Jesteś tutaj:

Rozwiąż problem chronicznego przejadania się

Nadmierne objadanie się jest zazwyczaj reakcją na problemy emocjonalne. W przeważającej większości przypadków jedzenie i spożywanie napojów nie wynikają z potrzeby zaspokojenia głodu czy pragnienia, ale z emocji.

Rozwiąż problem chronicznego przejadania się

Zdjęcie: ljv

Otyłość i zaburzenia odżywiania objawiające się jedzeniem w nadmiernych ilościach stanowią jeden z największych problemów współczesnego świata.

Zgodnie z prognozami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2015 r. liczba osób dorosłych z nadwagą wyniesie w przybliżeniu 2,3 miliarda, zaś ponad 700 milionów ludzi będzie cierpieć z powodu otyłości. Liczne doniesienia naukowe wskazują na szereg zagrożeń wiążących się z nadwagą, do których należą: przedwczesne starzenie się i skrócenie długości życia, nadciśnienie tętnicze, zwiększone ryzyko chorób serca, cukrzyca, choroby nowotworowe i wiele innych problemów zdrowotnych. Najczęściej przyczyn nadwagi upatruje się w spożywaniu produktów wysokokalorycznych i żywności przetworzonej, podczas gdy w większości przypadków jest ona wynikiem chronicznego przejadania się.

Nadmierne objadanie się jest zazwyczaj reakcją na problemy emocjonalne

W przeważającej większości przypadków jedzenie i spożywanie napojów nie wynikają z potrzeby zaspokojenia głodu czy pragnienia, ale z emocji (negatywnych, pozytywnych bądź neutralnych) lub z chęci dostosowania się do wymogów etykiety społecznej. Zjawisko to zwane „nadmiernym objadaniem się na tle emocjonalnym” stanowi poważny problem współczesnego świata. W odpowiedzi opracowaliśmy specjalny program walki z nadwagą SANKOM, oparty na założeniach odchudzania intuicyjnego i metodzie NeuroSlimming. Bazują one na naszej wrodzonej zdolności do świadomego oraz podświadomego kontrolowania apetytu, a także emocji nim sterujących i często zmuszających nas do impulsywnego jedzenia i przejadania się.

W NeuroSlimming i odchudzaniu intuicyjnym należy kierować się prawdziwym głodem fizjologicznym,

który trzeba umieć odróżnić od innych motywów natury emocjonalnej, społecznej czy psychologicznej, zachęcających nas do jedzenia. SANKOM pomaga dokładnie zrozumieć, czego potrzebuje nasz organizm i jak w związku z tym unikać nadmiernego objadania się. Zanim jednak zagłębimy się w szczegóły dotyczące programu SANKOM, warto zrozumieć, skąd bierze się i na czym polega nadmierne objadanie się na tle emocjonalnym. Rozwiązanie problemu jest bowiem możliwe tylko wtedy, kiedy znamy jego źródło.

