Jesteś tutaj:

Niepłodność – badania wykonywane u kobiet

Gdy wraz ze swoim partnerem udasz się do lekarza z powodu niepłodności, uzyskacie informacje, jakie badania są w Twoim przypadku potrzebne, aby ustalić prawidłowe rozpoznanie i móc następnie wdrożyć odpowiednie leczenie.

Niepłodność – badania wykonywane u kobiet
Gdy wraz ze swoim partnerem udasz się do lekarza z powodu niepłodności, uzyskacie informacje, jakie badania są w Twoim przypadku potrzebne, aby ustalić prawidłowe rozpoznanie i móc następnie wdrożyć odpowiednie leczenie.

Badania krwi

Jest to jedno z podstawowych badań. W badaniach krwi ocenia się:
 • w dowolnym czasie cyklu miesięcznego stężenie hormonów tarczycy, prolaktyny, androstendionu (testosteronu);
 • w 2 – 3. dniu cyklu stężenie hormonu folikulotropowego i luteinizującego oraz estradiolu;
 • stężenie progesteronu – oceniane 7 dni przed miesiączką. Niekiedy niezbędne jest określenie stężenia progesteronu w postaci serii oznaczeń – na przykład w 21., 28. lub 35. dniu cyklu.

Badania przesiewowe w kierunku infekcji

Test obejmuje badanie przy użyciu wziernika. W czasie badania za pomocą wacika pobiera się próbki ze sklepienia pochwy oraz z kanału szyjki macicy. W chwili badania i pobierania próbek mogą pojawić się dolegliwości bólowe podobne do odczuwanych podczas miesiączki. Pojawienie się niewielkiego krwawienia lub plamienia po badaniu nie jest zjawiskiem nieprawidłowym. Możesz zostać także poproszona o próbkę moczu pobranego ze środkowego strumienia.

Badania ultrasonograficzne (USG)

Badanie wykonywane to jest u wszystkich kobiet mających trudności z zajściem w ciążę. Możesz poprosić lekarza wykonującego badania, aby umożliwił Ci oglądanie obrazu na ekranie i opisał, co widać. Można zastosować 2 rodzaje tego badania:
 • przez powłoki brzuszne – do tego badania musi być wypełniony pęcherz moczowy, dlatego na kilka godzin przez jego rozpoczęciem, należy wypić dość dużo płynów i nie oddawać moczu. W czasie badania leżysz na plecach, a brzuch masz odkryty. Następnie lekarz pokrywa jego dolną część specjalnym żelem (który zapewnia lepszą jakość obrazu) i przesuwa głowicę w celu zobrazowania narządów jamy brzusznej. Badanie nie jest bolesne, lecz może spowodować uczucie dyskomfortu, ponieważ Twój pęcherz będzie wypełniony;
 • badanie przezpochwowe – w trakcie tego badania do pochwy wprowadzana jest głowica o mniejszych rozmiarach. Przez jego rozpoczęciem konieczne jest opróżnienie pęcherza moczowego. Podczas badania przezpochwowego narządy wewnętrzne zostają zobrazowane dokładniej niż w czasie badania przez powłoki jamy brzusznej.

Testy owulacyjne

 • Badanie krwi – wykonanie tego badania w drugiej połowie cyklu miesięcznego może wskazać, czy doszło u Ciebie do owulacji, czy też nie.
 • Badanie ultrasonograficzne – niekiedy wykonuje się serię badań USG w celu stwierdzenia, czy i kiedy doszło do owulacji. Począwszy od momentu tuż przed owulacją wykonuje się to badanie w sposób bardzo regularny – co drugi dzień lub nawet codziennie.

Test immunologiczny

Test ten służy do wykrycia przeciwciał skierowanych przeciwko plemnikom. Od kobiety pobiera się próbkę krwi, natomiast mężczyzna musi dostarczyć nasienie. Następnie obie próbki miesza się i stwierdza, czy przeciwciała potencjalnie zawarte we krwi kobiety wpłynęły jakoś na plemniki i ich stan.

Test postkoitalny

Test ten, nazywany także testem Sims-Huhnera, stosowany jest do oceny śluzu szyjkowego po stosunku płciowym i ma na celu określenie stopnia jego agresywności w stosunku do plemników i stwierdzenie, jak wielu plemnikom uda się przeniknąć śluz i przez szyjkę macicy dotrzeć do samej macicy.

Histerosalpingografia (HSG)

Badanie to służy do oceny drożności jajowodów. Przeprowadza się je w pierwszych dziesięciu dniach cyklu miesięcznego, ale już po zakończeniu krwawienia. HSG polega na podaniu barwnika, który przemieszcza się przez macicę do jajowodów oraz wykonaniu serii zdjęć rentgenowskich. Ważne jest, aby przed badaniem wykluczyć ciążę, gdyż przemieszczenie zapłodnionej komórki jajowej w kierunku jajowodów może skutkować wystąpieniem ciąży pozamacicznej. Histerosalpingografia pozwala lekarzowi na dokładną ocenę drożności jajowodów w poszczególnych odcinkach i stwierdzenie istniejących zaburzeń.

Histeroskopia

Badanie to służy ocenie macicy. Histeroskopia trwa około 10 – 15 minut i polega na wprowadzeniu do jamy macicy giętkiej rurki zwanej histeroskopem. Całość wykonywana jest bądź w znieczuleniu miejscowym (wtedy będziesz miała zachowaną świadomość), bądź w znieczuleniu ogólnym (w takim przypadku będziesz spała). Dzięki temu badaniu można wykluczyć takie schorzenia jak mięśniaki lub polipy macicy oraz pobrać próbki z błony śluzowej macicy.

Laparoskopia

Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i polega na wykonaniu w powłokach jamy brzusznej kilku niewielkich (1 – 2 cm) otworów, przez które wprowadza się narzędzia chirurgiczne. Do jamy brzusznej wprowadza się gaz, dzięki czemu ulega ona poszerzaniu i umożliwia lepszy wgląd w jej wnętrze. Laparoskopia służy do oceny narządów rodnych w poszukiwaniu nieprawidłowości, takich jak włókniako-mięśniaki czy endometrioza.

Piśmiennictwo

P. Kaye. Płodność, niepłodność, bezpłodność. PZWL, Warszawa 2007

Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także