Jesteś tutaj:

Probiotyki zwycięzcami w walce z otyłością?

Specjalnie zaprojektowane probiotyki mogą modulować fizjologię komórek tłuszczowych. Takie obserwacje stwarzają możliwość zastosowania probiotyków w leczeniu jednostki chorobowej, jaką jest otyłość.

Probiotyki zwycięzcami w walce z otyłością?

Zdjęcie: Dezzawong

Specjalnie zaprojektowane probiotyki mogą modulować fizjologię komórek tłuszczowych. Takie obserwacje stwarzają możliwość zastosowania probiotyków w leczeniu jednostki chorobowej, jaką jest otyłość.

Czym są probiotyki?

Probiotyki to wyselekcjonowane szczepy bakteryjne, które podawane wraz z dietą, lub jako suplementy diety, kolonizują (zasiedlają) przewód pokarmowy. Pomimo, iż brzmi to przerażająco i nie kojarzy się w pierwszym momencie z pozytywnym działaniem, ich obecność jest pożądana. Posiadają bowiem zdolność wytwarzania odpowiedniego środowiska, które w prawidłowo funkcjonującym organizmie jest automatycznie obecne. Jednak takie zabiegi jak na przykład antybiotykoterapia (przyjmowanie antybiotyków) powodują zniszczenie flory bakteryjnej jelit, przyczyniając się do bólów brzucha oraz biegunek. Probiotyki stanowią rozwiązanie tego problemu. Są gotowe do przywracania równowagi w przewodzie pokarmowym. Obecnie bardzo często zwraca się uwagę na istotę przyjmowania probiotyków w trakcie (jak i po) stosowaniu antybiotyku. Probiotyki wówczas określa się mianem leku osłonowego (przykładowo: Acidolac, Dicoflor).

Na jakiej podstawie postawiono taki wniosek?

Określony szczepy bakterii probiotycznych mogą produkować strukturę molekularną zwaną sprzężonym kwasem linolowym (CLA). Kiedy te zmodyfikowane bakterie zostały podane myszom, badacze zaobserwowali zmiany w obrębie ich tkanki tłuszczowej. Dowiedziono zatem wpływu probiotyków na metabolizm komórek tłuszczowych.

Czym jest CLA?

CLA to kwas tłuszczowy produkowany w kilku podrodzajach. Podrodzaj t10 i c12 wykazuje zdolność zmniejszania ilości tkanki tłuszczowej w organizmie ludzkim oraz zwierzęcym. Ponadto posiadają one zdolność blokowania rozwoju komórek zmienionych przez raka okrężnicy, równocześnie indukując ich obumieranie. Takie zdolności (produkcji CLA) są charakterystyczne tylko dla niektórych szczepów bakterii, między innymi dla bakterii z rodzaju Propionibacterium acnes (wywołujących trądzik).

Na czym polegało stworzenie konkretnego szczepu probiotyków?

Wyizolowano enzym kodujący gen, pochodzący z bakterii Propionibacterium acnes i przeniesiono go do bakterii kwasu mlekowego (typowo zasiedlających przewód pokarmowy). Dzięki temu, posiadły one możliwość produkcji CLA.

Zauważono, że poziom CLA wzrastał czterokrotnie u myszy, którym podano tak zmodyfikowane probiotyki. Oznacza to, że probiotyki posiadają zdolność ingerencji w metabolizm, a także w kompozycję tkanki tłuszczowej.

Dr Catherine Stanton, prowadząca badania, stwierdziła: "Już wcześniej udowodniono, że CLA posiada zdolność łagodzenia nie-alkoholowego stłuszczenia wątroby, które tak często towarzyszyło otyłości. W związku z tym, zdolność zwiększania stężenia CLA, poprzez podaż probiotyków, ma ogromne znaczenie terapeutyczne. Tłuszcz otaczający nasze ciała nie jest tkanką obojętną, bowiem często staje się miejscem dogodnym dla rozwoju stanu zapalnego czy czynnikiem zwiększającym ryzyko wielu chorób, w tym także chorób nowotworowych. Nowe odkrycie informuje o potencjalnej możliwości użycia probiotyków w kolejnym wskazaniu."

Badania muszą być potwierdzone zanim można będzie stosować probiotyki w celu zmniejszania tkanki tłuszczowej. Istnieje jednak spora nadzieja, że tak właśnie się dzieje. Należy jednak pamiętać, że nie każdy probiotyk wykazuje działanie "odchudzające", a w aptekach póki nie zostaną przeprowadzone dokładne badania potwierdzające tą hipotezę, nie będzie dostępnych zmodyfikowanych pod tym kątem szczepów bakteryjnych.

Kinga Dziwisz

Na podstawie: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/12/101222205346.htmPSpodobał Ci się artykuł?

Chcesz wiedzieć więcej?

Tematy związane z odchudzaniem znajdziesz w darmowym Poradniku Odchudzania Domzdrowia.pl


Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także