Jesteś tutaj:

10 sztuczek na lepszą pamięć

Małe „dziury” w pamięci przytrafiają się każdemu: na pewno zdarzyło ci się zapomnieć, gdzie położyłeś okulary, zostawiłeś klucze, zaparkowałeś samochód. Przyznaj się, „wyleciało ci kiedyś z głowy” spotkanie lub data urodzin przyjaciela?

10 sztuczek na lepszą pamięć

Zdjęcie: Jacob Bøtter

Wyniki badań zamieszczone w Journal of Neuroscience wykazały, że starsi ludzie aż w 43 procentach przypadków mają problem z rozpoznaniem kogoś, kogo twarz widzieli raz. Dla porównania, poniżej 36 roku życia problem dotyczy 26% przypadków. Naukowcy są przekonani, że pamięć zaczyna nas zawodzić już po 40 roku życia. Jednak głowa do góry: znane są sposoby na to, by opóźnić ten proces i nawet w podeszłym wieku szczycić się dobrą pamięcią.

Małe „dziury” w pamięci przytrafiają się każdemu. Na pewno zdarzyło ci się zapomnieć, gdzie położyłeś okulary, zostawiłeś klucze, zaparkowałeś samochód. Przyznaj się, „wyleciało ci kiedyś z głowy” spotkanie lub data urodzin przyjaciela? Stres, niedosypianie, mnóstwo obowiązków, numerów, terminów do spamiętania. To ponad siły naszego organizmu i w końcu jakaś część nas musi się zbuntować: najczęściej jest to pamięć.

Poniżej prezentujemy 10 sztuczek na to, jak polepszyć jej funkcjonowanie i zmniejszyć prawdopodobieństwo, że na uroczej kolacji będziesz zamartwiać się, czy drzwi na pewno są zamknięte, a żelazko wyłączone.

1. Rzeczy do zrobienia w ciągu dnia: nie tylko je spisuj, ale także wyobrażaj je sobie

Możesz nie być do tego przekonany, ale to naprawdę działa! Najlepszą drogą do zapamiętania, jakie obowiązki nas czekają w konkretnym dniu, jest połączenie ich ze sobą w pewien spójny ciąg - opowieść. Musisz pamiętać o zakupie mleka, odebraniu syna z treningu i zawiezienie garnituru do pralni? Wyobraź sobie syna pijącego mleko w za dużym garniturze na sali gimnastycznej. Im bardziej niedorzeczny obrazek czy historię sobie wymyślisz, tym większe prawdopodobieństwo, że zapamiętasz.

2. Nauka przed egzaminem czy wystąpieniem publicznym? Użyj zmysłów!

Już od starożytności znane są różne techniki mnemotechniczne, pozwalające na trwałe i szybkie zapamiętanie określonego materiału. Najważniejszą kwestią jest używanie wszystkich zmysłów: gdy się uczysz do egzaminu czy prezentacji, nie siedź ciągle przy biurku. Chodź po pokoju, zmieniaj otoczenie, rysuj, podkreślaj, nawet wykonuj ćwiczenia fizyczne. Chociaż nieszczególnie może się to spodobać osobom na diecie, warto pomyśleć o jedzeniu w trakcie nauki: w końcu węch i smak to wyjątkowe zmysły. Czemu by ich nie wykorzystać także w ramach nauki? A orzechy, choć kaloryczne, znane są ze swoich prozdrowotnych właściwości i świetnie sprawdzają się w formie przekąski.

3. Zapamiętywanie imion – ćwicz swoje oczy!

Następnym razem nim wejdziesz na przyjęcie do pokoju pełnego nieznajomych, przez 30 sekund poruszaj oczami po linii prostej od prawa do lewa i z powrotem. Brzmi co najmniej głupio? No cóż, raczej tak, ale brytyjscy naukowcy wykazali, że to ćwiczenie może zwiększyć Twoją zdolność do zapamiętywania słów (w tym imion), które za chwilę usłyszysz. Horyzontalny ruch gałek ocznych uaktywnia obie półkule mózgowe, a to jest szczególnie ważne, gdy zależy nam na zwiększeniu wydajności pamięci.

