Jesteś tutaj:

Walka z przebarwieniami skórnymi

Wraz z nadejściem wiosny i lata pielęgnacja skóry skłonnej do przebarwień przysparza wiele trudności. Intensywne w tym okresie słońce niekorzystnie wpływa na cerę i może spowodować pojawienie się plam na powierzchni cery. W jaki sposób pielęgnować skórę, aby nie wrócić z urlopu z pamiątką w postaci przebarwień?

Walka z przebarwieniami skórnymi

Zdjęcie: Produnis

Wraz z nadejściem wiosny oraz lata, pielęgnacja skóry skłonnej do przebarwień, może być stosunkowo trudna. Intensywne w tym okresie słońce niekorzystnie wpływa na cerę i może spowodować pojawienie się plam na powierzchni cery. W jaki sposób pielęgnować skórę, aby nie wrócić z urlopu z pamiątką w postaci przebarwień?

Przebarwienia skórne – dlaczego się pojawiają?

Przebarwieniem nazywamy odgraniczoną zmianę zabarwienia skóry. Jest to defekt kosmetyczny, który powstaje w wyniku zaburzeń związanych z melanogenezą. Melanogeneza to proces zachodzący w obrębie naskórka, w wyniku którego dochodzi do powstania barwnika skóry jakim jest opalenizna.

Niekiedy komórki wytwarzające barwnik nieprawidłowo funkcjonują i produkują go zbyt wiele. W skutek tego dochodzi do powstawania przebarwień. Oczywiście, aby proces melanogenzy się rozpoczął – niezbędna jest ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Z tego względu osoby o cerze skłonnej do tego defektu powinny ograniczyć kąpiele słoneczne do minimum.

Jak pielęgnować skórę, żeby zabezpieczyć się przed powstaniem przebarwienia?

Słońce jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie na skórze przebarwień. Osoby z tą skłonnością niewątpliwie powinny zabezpieczać skórę filtrami słonecznymi o najwyższym współczynniku ochrony. Obecnie na rynku istnieje wiele typów filtrów słonecznych. Taki preparat

można dobrać odpowiednio do rodzaju cery. Istnieją kremy z filtrem wygładzające, nawilżające, a także matujące. Przykładowo może to być preparat marki LIERAC SOLAIRE SPF50 krem 50 ml lub SVR 50+ Ultra Max krem z filtrem UV 50ml.

Należy pamiętać o tym, że filtry wraz z upływem czasu oraz wraz z działaniem słońca , tracą swoją stabilność. W efekcie ochrona skóry się zmniejsza i więcej promieniowania UV dociera do głębszych warstw skóry. Możne tego uniknąć poprzez częste aplikowanie skóry kremem z filtrem. Średnio co kilka godzin powinno się ponownie smarować skórę takim preparatem.

Poza stosowaniem preparatów ochronnych, wskazane jest również ograniczenie ekspozycji na słońce. Najlepiej przebywać w obrębie cienia, a jeśli nie ma takiej możliwości to warto dodatkowo zabezpieczyć skórę twarzy pod okryciem kapelusza, a ciało pod okryciem przewiewnej odzieży.

Ponadto należy unikać składników fotouczulających do, których należą:

1) Alkohol (w preparatach takich jak perfumy i wody toaletowe)

2) Olejki eteryczne

3) Dziurawiec

4) Dziegć

5) witamina A i jej pochodne (retinol, retinaldehyd)

Co zrobić w przypadku, gdy na skórze pojawiło się przebarwienie?

Niewątpliwie, gdy dojdzie do pojawienia się na powierzchni skóry plam, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Oceni on głębokość przebarwienia oraz dobierze odpowiednią metodę leczenia. Obecnie istnieje wiele surowców kosmetycznych, które skutecznie radzą sobie z

przebarwieniami. Należa do nich:

Pochodna witaminy C – skutecznie niweluje szkodliwe działanie słońca – ogranicza degradację włókien kolagenowych oraz znacznie spowalnia proces wytwarzania barwnika w skórze. Ponadto składnik ten wykazuje właściwości rozjaśniające skórę.