Problem nadmiernego objadania się na tle emocjonalnym

Nadmierne jedzenie może mieć wiele powodów. Objadanie się na tle emocjonalnym polega na spożywaniu dużych ilości pokarmu pomimo braku uczucia głodu i może być reakcją na radosne wydarzenie, stres, depresję, podenerwowanie, rozczarowanie i inne tego typu uczucia. Ponadto, charakterystyczny dla współczesnego świata szybki tryb życia często prowadzi do chronicznego objadania się na tle emocjonalnym. Takiemu stylowi życia często towarzyszy nadmiar bodźców i informacji wysyłanych do mózgu, którego ośrodki odpowiedzialne między innymi za odczuwanie sytości stają się coraz mniej wrażliwe. W konsekwencji zaczynamy jeść niemalże bez umiaru, właściwie nawet tego nie zauważając. Co więcej, nadmierne objadanie się powoduje, że dana osoba musi spożywać coraz większe ilości pokarmu po to, aby nie odczuwać ciągłego głodu. Organizm zaś przechowuje nadmierne ilości pokarmu w postaci tłuszczu, co powoduje przyrost tkanki tłuszczowej, a w rezultacie – otyłość.
We współczesnym świecie większości wydarzeń towarzyszy jedzenie, przez co tak naprawdę trudno jest ograniczyć się do spożywania pokarmów tylko wtedy, kiedy odczuwamy głód. Wszelkiego rodzaju uroczystości, święta, obchody czy spotkania towarzyskie sprowadzają się do wspólnego biesiadowania i nadmiernej konsumpcji. Pora obiadu jest najczęściej jedyną okazją do spędzenia czasu z rodziną, a jedzenie stanowi wręcz fundament życia rodzinnego i społecznego. Nadmierne objadanie się może jednak wynikać także z indywidualnych uwarunkowań natury psychicznej i emocjonalnej, takich jak uczucie samotności, niepokoju czy smutku. W tym przypadku jedzenie stanowi najczęściej substytut pozytywnych emocji. Staje się swego rodzaju mechanizmem obronnym, dzięki któremu dana osoba może oderwać swoje myśli od traumatycznego przeżycia. Czasem pomaga ono przezwyciężyć nudę czy stres. Zamiast zmierzyć się z tymi trudnymi emocjami, wolimy się przed nimi chować, uciekając się do jedzenia. Droga ta prowadzi zaś prosto do nadwagi.

Nadmierne objadanie się na tle emocjonalnym może jednak wynikać także z pozytywnych emocji

Już od pierwszych lat swojego życia uczymy się, że wydarzenia pozytywne są zawsze związane z czymś smacznym. W nagrodę za dobre oceny w szkole dziecko otrzymuje słodycze, a na urodziny – obowiązkowo ulubiony tort. Nawyki te towarzyszą nam przez całe życie. Nawet osiągnięcia w pracy muszą zazwyczaj zostać uczczone wystawną kolacją w drogiej restauracji. Wreszcie, nadmierne jedzenie może się również wiązać z emocjami neutralnymi. Oznaczają one przeważnie pewien utarty schemat konkretnych zachowań społecznych, jak na przykład wyjście do kina (praktycznie zawsze związane z jedzeniem popcornu i piciem coca-coli) czy odwiedziny u rodziców (aby nikogo nie urazić, nie wolno nam niczego zostawić na talerzu).

Jedzenie impulsywne natomiast stanowi zazwyczaj natychmiastową reakcję na jakże wszechobecną w naszym życiu reklamę

Wszędzie otaczają nas restauracje typu „fast-food”, bary i stoiska z jedzeniem, a jedzenie na wynos jest dostępne przez całą dobę, niezależnie od dnia tygodnia. Wszystko to sprawia, że bardzo często trudno jest oprzeć się pokusie jedzenia. Pod wpływem nagłego impulsu sięgamy po potrawę czy produkt, które przed chwilą widzieliśmy na przykład w reklamie. Dzieje się to niezależnie od tego, czy jesteśmy w danej chwili głodni czy nie. Charakterystyczną cechą impulsywnego objadania się jest to, że spożywanie pokarmu pod wpływem impulsu nie daje uczucia sytości i zazwyczaj prowadzi do kolejnych „ataków” chronicznego jedzenia.

Rozwiązanie

A zatem, co zrobić, aby tego uniknąć? Jak w życiu rzeczywistym wybrać pomiędzy tym, co „konieczne” a tym, co „przyjemne”? Podstawowym krokiem w walce z nadwagą jest odzyskanie zdolności do rozpoznawania sfery fizjologicznej procesu nadmiernego objadania się i odróżniania jej od sfery psychologicznej. Sfera fizjologiczna oznacza prawdziwy głód fizjologiczny, podczas gdy psychologiczna nawiązuje do emocji i presji społecznej. Jednak realizacja tego zadania w pojedynkę może być bardzo trudna.

