzie niższe. Bardzo ważnym elementem jest również systematycznie wykonywany masaż. Masaż można wykonywać ręcznie przy użyciu specjalistycznego preparatu bądź zwykłej oliwki. Można go również wykonać pod prysznicem za pomocą specjalnej szorstkiej gąbki. W trakcie kąpieli wskazany jest także peeling całego ciała oraz wykonywanie naprzemian ciepłych i zimnych natrysków.

W profilaktyce rozstępów wskazane jest także lokalne stosowanie kremów przeciwko rozstępom. Produkty te silnie nawilżają, uelastyczniają skórę i zmniejszają ryzyko pękania włókien sprężystych. Ponadto wpływają na syntezę włókien kolagenowych i elastynowych co uodparnia skórę na powstawanie rozstępów. Godnymi polecenia preparatami zapobiegającymi powstawaniu rozstępów są Le'maadr - krem przeciw rozstępom oraz Lierac Phytolastil Gel - żel zapobiegający powstawaniu rozstępów.

Jak zlikwidować istniejące rozstępy?

W przypadku, gdy rozstęp już się pojawi i jest to świeża zmiana skórna, warto zaopatrzyć się w preparat niwelujący istniejące rozstępy. Świeżo powstałe rozstępy (I faza) można zlikwidować poprzez systematyczne wcieranie specjalistycznego kosmetyku takiego jak Lierac Phytolastil Ampoules - kuracja w ampułkach redukująca rozstępy oraz Elancyl - koncentrat redukujący rozstępy.. Preparaty te pobudzają syntezę włókien skóry i pomagają znacznie zmniejszyć widoczność rozstępów bądź całkowicie je zredukować.

Jeżeli rozstępy mają perłowo biały kolor i przybrały już formę blizny – w tym przypadku trudno się ich pozbyć. Zadowalające efekty można uzyskać poprzez wykonanie zabiegu mikrodermabrazji w gabinecie kosmetycznym. Jest to zabieg polegający na złuszczaniu głębokich warstw naskórka za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w głowicę. W efekcie silnego złuszczania rozstęp ulega znacznemu spłyceniu i jest mniej widoczny.

Na jakie składniki zwrócić uwagę wybierając preparat przeciwko rozstępom?

Preparaty te powinny zawierać w składzie substancje uelastyczniające i ujędrniające skórę. Ponadto substancje te powinny stymulować syntezę włókien skóry. Wybierając preparat na rozstępy warto zwrócić uwagę czy zaweira on składniki takie jak:
 • wyciąg z kasztanowca
 • wyciąg z Centella Asiatica
 • wyciąg z Arniki
 • wyciąg ze skrzypu polnego
 • wyciąg z bluszczu
 • wyciąg z przywrotnika
 • kwas mlekowy
 • witaminy A, C, E
 • krzem
 • aloes
 • olejek z wiesiołka
 • masło karite
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także