Jesteś tutaj:

10 najczęstszych błędów przy antykoncepcji

Szeroki wybór metod antykoncepcyjnych umożliwia świadome i zaplanowane podjęcie decyzji o macierzyństwie. Zdarza się jednak, że metoda uznawana za bezpieczną okazuje się nieskuteczna. Dlaczego tak się dzieje?

10 najczęstszych błędów przy antykoncepcji

Zdjęcie: University of Salford Press Office

Szeroki wybór metod antykoncepcyjnych umożliwia świadome i zaplanowane podjęcie decyzji o macierzyństwie. Zdarza się jednak, że metoda uznawana za bezpieczną okazuje się nieskuteczna. Dlaczego tak się dzieje?

Wskaźnik Pearla określa skuteczność danej metody antykoncepcji. To liczbowa wartość otrzymana z ilości ciąż na sto kobiet stosujących daną metodę w ciągu roku. Im wskaźnik niższy, tym metoda antykoncepcji jest skuteczniejsza.

Ale i tutaj rozgranicza się wyniki otrzymane w przypadku idealnego i typowego stosowania Te ostatnie oznaczają mniejszą dbałość o zabezpieczenie, np. przypadkowe pominięcie tabletki. Różnice mogą być znaczne, przykładowo 2 (idealne) i 15 (typowe) dla prezerwatywy, albo 0,3 (idealne) i 8 (typowe) dla pigułek wieloskładnikowych w I roku stosowania.

Jakie są najczęstsze błędy antykoncepcji?

1. Nieprawidłowe zakładanie prezerwatywy. Sprawa wydaje się prosta, a jednak nie zawsze jest. Prezerwatywę zakładamy na członek w stanie wzwodu, uważając by nie uszkodzić jej paznokciem, czy biżuterią. Należy zadbać, by w zbiorniczku na szczycie nie było powietrza, które mogłoby spowodować pęknięcie prezerwatywy podczas stosunku. Jeśli podczas zbliżenia się zsunie, prezerwatywę należy wyrzucić i założyć nową.

2. Pominięcie dawki tabletek antykoncepcyjnych. To częsty błąd, szczególnie u pań zaczynających stosowanie antykoncepcji doustnej. Zwykle jeśli pominięcie nastąpiło w czasie krótszym niż 12 godzin, tabletkę należy przyjąć tak szybko jak to możliwe, a kolejną o zwykłej porze. Gdy czas wynosi ponad 12 godzin, skuteczność antykoncepcji jest obniżona i należy zastosować dodatkową metodę ochrony (np. prezerwatywę).

3. Biegunka i wymioty podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli biegunka i wymioty nastąpiły do 3-4 godzin po przyjęciu tabletki, prawdopodobnie nie zdążyła się wchłonąć w przewodzie pokarmowym i trzeba przyjąć jeszcze jedną, a kolejną o zwykłej porze. To bardzo ważne, bo często dawki substancji progestagenowych i estrogenowych w tabletce są bardzo małe.

4. Zażywanie antybiotyków i antykoncepcja doustna. Pochodne penicylin, tetracyklin, sulfonamidów oraz chloramfenikol czy neomycyna mogą obniżać skuteczność tabletek. Trzeba jednak uważać przy każdej kuracji antybiotykiem – leki te mogą powodować biegunki. Zaleca się w czasie i na krótko po kuracji stosować osłonę (probiotyk) i dodatkową metodę zabezpieczeń.

5. Stosowanie preparatów ziołowych i antykoncepcja doustna. Skuteczność pigułek obniża przede wszystkim wskazany przy obniżonym nastroju i łagodnych stanach depresyjnych dziurawiec. Nie zaleca się też stosowania ziołowych preparatów przeczyszczających zawierających senes, korę kruszyny, rzewień albo wyciągi z liści aloesu.

6. Niewłaściwe naklejenie plastra hormonalnego. Plaster hormonalny wydaje się dobrą alternatywą dla zapominalskich – zmieniamy go raz w tygodniu. Ważne by naklejać go na czystą, suchą, nieowłosioną skórę (pośladki, brzuch ramię) każdorazowo zmieniając miejsce naklejenia plastra.

7. Opóźnienie naklejenia plastra po siedmiu dniach przerwy. Jeśli zapomnimy o naklejeniu nowego plastra po 7-mio dniowej przewie ryzyko zajścia w ciążę jest szczególnie wysokie. Przez kolejny tydzień należy więc stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

8. Opóźnienie zmiany plastra hormonalnego. Postępowanie podobne jak przy pominięciu tabletki. W przypadku plastrów obowiązuje zasada 48 godzin.

9. Plaster hormonalny się odkleja. W zależności od tego czy stało się to w ciągu czy po upływie pierwszej doby plaster należy przykleić ponownie lub zmienić na nowy bądź też rozpocząć nowy, czterotygodniowy cykl.

10. Stres, infekcja lub przeziębienie podczas stosowania metody termicznej. W tej metodzie prowadzimy codzienne pomiary ciepłoty ciała - podwyższona temperatura w ciągu 3 kolejnych dni w porównaniu do 6 dni poprzedzających świadczy o owulacji. Bywa jednak, że stres, zmęczenie czy przebieg infekcji wpływa na temperaturę naszego organizmu. Metoda termiczna nie powinna być stosowana jako jedyna metoda antykoncepcji. Zaleca się połączyć ją z obserwacją śluzu szyjkowego i obliczaniem okresu płodnego (metoda objawowo-termiczna).
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także