Jesteś tutaj:

3 sposoby na rozregulowany cykl miesiączkowy

Książkowy cykl menstruacyjny: 28 dniowy, z umiarkowanym krwawieniem i z niewielkim nasileniem objawów towarzyszących nie jest udziałem każdej kobiety. Wiele ma problem z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi czy objawami przedmenstruacyjnymi. Czy istnieje skuteczny sposób, by tym problemom zaradzić?

3 sposoby na rozregulowany cykl miesiączkowy

Zdjęcie: Gwynedd

Książkowy cykl menstruacyjny: 28 dniowy, z umiarkowanym krwawieniem i z niewielkim nasileniem objawów towarzyszących nie jest udziałem każdej kobiety. Wiele ma problem z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi czy objawami przedmenstruacyjnymi. Czy istnieje skuteczny sposób, by tym problemom zaradzić?

Kobiece problemy

Cykl menstruacyjny związany jest z cyklicznymi zmianami w wydzielaniu hormonów: estrogenów, progesteronu, gonadotropin, hormonu luteinizującego, folikulotropowego i prolaktyny. Regulacja ta jest dość skomplikowana i w efekcie wiele czynników może ją zaburzyć, a przez to rozregulować cykl. Na hormonalną homeostazę negatywny wpływ ma: stres, zmiana sposobu odżywiania, stosowanie leków, choroby, zmiana klimatu i inne.

Prawidłowy cykl menstruacyjny trwa 28 dni (z ewentualnym trzydniowym odchyleniami)


Dolegliwości związane z miesiączką powstałe w skutek niekorzystnych zmian hormonalnych to:
 • skrócenie cyklu – krwawienia pojawiają się w odstępach krótszych niż 21 dni,
 • wydłużenie cyklu – krwawienia pojawiają się po czasie dłuższym niż 35 dni (ale krótszym niż 45),
 • brak miesiączki – jeżeli u kobiety dojrzałej płciowo przez pół roku nie pojawia się miesiączka,
 • obfite krwawienie miesiączkowe,
 • skąpe krwawienie miesiączkowe,
 • silne bóle brzucha o charakterze kolkowym pojawiają się przed menstruacją lub w trakcie jej trwania,
 • PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego z szeregiem objawów pojawiających się na kilka dni przed miesiączką (bólami głowy, pleców, zmęczeniem, rozdrażnieniem, depresją, itp).

Sposób 1 – nie rób nic

Wiele kobiet bagatelizuje problemy związane z menstruacją, traktując je jako coś „kobiecego”, albo zwyczajnie nie przywiązując do nich wagi. Obok żadnego problemu związanego z cyklem miesięcznym kobieta nie powinna przejść obojętnie. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem specjalistą – ginekologiem. Dobrze też zapisywać objawy poszczególnych dni cyklu, by pomóc lekarzowi w diagnozie zaburzeń i podjąć odpowiednie zaradcze kroki.

Sposób 2 – terapia hormonalnaLekarze nierzadko zalecają stosowanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych, jako sposób na leczenie problemów związanych z zaburzeniami cyklu miesiączkowego. Hormony zawarte w tych preparatach hamują wydzielanie własne hormonów przez organizm, co blokuje owulację i działa antykoncepcyjnie, jak również pomaga w łagodzeniu objawów związanych z miesiączką.

Doustne środki antykoncepcyjne mogą być przepisywane tylko przez lekarzy i wydawane są na receptę. Przed ich przepisaniem lekarz powinien zebrać dokładny wywiad i przebadać pacjentkę. Istnieje szereg przeciwwskazań do stosowania tych leków, np. niewydolność wątroby, choroba zakrzepowo-zatorowa, migreny.

Jak każde leki i te mogą powodować działania niepożądane, których lista jest dość długa. Niektóre kobiety stosujące doustną antykoncepcję skarżą się na obniżenie libido, bolesność piersi, przybieranie na wadze, zatrzymywanie wody w organizmie, suchość pochwy, trądzik, nadmierne owłosienie, bóle głowy, kurcze nóg i wiele innych.

Warto zapamiętać, że przyjmowanie leków hormonalnych nie jest obojętne dla organizmu i niesie ze sobą niebezpieczeństwo działań niepożądanych.

Sposób 3 – leki pochodzenia naturalnego

Alternatywą do terapii hormonalnej są leki pochodzenia naturalnego. Zawarty w nich ekstrakt z niepokalanka mnisiego (Vitex agnus castus) ma udowodnioną skuteczność w działaniu, a ponadto jest bezpieczny i pozbawiony balastu poważnych działań niepożądanych.

Działanie niepokalanka polega na obniżeniu poziomu prolaktyny we krwi – hormonu, którego podwyższone stężenie towarzyszy rozregulowanemu cyklowi miesięcznemu i PMS, a tym samym – przywraca równowagę estrogenów i progesteronu. Dzięki temu cykl reguluje się. Korzystne działanie ekstraktu z niepokalanka (Ze 440) zostało potwierdzone w toku przeprowadzonych badań.

Cyklodynon® to lek pochodzenia naturalnego zawierający ekstrakt z owoców niepokalanka mnisiego (Ze 440), polecany kobietom mającym problem z nieregularnym cyklem miesiączkowym i cierpiącym na objawy przedmenstruacyjne.

Zaleca się regularne przyjmowanie Cyklodynonu® przez okres 3 miesięcy (także w czasie menstruacji), w ilości 1 tabletka dziennie. Przyjmowanie leku można rozpocząć w dowolnym dniu cyklu

Dotychczas nie zaobserwowano poważnych działań niepożądanych w czasie stosowania Cyklodynonu®. Sporadycznie u pacjentek pojawiała się wysypka i świąd skóry.


Cyklodynon® to skuteczna i bezpieczna alternatywa do terapii hormonalnej, w przypadku problemów z uciążliwymi objawami przedmenstruacyjnymi, jak również w rozregulowanym cyklu miesiączkowym spowodowanym hiperprolaktynemią.Artykuł sponsorowanyCyclodynon ® Produkt wydawany bez recepty. Postać farmaceutyczna: tabletki 30szt. 1 tabletka powlekana zawiera 40 mg suchego wyciągu z owoców agnus castus: Agni casti fructus extractum siccum. Dawkowanie: Dorośli. Przyjmować 1 tabletkę 1 raz na dobę, popijając niewielką ilością wody. Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze, niezależnie od posiłków. Czas leczenia powinien trwać przynajmniej 3 miesiące. Wskazania: Preparat stosowany w celu łagodzenia objawów przedmenstruacyjnych (tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego) u kobiet. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na owoce agnus castus lub którykolwiek ze składników pomocniczych preparatu. Cyclodynon® nie powinien być stosowany u osób z poważną niewydolnością nerek i wątroby, w związku z brakiem danych klinicznych u tej grupy. Ciąża i laktacja: Nie zaleca się stosowania leku Cyclodynon® w okresie ciąży. Cyclodynon® może być stosowany w okresie karmienia piersią, jedynie pod kontrolą lekarza. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego: Bionorica Polska Sp. z o.o., ul. Pandy 8, 02-202 Warszawa.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także