Jesteś tutaj:

Właściwa pielęgnacja włosów u osób starszych

Niezależnie od wieku, włosy wymagają stałej pielęgnacji. Szczególną troską powinny być otoczone włosy osób starszych, które wraz z wiekiem tracą kolor, blask, stają się cieńsze, mają skłonności do łamania i wypadania.

Właściwa pielęgnacja włosów u osób starszych

Zdjęcie: Matthew Kenwrick

Niezależnie od wieku, włosy wymagają stałej pielęgnacji preparatami dostosowanymi do ich rodzaju. Jednak szczególną troską powinny być otoczone włosy osób starszych, które wraz z wiekiem tracą kolor, blask, stają się cieńsze, mają skłonności do łamania i wypadania.

Nie oznacza to, że osoby w podeszłym wieku są skazane na cienkie, matowe, rzadkie włosy. Wręcz przeciwnie - dzięki prawidłowo wykonywanym zabiegom pielęgnacyjnym oraz stosowaniu właściwych preparatów do mycia włosów, osoby starsze mogą cieszyć się zdrowymi włosami przez długie lata.

Szczególna troska o włosy w podeszłym wieku

W trosce o zdrowe, mocne włosy osoby starsze powinny je właściwie pielęgnować. Należy zdawać sobie sprawę, że wraz z wiekiem fizjologiczne funkcje organizmu ulegają stopniowej zmianie. Także czynność gruczołów łojowych oraz skóry może ulec zaburzeniu, stąd tak częste u osób starszych schorzenia dermatologiczne i podrażnienia skóry.

Również wraz z wiekiem aktywność mieszków włosowych maleje, a cebulki włosów są coraz słabsze. Mimo tego wypadanie i łamliwość włosów można zmniejszyć, stosując preparaty wzmacniające włosy.

Jeśli szampony przeznaczone do pielęgnacji włosów ze skłonnościami do wypadania nie pomagają pozbyć się problemu, warto przyjrzeć się swojej diecie, bądź sięgnąć po preparaty witaminowo - mineralne, dostępne w aptece bez recepty.

Dbaj o włosy każdego dnia

Duże znaczenie dla kondycji włosów ma ich codzienna pielęgnacja. Na nic się nie zda stosowanie preparatów pielęgnacyjnych, jeśli nieprawidłowo myjemy oraz suszymy włosy. Niewłaściwa technika najczęstszych zabiegów sprawia, że regularnie narażamy strukturę naszych włosów na uszkodzenie. Aby temu zapobiec, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pielęgnacji włosów:
 • Myj włosy tak często, jak tego wymagają, ale nie rzadziej niż co 2-3 dni - regularne mycie włosów łagodnymi szamponami, pozwoli cieszyć się lekkimi włosami, pełnymi naturalnego blasku.
 • Unikaj gorącej wody podczas mycia włosów - zbyt gorąca woda wzmaga pracę gruczołów łojowych, a nadmiar powstałego sebum szybko daje uczucie przetłuszczenia włosów.
 • Delikatnie osusz włosy ręcznikiem - po umyciu włosów delikatnie odciśnij z nich wodę i starannie osusz je ręcznikiem. Pamiętaj, aby nie trzeć silnie skóry głowy oraz włosów, gdyż struktura mokrych włosów jest bardzo podatna na uszkodzenia.
 • Cierpliwie rozczesuj włosy - po umyciu i wstępnym osuszeniu włosów ręcznikiem starannie rozczesz włosy przy użyciu grzebienia z rzadkimi zębami. Najpierw delikatnie rozczesz końcówki, a następnie włosy na całej ich długości unikając szarpania i rozplątywania włosów "na siłę".
 • Susz włosy delikatnym, ciepłym strumieniem powietrza - wprawdzie gorące powietrze suszarki szybciej wysuszy twoje włosy, ale będzie działało niekorzystnie na strukturę włosów, przez co mogą stać się łamliwe. Dlatego też zastosuj delikatny strumień ciepłego powietrza, który nie wyrządzi twoim włosom krzywdy.

