Jesteś tutaj:

Zapomnij o zrogowaciałych i popękanych piętach

Ciągle uciskana i ocierana skóra na pięcie traci swoją elastyczność, łatwiej się przesusza i grubieje. Narośnięta, nieraz popękana skóra wygląda dość krępująco, a i potrafi zaboleć.

Zapomnij o zrogowaciałych i popękanych piętach

Zdjęcie: Pedro Ribeiro Simões

Stopy. Każdego dnia pokonujesz dzięki nim kilka kilometrów. Obciążone masą kilkudziesięciu kilogramów, wciśnięte nieraz w za ciasne buty i pozbawione świeżego powietrza są szczególnie narażone na uszkodzenia skóry. Ciągle uciskana i ocierana skóra na pięcie traci swoją elastyczność, łatwiej się przesusza i grubieje. Narośnięta, nieraz popękana skóra wygląda dość krępująco, a i potrafi zaboleć.

Czemu pięta rogowacieje?

Uciskane i niedostatecznie ukrwione komórki skóry na pięcie mają większą tendencję do obumierania. W rezultacie, z czasem tworzą się twarde i bolesne ogniska nadmiernego zrogowacenia, zwane również modzelami.

Nadmierne rogowacenie pięt dotyczy przeważnie kobiet po menopauzie. Związane jest to z postępującą utratą zdolności komórek skóry do zatrzymywania wody i utratą barierowego płaszcza lipidowego. Skutkuje to widocznym przesuszeniem skóry. Problem może dotyczyć również osób o genetycznie uwarunkowanych zaburzeniach rogowacenia i czynności naskórka (przy atopowym zapaleniu skóry czy łuszczycy).

Większą skłonność do powstawania zrogowaceń przejawiają osoby z nadwagą, wadami postawy i wadami kształtu stopy, gdy pięta obciążona jest automatycznie większym naciskiem.

Nadmierne zrogowacenie może być sygnałem alarmującym u osób cierpiących na cukrzycę. U chorych, w wyniku zaburzeń krążenia krwi w stopach, komórki skóry szybciej obumierają tworząc zgrubiałe narośla podatne na pękanie. Infekcja nawet drobnej ranki łatwo prowadzi do powstania rozległych owrzodzeń.

Powracające zrogowacenie może świadczyć również o grzybicy piętowej. W tzw. odmianie złuszczającej skóra pięty nadmiernie się łuszczy i pęka. W tej sytuacji obok środków złuszczających, jak kwas salicylowy, konieczne może okazać się leczenie przeciwgrzybiczne.

Czy zrogowaciała pięta tylko problem kosmetyczny?

Narośnięta skóra na pięcie bywa czasami jedynie problemem natury estetycznej. W przypadku intensywnego rogowacenia, skóra staje się zgrubiała i twarda, co może utrudniać chodzenie. Dodatkowo narośnięta martwa warstwa naskórka może boleśnie pękać. Pęknięcia mają charakter szczelin w warstwie rogowej skóry lub mogą dochodzić do skóry właściwej. Nie można lekceważyć krwawiących pęknięć, gdyż w przypadku nadkażenia rany łatwo dochodzi do rozwinięcia się niegojących i kłopotliwych owrzodzeń.

Jak pomóc stopom?

 • Regularnie usuwanie zrogowaciałego naskórka zapobiegnie dalszym problemom. W tym celu do wyboru: peelingi ścierające, pilniki do stóp lub tarki.
 • Niewskazany jest pumeks, gromadzą się w nim bakterie i grzyby. Aby ułatwić starcie suchej skóry, wcześniej warto namoczyć stopy w wodzie z szarym mydłem lub solą leczniczą. Dodatek do kąpieli kory dębu czy koszyczka rumianku złagodzi stany zapalne. Kilka kropel olejku lawendowego podziała odkażająco i relaksująco.
 • W celu zmiękczenia skóry można zastosować płyny z kwasem salicylowym i kwasem mlekowym, jak Acerin, ABE. Przy nakładaniu płynu należy unikać kontaktu preparatu z niezmienioną skórą.
 • Nie zaleca się wycinania skóry nożykami czy cążkami, aby nie dopuścić do zakażenia. Jeśli zwykła tarka nie radzi sobie z narośniętą skórą, warto zwrócić się po poradę do specjalistycznego gabinetu kosmetycznego.
 • Aplikowane codziennie kremy lub maści nawilżające, pomogą złuszczyć naskórek i utrzymać wodę w skórze. Nałożony dwa razy dziennie krem zregeneruje skórę, sprawi, że będzie miękka. W aptece można znaleźć szeroki asortyment preparatów z nawilżającym mocznikiem (np. Dernilan, Cerkoderm, Oxedermil, Hasceral), łagodzącą podrażnienia alantoiną czy pantenolem (Alantan, Neutrogena - krem do stóp suchych i zniszczonych). Popękane pięty warto posmarować grubą warstwą maści z witaminą A. Firmy specjalizujące się w pielęgnacji stóp - Scholl czy Gehwol oferują całą gamę preparatów pomagających utrzymać skórę stóp w idealnej kondycji.
 • Pielęgnację skóry pięt warto wzbogacić kąpielą parafinową. Zażywana raz w tygodniu przyspieszy regenerację skóry, zmiękczy naskórek, usprawni krążenie w stopach.
 • O kondycji Twojej skóry decydują witaminy A i E. Być może trzeba uzupełnić ich niedobory. Należy pamiętać jednak, że witaminy A w dużych dawkach nie powinny stosować osoby z chorobami wątroby, zaś kobiety w ciąży i karmiące piersią po konsultacji z lekarzem.
 • Ważną rolę odgrywa wygodne obuwie, problem pomoże rozwiązać wkładka odciążająca piętę.
mgr farm. Dorota Gruszka
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także