Jesteś tutaj:

Rola chromu w procesie odchudzania

Od pewnego czasu bardzo "modnym" sposobem na odchudzanie, stało się przyjmowanie preparatów chromu. Dlaczego akurat ten pierwiastek pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów? Zanim zdecydujemy się na suplementację chromem, warto przyjrzeć się temu pierwiastkowi bliżej.

Rola chromu w procesie odchudzania

Zdjęcie: Edgar181

Należy też odpowiedzieć sobie na kilka pytań: jaka jest rola chromu w organizmie, w jaki sposób chrom może wpływać na wagę człowieka, czy suplementacja chromem niesie za sobą jakieś niebezpieczeństwa, który preparat chromu jest dla mnie najwłaściwszy. Poniższy artykuł ma na celu przedstawienie chromu jako biopierwiastka, bezpieczeństwa jego stosowania oraz przegląd preparatów dostępnych w aptekach.

Chrom - jak działa w naszym organizmie
Odkrycie pozytywnych właściwości chromu oraz jego znamienitej roli w organizmie to historia zaledwie z ubiegłego stulecia. Wcześniej chrom postrzegany był tylko przez pryzmat swoich szkodliwych i toksycznych właściwości. Teraz wiemy już, że chrom wchodzi w skład tzw. czynnika tolerancji glukozy (ang. Glucose Tolerance Factor - GTF), czyli odpowiada za metabolizm glukozy w organizmie. Chrom jest mikroelementem, na którego zapotrzebowanie dorosłego człowieka mieści się w granicach: 50 - 200 mcg (mikrogramów).

W przypadku schorzeń, w których następuje zaburzenie równowagi pomiędzy insuliną a glukozą (np. cukrzyca) można także zaobserwować obniżony poziom tego metalu. Warto wiedzieć, że poza korzystnym działaniem w odchudzaniu, suplementacja chromem stosowana jest w terapii schorzeń: cukrzycy, hipoglikemii oraz w stanach podwyższonego poziomu cholesterolu i trójglicerydów krwi.

Najnowsze doniesienia wskazują również, że suplementacja chromem może mieć pozytywne zastosowanie w zapobieganiu rozwoju osteoporozy u kobiet po menopauzie.

Chrom jest łatwo eliminowany z organizmu - np. u osób narażonych na stres. Ponadto - obniżony poziom tego metalu obserwuje się u osób spożywających zwiększoną ilość cukrów prostych. Stąd warto pamiętać o uzupełnianiu niedoborów tego pierwiastka w organizmie.

Naturalne źródła chromu
Naturalnym źródłem chromu dla człowieka jest pokarm. Najbogatsze w ten pierwiastek są przede wszystkim drożdże spożywcze. Ponadto metal ten znajduje się w jak najmniej przetworzonych kaszach, ziarnach zbóż, chlebie pełnoziarnistym, wątrobie, wołowinie, sałacie, zielonym groszku, brokułach i innych.

Rola chromu w procesie odchudzania
Dlaczego właściwie chrom może pomóc w utracie zbędnych kilogramów? Jak już wspomniano - chrom wchodzi w skład czynnika tolerancji glukozy (GTF) i jest potrzebny do prawidłowego przebiegu metabolizmu glukozy i trójglicerydów.

Aby zrozumieć sposób działanie chromu - należy choć odrobinę spojrzeć na rolę insuliny. W momencie spożycia cukrów prostych (glukoza, fruktoza) czy po uwolnieniu monosacharydów ze spożytych wcześniej polisacharydów (np. skrobia), trzustka zaczyna wydzielać insulinę. Insulina to hormon obniżający poziom glukozy we krwi, poprzez wpływ na zwiększenie pobierania glukozy przez komórki. Hormon ten jest tak ważny, iż brak wydzielania insuliny (całkowity lub częściowy) jest chorobą (cukrzyca). W takiej sytuacji komórki poszczególnych tkanek są niezdolne do wykorzystania glukozy, co skutkuje poważnymi następstwami.

