Jesteś tutaj:

Sposoby na wybielanie zębów

Coraz częściej decydujemy się na wybielanie zębów przed ważnymi wydarzeniami w naszym życiu. Najnowszym trendem stało się przeprowadzanie tego zabiegu przed ślubem. Pary niejednokrotnie wliczają jego cenę w ogólne koszty wesela. Jeśli chcemy by efekt naszych wysiłków był olśniewający i długotrwały, do tego zabiegu musimy się odpowiednio przygotować.

Sposoby na wybielanie zębów
Coraz częściej decydujemy się na wybielanie zębów przed ważnymi wydarzeniami w naszym życiu. Najnowszym trendem stało się przeprowadzanie tego zabiegu przed ślubem. Pary niejednokrotnie wliczają jego cenę w ogólne koszty wesela. Jeśli chcemy by efekt naszych wysiłków był olśniewający i długotrwały, do tego zabiegu musimy się odpowiednio przygotować.

Na czym polega proces wybielania zębów?

Nadtlenek wodoru lub nadtlenek mocznika stosowane, jako substancje wybielające w wyniku kontaktu ze śliną rozpadają się na mniejsze cząsteczki (reaktywne formy tlenu). Te natomiast z łatwością wnikają do wnętrza zęba i powodują rozpad barwnych związków zmagazynowanych w szkliwie i zębinie, wybielają ząb od środka. Reakcja ta trwa do momentu przerwania zabiegu lub gdy wszystkie przebarwienia zostaną rozjaśnione. Dalsze działanie utleniaczy powoduje już tylko uszkodzenie struktur zęba prowadząc do jego kruchości i porowatości.

Wybielanie a rozjaśnianie?

Dwa pojęcia, obecnie stosowane wymiennie, jednak praktycznie procesy te różnią się między sobą. W wyniku wybielania uzyskujemy dowolny kolor, niezależnie od naturalnego koloru naszych zębów. Używane do tego celu produkty zawierają substancje wybielające – nadtlenki. Rozjaśnianie daje zmianę maksymalnie o 1-2 tony, efekt uzyskujemy przy pomocy preparatów oczyszczających nasze zęby z osadów i zanieczyszczeń, działają powierzchniowo, zewnętrznie. Nie ingerują w podstawową tkankę zęba – zębinę. Są nimi pasty (np. BLANX MED, LACALUT BRILLIANT WHITE), gumy lub płyny do płukania (np. LISTERINE Stay White), które w swoim składzie zawierają dużo substancji ściernych (wskaźnik ścieralności RDA >100) i polerujących (dwutlenek tytanu, koloidalna krzemionka, sole glinu, węglan wapnia) lub enzymy rozkładające zalegające resztki pożywienia.

Jak przygotować zęby do wybielania?

Nie odkładaj zabiegu na ostatnią chwilę. Wybielając zęby np. przed ślubem warto pomyśleć o tym wcześniej.
 • 1 miesiąc przed wybielaniem dobrze jest wzmocnić szkliwo stosując pasty remineralizujące np. SENSODYNE FLUOR, lub przeprowadzić fluoryzację np. przy pomocy żelu ELMEX (stosowanie raz w tygodniu), zmniejszy to ewentualną nadwrażliwość związaną z działaniem utleniaczy na struktury zęba
 • 3 tygodnie przed należy upewnić się, że nasze zęby i dziąsła są zdrowe. Daje to czas na wyleczenie ewentualnych ubytków i zabezpieczenie nieszczelnych wypełnień. Stomatolog doradzi również, która metoda będzie najlepsza dla naszych zębów w zależności od ich ogólnego stanu zdrowia.
 • W dzień zabiegu warto oczyścić zęby z kamienia (scaling) i osadów (piaskowanie), ułatwi to przenikanie składników aktywnych do wnętrza zęba i wzmocni efekt wybielania
 • 2 tygodnie po należy wymienić stare plomby, mostki i korony gdyż nie poddają się one reakcji wybielania i będą kontrastowały z pozostałym uzębieniem.

Jak szybko można uzyskać efekt śnieżnobiałego uśmiechu?