Stosuj odpowiednie preparaty pielęgnacyjne

Skóra głowy osób starszych jest bardziej podatna na podrażnienia, a włosy które zwykle są cienkie, ze skłonnościami do wypadania, potrzebują szczególnej ochrony.

Do regularnego mycia włosów warto sięgać po delikatne preparaty, również na bazie naturalnych składników, które nie powinny podrażniać skóry głowy. Dodatek D - panthenolu (prowitaminy B5) działa korzystnie na skórę głowy, gdyż skutecznie łagodzi podrażnienia.

Wybierając szampon, warto zwrócić uwagę na indywidualne potrzeby naszych włosów, uwzględniając ich skłonności do przetłuszczania się, wypadania, czy łupieżu.

W aptece dostępna jest szeroka gama łagodnych preparatów do mycia włosów, których formuła oparta jest na naturalnych, ziołowych wyciągach:

- Farmona Radical szampon przeciwłupieżowy

Łagodny szampon do częstego, nawet codziennego mycia włosów z problemem łupieżu.

- Ziaja Szampon Biosulfo przeciwłupieżowy

Dzięki zawartości naturalnej biosiarki przeznaczony jest do pielęgnacji włosów z łupieżem, skłonnością do przetłuszczania się oraz łojotoku.

- Linia preparatów Farmona: szampon rumiankowy, pokrzywowy, z wyciągiem ze skrzypu polnego, czy miłorzębu japońskiego

Szampony na bazie ziół idealnie nadają się do częstej pielęgnacji włosów. Zawarte w preparatach naturalne składniki odżywiają włosy sprawiając, że są zdrowe, lśniące i pełne blasku.

- Farmona Radical Szampon do włosów zniszczonych i wypadających

Preparat wzbogacony wyciągiem ze skrzypu polnego wzmacnia włosy, a zawarty D-panthenol łagodzi podrażnienia skóry głowy.

- Seboradin Niger Szampon do włosów z czarną rzodkwią

To delikatny preparat na bazie ziół, przeznaczony do pielęgnacji włosów osłabionych, wypadających i skłonnych do przetłuszczania. Wspomaga również leczenie problemów skórnych: łojotokowego zapalenia skóry, łuszczycy i łupieżu.

- Farmona Radical Szampon wzmacniający blask koloru do włosów farbowanych

Polecany przede wszystkim osobom poddającym się zabiegowi koloryzacji włosów. Szampon zawiera aktywne składniki odżywcze, które wnikają głęboko w strukturę włosa. Preparat wyraźnie wzmacnia zniszczone zabiegami fryzjerskimi włosy, przedłuża intensywność koloru, jednocześnie chroniąc włosy przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Regularnie odwiedzaj fryzjera

Dla osób starszych nie bez znaczenia okazuje się również dobór odpowiedniej fryzury. Regularne podcinanie końcówek również wzmacnia włosy, dlatego warto regularnie odwiedzać salon fryzjerski.

Należy pamiętać, że podcinanie włosów nożyczkami krawieckimi, bądź przeznaczonymi do papieru bardzo szkodzi włosom. Z pozoru ostre nożyczki tak na prawdę niszczą włosy, sprawiają, że końcówki są postrzępione i rozdwojone. Jeśli koniecznie chcesz podcinać włosy w domu, zdecyduj się na zakup profesjonalnych ostrych nożyczek fryzjerskich, które nie będą czyniły szkody twoim włosom.

Włosy - niezależnie od wieku - wymagają starannej, codziennej pielęgnacji. Jeśli systematycznie będziemy dbać o nasze włosy, pamiętając o właściwej technice mycia i suszenia, oraz stosując odpowiednie preparaty uwzględniające potrzeby włosów - nasze włosy nawet w podeszłym wieku będą zdrowe, gęste i pełne blasku.

Małgorzata Kruk

Konsultacja: mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także