Jesteś tutaj:

Skuteczność probiotyków w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy

Hiszpańscy naukowcy wyselekcjonowali szczep bakterii probiotycznych, które być może już niedługo będą powszechnie stosowane w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy, wywołanych przez bakterię Helicobacter pylori.

Skuteczność probiotyków w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy

Zdjęcie: mj ecker

Hiszpańscy naukowcy wyselekcjonowali szczep bakterii probiotycznych, które być może już niedługo będą powszechnie stosowane w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy, wywołanych przez bakterię Helicobacter pylori.

Czym jest bakteria Helicobacter pylori?

Bakteria Helicobacter pylori należy do grupy bakterii gram ujemnych. Cechą charakterystyczną tej bakterii jest zdolność rozkładu mocznika do cząsteczek amoniaku, dzięki enzymowi – ureazie, który potrafi sama produkować.

Bakteria przy pomocy ureazy, rozkładając niewielkie ilości mocznika, znajdujące się w żołądku, zwiększa pH soku żołądkowego, przez co stwarza sobie dogodne warunki do przeżycia. Helicobacter pylori jest jedyną bakterią, która potrafi żyć i namnażać się w silnie kwaśnym środowisku przewodu pokarmowego.

Jak można zainfekować się bakterią Helicobacter pylori?

Do zakażenia bakterią Helicobacter dochodzi najczęściej we wczesnym dzieciństwie, drogą pokarmową. Do infekcji może dojść na skutek kontaktu ze śliną osoby chorej, na przykład podczas korzystania z tych samych sztućców podczas jedzenia, picie ze wspólnej butelki.

Według danych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) statystycznie bakterią jest zarażonych około 70% osób mieszkających w krajach rozwijających się oraz około 30% osób z krajów wysoko rozwiniętych. Statystyki są dość niepokojące, ze względu na możliwość wystąpienia u osób zakażonych poważnych problemów zdrowotnych.

Jakie schorzenia wywołuje Helicobacter pylori?

Zakażenie bakterią Helicobacter związane jest z wysokim ryzykiem wystąpienia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. U zdecydowanej większości chorych, u których zdiagnozowano chorobę wrzodową, stwierdza się w dalszych badaniach obecność bakterii Helicobacter w świetle przewodu pokarmowego.

Uszkodzenie błony śluzowej żołądka i stany zapalne przewodu pokarmowego mogą być również skutkiem infekcji. Zdarza się również, że nieleczona bakteria może doprowadzić do poważnych schorzeń: chłoniaków, czy nowotworu żołądka.

Skuteczność probiotyków w profilaktyce i leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy

Dotychczas bakterię Helicobacter pylori leczono przy pomocy antybiotyków, które miały na celu eradykację, czyli całkowite usunięcie bakterii z przewodu pokarmowego. Prawidłowo przeprowadzone leczenie ma na celu eradykację bakterii, a w konsekwencji zapobieganie nawrotom choroby wrzodowej.

Najnowsze badania prowadzone przez hiszpańskich naukowców dają nowe możliwości w zakresie zarówno profilaktyki, jak i leczenia zakażeń bakterią Helicobacter.

Naukowcy wyizolowali specyficzny szczep bakterii probiotycznych: Bifidobacterium bifidu i przeprowadzili badania na zainfekowanych bakterią Helicobacter myszach.
Wyniki badań są obiecujące – u myszy, którym podawano bakterie probiotyczne, obserwowano znacznie mniejszy zakres uszkodzeń błony śluzowej żołądka i dwunastnicy (wrzodów), w porównaniu do zwierząt, które nie otrzymywały probiotyków.

Dalsze badania sugerują również, że probiotyki mogą wspomagać regenerację błony śluzowej po przebytej chorobie wrzodowej, będącej skutkiem zakażenia bakterią Helicobacter.

Naukowcy prowadzą dalsze laboratoryjne badania in vitro, mające na celu wykazać skuteczność bakterii probiotycznych w hamowaniu wzrostu i namnażania się bakterii Helicobacter.

Hiszpańscy naukowcy liczą na to, że w przyszłości probiotyki będą powszechnie wykorzystywane zarówno w profilaktyce, jak i zwalczaniu zakażeń Helicobacter pylori.

Przyjazne probiotyki

Bakterie probiotyczne należą do grupy bakterii „przyjaznych” człowiekowi. Odpowiednio wyselekcjonowane kultury bakterii probiotycznych (najczęściej szczepu Lactobacillus, Bifidobacterium) podawane doustnie, wpływają korzystnie na funkcjonowanie nie tylko przewodu pokarmowego, ale również całego organizmu poprzez:
 • hamowanie rozwoju bakterii chorobotwórczych w świetle przewodu pokarmowego,
 • stymulację komórek układu odpornościowego,
 • regulację motoryki przewodu pokarmowego, a zwłaszcza zapobieganie i leczenie poantybiotykowych biegunek,
 • łączenie się z cząsteczkami „złego” cholesterolu i zapobieganie hipercholesterolemii,
 • poprawę tolerancji laktozy,
 • zapobieganie nawrotom infekcji grzybiczych pochwy.

Probiotyki w codziennej diecie

W trosce o prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego warto zadbać, aby nie tylko w okresie leczenia antybiotykami, ale również w codziennej diecie znalazły się produkty fermentacji mlekowej, zawierające bakterie probiotyczne, takie jak: jogurty, czy kefiry. Pozwolą one uzupełnić zapas zdrowych bakterii, które korzystnie oddziałują na organizm.

Probiotyki z apteki

W aptece dostępna jest szeroka gama preparatów, zawierających w swoim składzie bakterie probiotyczne: Warto po nie sięgać, nie tylko podczas trwania kuracji antybiotykowej, ale również w przypadku dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, gdyż posiadają szeroki zakres korzystnych dla organizmu właściwości, jednocześnie nie wywołując nieprzyjemnych działań niepożądanych.

Tekst źródłowy: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/02/110224121905.htm
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także