Metody wybielania możemy najogólniej podzielić na:
 • Stosowane w gabinecie stomatologicznym przy użyciu lamp i laserów. Promieniowanie emitowane przez specjalistyczne lampy (halogenowe, plazmowe) oraz lasery aktywuje działanie substancji wybielających i przyspiesza cały proces.
Największe stężenie składników czynnych 35% - 37% nadtlenku wodoru, 40% nadtlenku karbamidu. Zmiana barwy o 5-14 odcieni. Efekt po jednorazowej wizycie– czas trwania około 1 godziny.
 • Stosowane pod kontrolą lekarza - metoda nakładkowa. Nakładki wykonane indywidualnie u stomatologa z żelem o stężeniu ≤10% nadtlenku wodoru lub ≤20% nadtlenku karbamidu, aplikujemy na noc lub na kilka godzin w ciągu dnia. Wybielenie zębów po około 14 dniach.
 • Do samodzielnego stosowania przez pacjenta – preparaty dostępne w aptekach i sklepach stomatologicznych.
Zestawy do nakładkowego wybielania (BIAŁA PERŁA SYSTEM, BEYOND STAY WHITE), lakiery, paski wybielające (BLEND-A-MED WHITESTRIPS). Zawartość utleniaczy do 10% nadtlenku karbamidu. Maksymalny efekt po 2-4 tygodniach regularnego stosowania, najczęściej aplikacja dwa razy dziennie.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Jest to sprawa bardzo indywidualna i w dużym stopniu zależna od samodyscypliny pacjenta. Zachowując odpowiednią higienę jamy ustnej wynik utrzyma się na dłużej, lecz wiąże się to praktycznie z koniecznością zmiany stylu życia. Należy unikać spożywania „barwiących pokarmów”- szczególnie zaraz po zabiegu. Konieczne jest regularne usuwanie osadu i kamienia nazębnego (najlepiej, co pół roku). Zalecane jest także stosowanie past zapobiegających tworzeniu się kamienia na zmianę z pastami remineralizującymi. Stosując sie do powyższych wskazań rezultat wybielania w gabinecie stomatologicznym utrzymuje się na ogół przez 2-3 lata. Powtórzenie zabiegu zaleca się jednak nie wcześniej niż po 5 latach. W wyniku stosowania preparatów dostępnych bez recepty śnieżnobiałym uśmiechem będziemy się cieszyć nieco krócej około 12 miesięcy.

Wybielanie u stomatologa czy samemu w domu?

Wybór metody zależy od rodzaju przebarwień utrzymujących się na zębach, od naszych oczekiwań oraz od środków, jaki na ten cel chcemy przeznaczyć. Najlepsze efekty niezależnie od rodzaju przebarwień w najkrótszym czasie otrzymamy wybielając żeby w gabinecie stomatologicznym z użyciem specjalistycznych lamp. Jest to zabieg najbardziej „agresywny”(wysokie stężenie środka wybielającego), a zarazem najbardziej bezpieczny, gdyż przeprowadzany pod okiem profesjonalisty. Zabezpieczenie przed uszkodzeniem dziąseł (nakładany żel ochronny) czy połknięciem środka wybielającego. Ta metoda jednak będzie nas najwięcej kosztować.

Alternatywą są środki dostępne w aptekach i sklepach stomatologicznych- żele, paski, zestawy do wybielania nakładkowego, lakiery. Wybielanie tą metodą trwa dłużej, a efekt nie będzie tak spektakularny. Jednak stosunkowo niska cena sprawia, że dla wielu osób jest wystarczający.

Wybierając samodzielne wybielanie zębów w domu pamiętajmy żeby ściśle przestrzegać instrukcji stosowania: ilości aplikacji w ciągu dnia i czasu. W przeciwnym wypadku narażamy się na przykre konsekwencje między innymi: niejednolite wybielenie, bolesność czy nadmierne wybielenie z efektem przeźroczystego szkliwa.


Piśmiennictwo

1. Ocena porównawcza preparatów do wybielania zębów w formie lakieru. K. Małkiewicz, E. Jodkowska, Dent. Med. Probl. 2006, 43, 1, 71–77.

2. Przebarwienia zębów: diagnoza i leczenie. O. Kahveci, M. Fidecki, E. Jodkowska, Now. Stom., 2007,4, 143-149

3. Materiały stosowane do wybielanie zębów - przegląd piśmiennictwa. D. Kościelniak, Porad. Stom., 2005, 4, 30-34.

4. Wpływ wybielania zębów nadtlenkiem wodoru na mikrotwardość szkliwa. M. Chrobak, U. Kaczmarek, Dent. Med. Probl. 2009, 46, 1, 63–68.

5. Ocena bezpośredniego efektu wybielania zębów 10% i 20% żelem z nadtlenkiem mocznika - badania in vitro. D. Kościelniak, M. Chomyszyn-Gajewska, E. Pamuła, Czas. Stomatol., 2007, LX, 4, 231-239.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także