Jesteś tutaj:

Trądzik różowaty – czym jest?

Zwany również trądzikiem dorosłych, trądzik różowaty to poważna choroba skóry, o której wiemy stanowczo za mało. Dowiedz się więcej na temat tej choroby.

Trądzik różowaty – czym jest?

Zdjęcie: 2 TOP

Trądzik różowaty to choroba skóry, która powoduje zaczerwienienie i wypryski na nosie, policzkach, czole i brodzie. Zaczerwienienie skóry pojawia się i znika. Trądzik różowaty może również powodować swędzenie i pieczenie oczu oraz powiek. Trądzik różowaty, zwany jest niekiedy trądzikiem dorosłych. Może pojawić się gwałtownie przypominając trądzik młodzieńczy.
Trądzik różowaty może być wstydliwym i kłopotliwym problemem. Nieleczony stopniowo będzie się pogarszał. Jeżeli zauważasz u siebie objawy trądziku różowatego, powinieneś skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniego sposobu leczenia.

Co wywołuje trądzik różowaty?

Eksperci nie mają pewności co dokładnie wywołuje trądzik różowaty. Wydaje się, że przede wszystkim dotyka osoby, które łatwo się czerwienią i mają jasną karnację. Ponadto wydaje się, że dużą rolę w przypadku trądzika różowatego odgrywa obciążenie rodzinne.
Pogląd, że trądzik różowaty powodowany jest nadużywaniem alkoholu jest błędny. Wynika on zapewne z częstego zaczerwienienia nosa i policzków osoby, która dotyka trądzik różowaty. Niemniej jednak, osoby z trądzikiem różowatym po spożyciu alkoholu mogą obserwować u siebie nasilenie objawów.

Objawy trądzika różowatego pojawiają się po zadziałaniu szeregu czynników. Zaliczamy do nich:

 • intensywne ćwiczenia fizyczne,
 • słońce,
 • ekspozycje na wiatr,
 • upały,
 • stres,
 • pikantne pokarmy,
 • alkohol,
 • częste zmiany temperatury (z ciepła na zimno i odwrotnie),
 • gorące kąpiele
 • czy przebywanie w saunie.
Czynniki te sprawiają, że naczynia krwionośne stają się widoczne na twarzy, co wywołuje zaczerwienienie.

Trądzik różowaty - objawy

 • wypieki na twarzy, krosty i guzki w okolicach policzków, nosa, ust i czoła. Niekiedy uderzenie gorąca oraz zaczerwienienie może trwać kilka dni.
 • Widoczna sieć drobnych naczyń krwionośnych na twarzy
 • Pieczenie lub kłucie skóry twarzy, szczególnie gdy stosuje się toniki czy inne płyny do twarzy.
 • Podrażnienie i zaczerwienie oczu. Powieki mogą wyglądać na czerwone i spuchnięte. Mogą wystąpić problemy z widzeniem. Zaniedbany trądzik różowaty może spowodować poważne problemy ze wzrokiem.
Nieleczony trądzik różowaty może dać zaawansowane, duże zmiany na nosie i policzkach, które mogą się mnożyć. Jest to zaawansowana postać trądzika różowatego zwana jako rhinophyma. Ta postać występuje stosunkowo rzadko.

Mam trądzik różowaty - co mam robić?

1. Znajdź czynniki, które zaostrzają objawy trądzika różowatego. Dzięki temu łatwiej unikniesz czynników, które pogarszają stan Twojej skóry. Jeżeli masz problem z trądzikiem różowatym, warto prowadzić dziennik, w którym zapisujesz to co robisz w ciągu dnia, jesz i pijesz. Tak przygotowany dziennik zabierz przy najbliższej okazji do lekarza, który pomoże Ci znaleźć sposób na poprawę kondycji Twojej skóry.
2. Używaj kremu z filtrem UV każdego dnia. Codziennie nakładaj na twarz z filtrem SPF 15 lub wyższym.
3. W chłodne dni zabezpieczaj skórę przed wysuszeniem stosując kremy nawilżające.
4. Dbaj o swoja skórę. Jeżeli masz problem z trądzikiem różowatym, powinieneś sięgać po kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej. Unikaj tych, które podrażniają.
5. Nie drap swojej skóry - w miarę możliwości.
6. Dbaj o swoje oczy. Jeżeli nosisz makijaż, zmywaj go z powiek produktami specjalnie przeznaczonymi do oczu. Jeżeli masz problem z suchością oczu - stosuj krople typu "sztuczne łzy".
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także