Jesteś tutaj:

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – jak sobie z nim radzić?

Syndrom PMS (z jęz. angielskiego - premenstrual syndrome) to zespół objawów poprzedzający comiesięczne krwawienia u kobiet (około 4 do 5 dni przed miesiączką) i ustępujący zaraz po jego pojawieniu się. Dawniej dolegliwości te uważano za przejaw kobiecej histerii i nie traktowano poważnie. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – jak sobie z nim radzić?
Syndrom PMS (z jęz. angielskiego - premenstrual syndrome) to zespół objawów poprzedzający comiesięczne krwawienia u kobiet (około 4 do 5 dni przed miesiączką) i ustępujący zaraz po jego pojawieniu się. Dawniej dolegliwości te uważano za przejaw kobiecej histerii i nie traktowano poważnie. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (czyli PMS ) dotyka ponad 90 % kobiet, choć różni się nasileniem i samymi objawami. Przeważnie objawy ustępują wraz z rozpoczęciem lub zakończeniem miesiączki i nie powodują większych problemów niż osłabienie. Szacuje się jednak, że dla 40% PMS wiąże się z przykrymi dolegliwościami utrudniającymi codzienne funkcjonowanie, a dla 10% wręcz kilkudniową niedyspozycją.

Poniżej prezentujemy 6 sposobów na codzienne radzenie sobie ze skutkami zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

1) Zwróć uwagę na dietę

Nadmiernie słone potrawy mogą powodować wzdęcia, kofeina zwiększyć twoją irytację i rozdrażnienie, alkohol pogorszyć samopoczucie, a nadmiar słodyczy zaburzyć poziom glukozy w twoim organizmie.

Spróbuj jeść więcej owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych na tydzień przed okresem. I pamiętaj, że nie chodzi tylko o to co jesz, ale jak jesz – staraj się jeść regularnie, w równych odstępach czasowych, co pozwoli ci uniknąć nadmiernych skoków glukozy we krwi i napadów wilczego głodu.

2) Ćwicz więcej

Aktywność fizyczna może pomóc zwalczać nie tylko fizyczne objawy PMS jak bóle kręgosłupa, dolnej partii brzucha czy wzdęcia, ale także psychiczne. Nawet jeśli czujesz się osłabiona, ginekolodzy zalecają byś spróbowała lżejszej formy ćwiczeń – warto zastanowić się nad pilatesem, jogą czy pływaniem. W pozostałe dni miesiąca pamiętaj o ćwiczeniach aerobowych - niekoniecznie w centrum fitness, możesz biegać, jeździć na rowerze czy uprawiać dowolny sport w plenerze.

3) Pamiętaj o witaminach

PMS często potęgowany jest przez niedobór witamin i minerałów, w szczególności witaminy B6 i E oraz magnezu i wapnia. Możesz skorzystać z szerokiej oferty suplementów lub wzbogacić swoją dietę w czasie poprzedzającym okres o produkty bogate w powyższe składniki.

Naturalne źródła:
  • magnezu: kasze, warzywa liściaste, kakao, produkty pełnoziarniste w szczególności pieczywo, orzechy
  • wapnia: mleko, żółte sery, ryby, szczypior, soja
  • witaminy B6: szpinak, kapusta, ziemniaki, fasola, mleko, ryby, mięso
  • witaminy E: oleje roślinne, jaja, kiełki pszenicy, zielone warzywa, migdały

4) Wypróbuj zioła

Z pewnością same zioła nie ukoją wszystkich dolegliwości związanych z PMS, ale niektóre z nich mogą okazać się przydatne w niwelowaniu poszczególnych objawów, jak na przykład „huśtawki nastrojów” czy skurcze brzucha.

Wypróbuj suplementy zawierające wyciąg z niepokalanka pospolitego, wiesiołka, imbiru, mniszka lekarskiego. Typowym objawem PMS jest zatrzymywanie wody w organizmie, dlatego zioła działające moczopędnie mogą przynieść ulgę.

Warto także skonsultować się ze swoim ginekologiem – z pewnością doradzi ci, jakie są najnowsze i najlepsze produkty apteczne wspomagające walkę z objawami PMS.

5) Unikaj stresu

Przede wszystkim musisz odpowiednio się wysypiać i odpoczywać. W miarę możliwości nie zarywaj nocy i spróbuj się zrelaksować. Nie przejmuj się, jeśli wydaje ci się, że potrzebujesz więcej snu, niż zwykle – wiele kobiet odczuwa podobnie. Postaraj się zredukować sytuacje stresogenne do minimum. Wypróbuj metody relaksacyjne, takie jak oddychanie, masaże, medytacje. Jeśli jednak uważasz, że najlepszym „polepszaczem” nastroju dla ciebie jest wypad z koleżankami do miasta, zrezygnuj z medytacji i umów się z nimi na zakupy. Rób to, co sprawia Ci przyjemność.

6) Nie bój się środków przeciwbólowych

Wiele kobiet cierpiących na PMS skarży się z powodu bólów różnego pochodzenia: brzucha, szczególnie w pierwszych dniach okresu, pleców, głowy a także na bolesną nadwrażliwość piersi. Ginekolodzy polecają środku działające rozkurczowo, a także można sięgnąć po łagodne środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Skonsultuj się z lekarzem, kiedy i w jakich dawkach powinnaś przyjmować środki uśmierzające ból i wybierz najmniejszą efektywną dawkę.

na podstawie: www.health.com
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także