Chrom wchodząc w skład GTF wzmaga działanie insuliny, a tym samym zapobiega nagłym wahaniom glukozy we krwi. Nagłe obniżenie glukozy we krwi powoduje napady głodu i wzmożony apetyt na słodycze, co jest dużym problemem dla osób, które starają się schudnąć. Suplementacja chromem zmniejsza apetyt na słodycze i poprawia gospodarkę cukrów oraz lipidów. Chrom szczególnie polecany jest osobom mającym nadwagę oraz duży apetyt na produkty słodkie i wyroby z mąki.

Bezpieczeństwo stosowania chromu
W przyrodzie chrom obecny jest pod postacią chromu na tzw. +III stopniu utlenienia (chrom "naturalny") oraz +VI (chrom powstały w wyniku działalności człowieka). Warto wiedzieć, że z tych dwóch - toksyczna postać - to ta na +VI stopniu utlenienia. Przy czym na jej szkodliwe właściwości narażone są osoby mające kontakt z chromem zawodowo - np. pracujące w przemyśle hutniczym. Preparaty zawierające chrom +III są, wydawać by się mogło, nieszkodliwe.

Chrom obecny w tabletkach może być dostarczany w postaci: chlorku chromu, polinikotynianu chromu oraz pikolinianu chromu.
Suplementy zawierające chrom kliknij tutaj.

Czy można przedawkować chrom?
Raczej nie, ponieważ istnieje duża rozpiętość pomiędzy RDA (czyli zalecanym dziennym spożyciem) dla chromu oraz dawką toksyczną.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze preparatu zawierającego chrom
Osoba zdecydowana na rozpoczęcie kuracji chromem staje przed wyborem jednego z dużej liczby preparatów. Na co zwracać uwagę?
  • Po pierwsze - czy decydujemy się na preparat samego chromu, czy też złożony, który poza tym pierwiastkiem, zawiera i inne składniki: witaminy (najczęściej z grupy B), minerały (cynk), błonnik, inulinę, zieloną herbatę czy chitozan.

Jeżeli ktoś decyduje się na zażywanie chromu ze względu na chęć utraty wagi - na pewno powinien zwrócić uwagę na preparaty z błonnikiem - składnikiem jak najbardziej pomocnym w odchudzaniu. Wspomagająco w utracie zbędnych kilogramów będzie również działać zielona herbata - stymulując spalanie tkanki tłuszczowej (zielona herbata jest również źródłem przeciwutleniaczy - mających działanie antynowotworowe).
Dla osób decydujących się na chrom, by uzupełnić jego niedobory - właściwsze będą monopreparaty (czyli sam chrom), lub też złożone z innymi minerałami.
  • Po drugie - zawartość chromu.

Jak już wspomniano na początku - dzienne zapotrzebowanie na chrom, czyli tzw. RDA szacowane jest w granicach 50 - 200 mcg (mikrogramów). Na opakowaniach należy znaleźć informację ile jonów chromu (często oznaczanych jako Cr3+) przypada na jedną tabletkę czy kapsułkę.
Bądźmy uważni - często producenci umieszczają podwójną informację: ile jest całego związku z chromem (np. ile mg chlorku chromu) oraz ile jest samego chromu. I to ta ostatnia informacja powinna być dla nas najważniejsza.
  • Po trzecie - postać chromu.

Sprawa jest ważna, ze względu na toksyczność pikolinianu chromu, o której wspomniano powyżej. Mając na uwadze swoje własne bezpieczeństwo i zdrowie - starajmy się wybierać preparatów, które nie zawierają wyżej wymienionego związku.

Po co warto sięgnąć? W aptece spotkamy się z chromem nieorganicznym - chlorkiem chromu oraz chromem organicznym - polinikotynianem chromu oraz chelatem aminokwasowym chromu. Wydaje się, że te dwie organiczne postacie są najlepiej przyswajane przez organizm.
mgr farm. Aleksandra Uruszczak

Spodobał Ci się artykuł?
Chcesz wiedzieć więcej?
Te i inne tematy związane z odchudzaniem znajdziesz w darmowym Poradniku Odchudzania Domzdrowia.pl

Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także