Jesteś tutaj:

Przełom w walce z otyłością brzuszną

Po długich poszukiwania naukowcy z University of Missouri znaleźli sposób na pokonanie otyłości brzusznej.

Przełom w walce z otyłością brzuszną

Zdjęcie: Jena Jezy

Po długich poszukiwania naukowcy z University of Missouri znaleźli sposób na pokonanie otyłości brzusznej.

Tłuszcz brzuszny jest czynnikiem ryzyka w powstawaniu wielu chorób, m.in. cukrzycy, chorób układu krążenia, miażdżycy, choroby wieńcowej i nadciśnienia tętniczego. Pierwszy stopień otyłości trzewnej rozpoznaje się, gdy obwód pasa wynosi co najmniej 94 cm u mężczyzny i 80 cm u kobiety, a drugi od 102 cm u mężczyzny i 88 u kobiety. Panaceum na nadmiar tłuszczu ma stać się składnik oleju pozyskiwanego z nasion egzotycznego drzewa Sterculia foetida – kwas sterkuliowy. Profesor James Perfield twierdzi, że w najbliższej przyszłości mogą powstać preparaty do suplementacji z kwasem sterkuliowym, jednak wpierw konieczne jest dokładne przebadanie substancji i przeanalizowanie jej pod kątem możliwości wywoływania niepożądanych skutków ubocznych.

Kwas tłuszczowy otrzymywany z nasion tropikalnego drzewa zawiera składniki, które blokują oddziaływanie enzymu związanego z insulinoopornością.

Przeprowadzone na zwierzętach badania wykazały, że niskie stężenie tego enzymu ułatwia procesy metaboliczne, zwiększając wrażliwość na insulinę i obniżając ryzyko chorób przewlekłych występujących w późniejszym okresie życia. W doświadczeniach przez okres 13 tygodni dodawano kwas sterkuliowy do pożywienia gryzoni. Wyniki pozwoliły naukowcom stwierdzić, że dawka kwasu porównywalna z odpowiadającą zażywaniu przez człowieka ważącego 113 kg 3 g substancji dziennie obniżała poziom tłuszczu androidalnego i zmniejszała ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Sam olej z nasion Sterculia foetida wykazuje właściwości podobne do innych olejów roślinnych. Można spożywać wyodrębnione z rośliny nasiona, jednak łatwiej dozować znajdujące się w nich oleje, gdy zostaną wcześniej wyekstrahowane.

Źródło: http://kopalniawiedzy.pl/
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także