Kwas azaleinowy – skutecznie hamuje proces melanogenezy w pobudzonych komórkach skórnych. Częstym objawem ubocznym stosowania tego kwasu jest pieczenie i mrowienie skóry.

Hydrochinon – składnik stosowany już od dawnych lat. Jego działanie polega na hamowaniu reakcji skórnych, w wyniku których dochodzi do powstawania barwnika skóry (melaniny). Kuracja preparatem zawierającym hydrochinon wymaga cierpliwości, ponieważ efekty są widoczne dopiero

po kilku tygodniach.

Kwas kojowy – ta substancja blokuje działanie enzymu, który stymuluje proces melanogenezy. W efekcie nie dochodzi do powstawania plam, a istniejące na powierzchni skóry przebarwienia ulegają rozjaśnieniu. Kosmetyki z zawartością kwasu kojowego powinno się stosować nocą, ponieważ kwas ulega rozpadowi w wyniku działania promieniowania UV.

Alfahydroksykwasy – są to kwasy owocowe, które w wyższych stężeniach działają złuszczająco. W efekcie warstwa naskórka ulega spłyceniu i zmniejsza się widoczność przebarwienia. Z czasem plamy przestają być widoczne.

Wyżej wymienione składniki doskonale hamują syntezę barwnika w naskórku. Dzięki temu ujednolica się koloryt skóry, a tendencja do powstawania przebarwień jest mniejsza. Niektóre z tych składników można znaleźć w preparatach takich jak: ISIS UNITONE 4 KREM F20 * 30 ML oraz

DUCRAY MELASCREEN KREM ROZJAŚNIAJĄCY 40ML.

Jaki zabieg kosmetyczny skutecznie pomoże zwalczyć przebarwienia?

W gabinetach kosmetycznych stosowane są zabiegi, które umożliwiają głębokie złuszczanie naskórka. W efekcie ich działania można rozjaśnić przebarwienia, a nawet usunąć przebarwienia. Systematycznie stosowane znacznie poprawiają wygląd cery.

Mikrodermabrazja – obecnie jest to dość popularna metoda złuszczania skóry. Za pomocą specjalistycznego urządzenia wyposażonego w głowicę, kosmetolog usuwa wierzchnie warstwy naskórka. Poza działaniem rozjaśniającym skórę metoda ta ma wiele innych plusów. Po zabiegu

mikrodermabrazji skóra jest wygładzona i pobudzona do odnowy. Ponadto drobne zmarszczki ulegają spłyceniu. Dzięki temu cera wygląda młodziej.

Peeling kawitacyjny – to zabieg, który może być polecany również w przypadku wrażliwej skóry. Metoda ta umożliwia delikatne złuszczanie naskórka poprzez wykorzystanie działania fal ultradźwiękowych. Za pomocą peelingu kawitacyjnego można usunąć płytkie przebarwienia. Po zabiegu cera jest oczyszczona i gładka.

Laser , a walka z przebarwieniami?

Od kilku lat zabiegi z wykorzystaniem wiązki laserowej stają się coraz bardziej popularne. Jest to metoda stosowana przez odpowiednio przeszkolonych lekarzy. Laser działa na obszar przebarwienia

powodując efekt cieplny. W wyniku działania ciepła dochodzi do rozdrobnienia barwnika obecnego w skórze, który po jakimś czasie znika.


W przypadku cery skłonnej do przebarwień, mamy do wyboru szereg metod, które skutecznie mogą likwidować ten defekt kosmetyczny. Pamiętajmy jednak, że najważniejsza jest profilaktyka. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego stosowanie filtrów słonecznych jest niezbędne. Nie tylko w okresie silnego nasłonecznienia, ale także w okresie jesienno-zimowym.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także