Jesteś tutaj:

Ciemna strona kawy

Nie tak dawno pisaliśmy o dobrodziejstwach płynących z filiżanki kawy. Czy jednak poza prozdrowotnymi właściwościami ten aromatyczny trunek ma swoją ciemną stronę?

Ciemna strona kawy

Zdjęcie: Julius Schorzman

Nie tak dawno pisaliśmy o dobrodziejstwach płynących z filiżanki kawy. Czy jednak poza prozdrowotnymi właściwościami ten aromatyczny trunek ma swoją ciemną stronę?

Naukowcy z Uniwersytetu La Trobe w Australii wykazali, że spożywanie 5 i więcej filiżanek kawy w ciągu dnia może, lecz nie musi wzmagać poziom fałszywych doznań zmysłowych związanych z narządem słuchu . Zdaniem dr Simone Crowe dotyczy to przede wszystkim połączenia dwóch czynników: dobowej ilości spożywanej kawy oraz nagromadzenia sytuacji stresogennych. Szczegóły badania oraz jego wyniki można znaleźć w czasopiśmie Personality and Individual Differences.

Zespół Dr Crowe poddał badaniom 92 osoby. Podczas badania sprawdzano korelacje pomiędzy spożyciem kawy, a poziomem stresu. Wszystkie badane osoby najpierw wysłuchały tzw. białego szumu, który przez ludzkie ucho odbierany jest jako hałas. Jest to spowodowane tym, że największa ilość odbieranych bodźców słuchowych skupiona jest w najwyższej słyszalnej przez ludzkie ucho oktawie. Następnie poinformowano badanych, że wszyscy razem wysłuchają utworu White Christmas. Osoby, które spożyły 5 i więcej filiżanek kawy chętniej potwierdzały wysłuchanie piosenki, mimo że melodia tak naprawdę nie została odtworzona.

Wg badaczy wyniki potwierdziły, że wysoki poziom kofeiny w połączeniu z sytuacjami stresowymi może prowadzić do fałszywych doznań słuchowych. Ich zdaniem przeprowadzone doświadczenie pomogło także wyjaśnić rolę jaką odgrywa stres w pobudzaniu objawów schizofrenii.

Pamiętajmy, kawa to nie tylko aromatyczny trunek, o którym myślimy zaraz po przebudzeniu. To także jeden z - otwarcie uznanych za bezpieczne - narkotyków. Zastanówmy się dwa razy zanim sięgniemy po kolejną filiżankę kawy. Kawa poza swoimi dobroczynnymi właściwościami, posiada też swoją ciemną stronę!


Źródło: healthnews.com
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także