Jesteś tutaj:

Zaburzenia snu u dzieci zwiększają ryzyko otyłości

Czy twoje dziecko ma trudności z zasypianiem? Czy często budzi się w nocy, a rano
wstaje zmęczone? Jeśli tak – niestety jest w grupie podwyższonego ryzyka otyłości.

Zaburzenia snu u dzieci zwiększają ryzyko otyłości

Zdjęcie: Amanda Truss

Czy twoje dziecko ma trudności z zasypianiem? Czy często budzi się w nocy, a rano wstaje zmęczone? Jeśli tak – niestety jest w grupie podwyższonego ryzyka otyłości.

Dotychczas sądzono, że brak ćwiczeń fizycznych, wysokokaloryczna dieta, czynniki genetyczne oraz niektóre choroby metaboliczne mogą przyczyniać się do występowania otyłości u twojego dziecka.

Najnowsze wyniki badań amerykańskich naukowców wskazują na istnienie nowej przyczyny nadwagi – zaburzenia snu o różnej etiologii mogą bezpośrednio predysponować do otyłości oraz do innych schorzeń metabolicznych u dzieci.

Na bezsenność i inne zaburzenia snu, takie jak: problemy z zaśnięciem, budzenie się w nocy, zbyt wczesne budzenie się, bądź uczucie zmęczenia nad ranem cierpią nie tylko dorośli, ale również dzieci. Wiele zaburzeń snu jest spowodowane chorobami ogólnoustrojowymi. Jednak ich najczęstsza przyczyna, zwłaszcza u dzieci są problemy na tle psychicznym.

Brak wystarczającej ilości snu u dziecka w pierwszej kolejności objawia się problemami w szkole: zaburzeniami koncentracji, kłopotami z pamięcią, trudnościami w uczeniu się. Niestety oprócz problemów z nauką, u dzieci, które ciepią na zaburzenia snu istnieje ryzyko choroby depresyjnej.

Dzieci cierpiące na obniżony nastrój mają problemy z zasypianiem, natomiast dzieci z zaburzeniami snu mają znacznie większe ryzyko (bo aż czterokrotne) zachorowania na depresję w przyszłości – to błędne koło zachowań wskazuje na bezpośrednie powiązanie zaburzeń snu z problemami natury psychicznej. Problemy ze snem często prowadzą również do nasilających się stanów lękowych u dzieci, apatii, problemów z koncentracją, które mogą negatywnie wpływać na przyszły rozwój psychofizyczny dziecka. A dodatkowo skłonności do otyłości, wynikające z braku zalecanej ilości snu, mogą hamować samoocenę dziecka i poczucie jego własnej wartości, co często prowadzi do zachowań aspołecznych.

Amerykańscy lekarze przeprowadzili badania mające na celu ocenę wpływu zbyt małej ilości snu u dzieci na ich masę ciała oraz parametry metaboliczne. Za wystarczającą ilość snu lekarze przyjęli 8 – 9 godzin, które dzieci powinny regularnie przesypiać, zgodnie z zaleceniami pediatrów.

Wyniki przeprowadzonych badań okazały się niepokojące. Wykazano, że skrócenie ilości snu u dzieci do około 6.5 godzin, zwiększa ponad czterokrotnie ryzyko otyłości w wieku młodzieńczym i dorosłym.

Równocześnie lekarze zwrócili uwagę, że zmniejszenie ilości snu w stosunku do zalecanej przed pediatrów normy jest zjawiskiem co raz bardziej powszechnym – era łatwo dostępnych dla dzieci gier komputerowych, czy wielogodzinnego surfowania po internecie cały czas trwa, przez co rodzicom co raz większą trudność może sprawiać nakłonienie dziecka do wstania od komputera i wcześniejszego położenia się spać.

Lekarze pediatrzy apelują do rodziców, aby zadbali o zalecaną ilość snu swoich pociech, dzięki czemu zapewnią im odpowiednie warunki do rozwoju psychofizycznego oraz zmniejszą ryzyko otyłości i innych schorzeń (na przykład cukrzycy, nadciśnienia tętniczego) w dorosłym życiu.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także