Jesteś tutaj:

Alergia sezonowa, a depresja

Ciepłe, słoneczne dni dla większości osób są powodem do radości, gdyż zachęcają do spacerów, uprawiania sportu i spędzania jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu.

Alergia sezonowa, a depresja

Zdjęcie: Sarah (Rosenau) Korf

Ciepłe, słoneczne dni dla większości osób są powodem do radości, gdyż zachęcają do spacerów, uprawiania sportu i spędzania jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu. Jednak dla osób cierpiących na sezonową alergię, wiosenno – letni okres pylenia roślin może okazać się prawdziwym utrapieniem, ze względu na występowanie przykrych dolegliwości, takich jak: łzawienie i pieczenie oczu, katar, kichanie oraz kaszel.

Amerykańscy lekarze na podstawie przeprowadzonych obserwacji doszli do wniosku, że alergie sezonowe i związane z nimi nieprzyjemne dolegliwości, mogą prowadzić do obniżenia nastroju, które w konsekwencji może przyczynić się do rozwoju stanu depresyjnego.

Lekarze zwracają uwagę na fakt, że obniżony nastrój w sezonie wiosenno – letnim u alergików ma swoje podłoże fizjologiczne.Co więcej, osoby cierpiące na alergię mają około dwukrotnie wyższe ryzyko zachorowania na depresję, w porównaniu z osobami, które nie są alergikami.

Mechanizm powstawania stanów depresyjnych u osób mających alergię prawdopodobnie wiąże się ze zwiększoną produkcją małych, białkowych cząsteczek sygnałowych (tak zwanych cytokin), które docierając do mózgu, odpowiadają za powstanie objawów podobnych do tych, jakie towarzyszą grypie, a więc takich jak: obniżenie nastroju, pogorszenie samopoczucia, przygnębienie, czy znużenie.

Za zmianę samopoczucia odpowiedzialne są również leki stosowane powszechnie w łagodzeniu objawów alergii, należące do grupy tak zwanych antagonistów receptorów histaminowych H1. Leki te blokując receptory histaminowe, tłumią reakcję alergiczną , przez co nasilenie nieprzyjemnych objawów znacznie zmniejsza się. Niestety leki te, a szczególnie starszych generacji, działają sedatywnie na ośrodkowy układ nerwowy, co w konsekwencji może prowadzić do zaburzeń koncentracji, zaburzeń snu oraz nadmiernej senności.

Amerykańscy lekarze podkreślają, że obniżony nastrój i skłonność do depresji u osób cierpiących na alergie sezonowe może mieć podłoże fizjologiczne, bądź może być niepożądanym skutkiem stosowanych leków przeciwhistaminowych, łagodzących objawy typowe dla alergii.

Lekarze uspokajają, że nie istnieje bezpośrednie powiązanie między sezonową alergią, a ciężkimi stanami depresyjnymi. Przedstawiając wyniki swoich badań, lekarze chcą przede wszystkim zwrócić uwagę zarówno alergików, jak i ich rodzin na istniejący problem.

Z jednej strony osoby cierpiące na alergie powinny zdawać sobie sprawę, że obniżony nastrój może towarzyszyć reakcji alergicznej.

Z drugiej jednak strony, również rodziny alergików powinny rozsądnie podejść do problemu. Jeśli chwilowy smutek i przygnębienie trwa znacznie dłużej niż same objawy towarzyszące alergii, bądź znacznie nasilają się i pojawiają się niepokojące symptomy u alergika takie jak: brak chęci do życia, przewlekłe zmęczenie, "brak ochoty" na cokolwiek, brak zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały przyjemność - wtedy wizyta u lekarza jest bezwzględnie konieczna.

Nieleczona depresja w krótkim czasie może znacznie pogłębić się, prowadząc do: znacznego obniżenia poczucia własnej wartości, zmniejszenia aktywności życiowej i zawodowej, uzależnień, a nawet prób samobójczych.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także