Dlatego też opracowaliśmy program SANKOM www.odchudzanieintuicyjne.pl oparty na założeniach odżywiania intuicyjnego i metodzie NeuroSlimming. NeuroSlimming jest metodą walki z nadwagą, bazującą na naszej wrodzonej zdolności do świadomego oraz podświadomego kontrolowania apetytu, zaś odżywianie intuicyjne ma na celu wypracować w nas zdrowe nawyki żywieniowe, obejmujące spożywanie zdrowych przekąsek, dzięki którym nie dopuszczamy do rozwinięcia się uczucia silnego głodu.

Według specjalistów odzyskanie zdolności prawidłowego odżywiania nie jest trudne, jako że wykształciły ją w nas miliony lat ewolucji.

Wystarczy jedynie wsłuchać się we własny organizm. Jednocześnie nie wolno dopuścić do tego, aby emocje i chęć osiągnięcia przyjemności przysłaniały nam prawdziwą potrzebę zaspokojenia głodu fizjologicznego. Trzeba nauczyć się przestać jeść wtedy, kiedy już nie jesteśmy głodni, nawet jeśli oznacza to przerwanie posiłku. Nie mniej, często nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z tym problemem. Dlatego też lekarze opracowali specjalne programy, takie jak NeuroSlimming czy odchudzanie intuicyjne, które osobom chcącym poprawić swoje nawyki żywieniowe i pracującym nad zrzuceniem zbędnych kilogramów pomagają rozprawić się z tym problemem raz na zawsze.

Odchudzanie intuicyjne, uczące jedzenia zgodnego z intuicją, stanowi przeciwwagę dla problemu nadmiernego objadania się na tle emocjonalnym. Aby umożliwić realizację jego założeń, musieliśmy opracować taki rodzaj jedzenia, który jest w stanie jak najlepiej zaspokoić potrzebę nadmiernej konsumpcji, a jednocześnie:
 • 1) nie zawiera wielu kalorii,
 • 2) zmniejsza lub eliminuje uczucie głodu,
 • 3) nie stymuluje apetytu,
 • 4) nie działa niekorzystnie na procesy wchłaniania i trawienia;
 • oraz 5) składa się jedynie z naturalnych składników.
I tak, w drodze licznych badań stworzyliśmy jedyne w swoim rodzaju, w całości wyprodukowane w Szwajcarii produkty SANKOM z błonnikiem pokarmowym, które spełniają wszystkie powyższe wymagania. Błonnik pokarmowy SANKOM, wzbogacony minerałami oraz witaminami A, C i E, jest idealnym regulatorem wagi.

Błonnik pokarmowy SANKOM dostępny jest w czterech naturalnych smakach owocowych (grejpfrutowym, wiśniowym, truskawkowym i brzoskwiniowym), a jego spożywanie z wodą w naturalny sposób hamuje apetyt. Poprzez wchłanianie wody błonnik w żołądku zwiększa swoją objętość, dając tym samym uczucie sytości. W związku z powyższym może on być stosowany w walce z nadwagą lub do kontrolowania wagi.

Błonnik pokarmowy (oligofruktoza i inulina) oczyszcza przewód pokarmowy, dzięki czemu zapobiega zaparciom. Błonnik pokarmowy SANKOM wspomaga odchudzanie, wpływa korzystnie na zdrowie, poprawia kondycję skóry (oczyszczenie organizmu w naturalny sposób przekłada się na zdrową skórę) i dodaje energii.

Chroniczne przejadanie się stanowi jeden z największych problemów współczesnego świata, którego rozwiązaniem są znajdujące się w zasięgu każdej osoby programy i produkty SANKOM. Z pomocą odchudzania intuicyjnego, NeuroSlimming oraz wyjątkowych kostek do żucia z błonnikiem pokarmowym problem nadmiernego objadania się na tle emocjonalnym może wreszcie zostać przezwyciężony. Dzięki tym prostym i intuicyjnym rozwiązaniom nadwaga może stać się problemem przeszłości.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także