4. Przyswajanie ważnych informacji – spróbuj medytacji!

Przed ważnym wykładem lub spotkaniem z szefem czy jakąkolwiek inną formą spotkania wymagającą wielkiego skupienia, warto spróbować pomedytować. Większość z nas nie zapamiętuje wielu informacji nie dlatego, że ma problemy z pamięcią, ale właśnie z koncentracją. Nigdy nie medytowałeś? Nie musisz od razu być mistrzem techniki stosowanej przez buddystów! Wystarczy, położysz się lub usiądziesz w wygodnej pozycji, położysz ręce na brzuchu i skupisz się na oddychaniu i wyciszeniu. Warto poświęcić dziennie 10 minut na tą praktykę, a już po tygodniu zobaczysz efekty.

5. Odnajdywanie zaparkowanego samochodu – spójrz przez ramię!

Jeśli uważasz, że wielkie parkingi w centrach handlowych zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o torturowaniu klientów, to jest porada dla Ciebie: gdy zaparkujesz samochód i od niego odejdziesz, rzuć mu ostatnie spojrzenie. Nie musisz się szczególnie przyglądać, po prostu na niego spójrz.

6. Wysypiaj się.

To żadna nowina: człowiek wyspany to człowiek bardziej aktywny. Lepiej wygląda, lepiej się czuje i szybciej przyswaja. W takim razie dlaczego tak często rezygnujemy ze snu? Spróbuj zmienić swoje nawyki związane ze snem, jeśli uważasz, że nie są zdrowe.

7. Poszerzaj horyzonty – znajdź nowe hobby

Im więcej się uczymy, tym więcej jesteśmy w stanie przyswoić z innych dziedzin: nauka to ćwiczenie dla naszego umysłu. Tak jak w wypadku mięśni, im więcej poświęcamy na ich rozciąganie, tym wolniej się męczymy i możemy wykonywać coraz to bardziej karkołomne ćwiczenia. Zacznij uczyć się obcego języka, gotować, chodzić na kurs tańca – nie musisz być świetny w wybranej przez siebie dziedzinie. Ważnym jest, byś raz na czas poświęcał się całkowicie temu zajęciu.

8. Odkryj w sobie dziecko – zainwestuj w gry planszowe

Granie w gry z rodziną czy przyjaciółmi to nie tylko fantastyczna rozrywka i alternatywa dla wieczorów spędzonych przed telewizorem. To także doskonała forma rozwijania pamięci: na rynku dostępnych jest wiele gier skupiających się na zwiększaniu wydolności zapamiętywania. Począwszy od starego dobrego memory (odszukiwanie par jednakowych obrazków), poprzez gry wzorowane na popularnych teleturniejach sprawdzających wiedzę ogólną na skomplikowanych grach strategicznych skończywszy. Na pewno znajdziesz coś dla siebie i swoich bliskich! I na pewno już nie zapomnisz, na której półce w sklepie szukać tych pysznych dżemów.

9. Rutyna jest nudna!

Nie zanudzaj swojego umysłu: zaskakuj go. Spróbuj myć zęby drugą ręką, zmieniaj trasę jadąc do pracy, zmieniaj kawiarnie do których chodzisz, słuchaj różnorodnej muzyki i czytaj różne książki. To nie tylko wzbogaci Twoją osobowość, ale także uchroni Twoją pamięć przed stagnacją.

10. Sport dobry na pamięć

Ruszaj się! Chodź na spacery, biegaj, wybierz się na wycieczkę rowerową, graj w piłkę, wyprowadzaj psa jak najczęściej możesz, tańcz. Chodzi o to, by się dotlenić, a ćwiczenia fizyczne są najlepszym do tego sposobem. Nie tylko będziesz czuć się lepiej, polepszysz swoją sylwetkę, ale także pamięć. Ćwiczenia fizyczne mają same plusy!


Źródło: www.health.com
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także