Jesteś tutaj:

Aromaterapia – odprężenie dla duszy i ciała

Zapachy mają w sobie niesamowitą moc. Przywołują miłe wspomnienia, odprężają, przywracają wewnętrzny spokój sprawiając, że jesteśmy zrelaksowani i optymistycznie patrzymy na świat. Nic więc dziwnego, że moc zapachów od tysięcy lat wykorzystuje aromaterapia, która leczy nie tylko duszę, ale również ciało.

Aromaterapia – odprężenie dla duszy i ciała

Zdjęcie: Hugo.arg

Zapachy mają w sobie niesamowitą moc. Przywołują miłe wspomnienia, odprężają, przywracają wewnętrzny spokój sprawiając, że jesteśmy zrelaksowani i optymistycznie patrzymy na świat. Nic więc dziwnego, że moc zapachów od tysięcy lat wykorzystuje aromaterapia, która leczy nie tylko duszę, ale również ciało.

Uzdrawiająca moc zapachu

Aromaterapia to dziedzina medycyny naturalnej, wykorzystująca moc olejków eterycznych, otrzymywanych z różnych części roślin. Pierwsze poszlaki o stosowaniu aromaterapii przez starożytne cywilizacje pochodzą z III wieku p.n.e. Początkowo przy pomocy olejków eterycznych mumifikowano ciała zmarłych, leczono nerwicę, depresję, wykorzystywano również ich działanie antyseptyczne, odkażając rany. Zastosowanie lecznicze olejków roślinnych z upływem lat poszerzało się. Dzięki temu dziś możemy korzystać z dorobku naszych przodków w dziedzinie aromaterapii i w pełni wykorzystywać uzdrawiającą moc olejków eterycznych.

Zapach – odtwórca dobrych wspomnień

Zapachy niezwykle silnie oddziaływują na naszą podświadomość. Zapach świeżego chleba, ciasta z rabarbarem, zapach skoszonej trawy, polnych kwiatów, czy aromat świeżo zaparzonej kawy większość z nas pamięta z dzieciństwa, które kojarzy się przede wszystkim z beztroskim spędzaniem czasu, zabawami na łące, wyjazdami na wieś.

Zapachy przywołują w naszej pamięci dobre wspomnienia, napawają optymizmem i chęcią do życia, odpędzają złe myśli. Pozwalają również, aby uśmiech i radość zagościły na naszej twarzy na dłużej.

Aromaterapia - odprężenie dla ciała

Z niezwykłej mocy aromaterapii może również skorzystać nasze ciało. Bardzo często zdarza się, że całodniowe zmęczenie, ból głowy, czy opuchnięte nogi odbierają chęci na aktywne spędzenie wieczoru. Zamiast siedzieć kolejną godzinę przed telewizorem, warto zrelaksować swoje ciało aromaterapią.

Odprężające działanie na organizm przynosi przede wszystkim ciepła kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, która rozgrzewa obolałe mięśnie, niweluje napięcie i pozwala odpocząć całemu organizmowi.

Dla zwolenników masażu, zalecane jest dodawanie kilku kropel olejku eterycznego do oliwy z oliwek i delikatne masowanie całego ciała. Składniki czynne zawarte w olejkach eterycznych są bardzo pomocne w usuwaniu toksyn z organizmu, dzięki czemu aromaterapia z całą pewnością może być stosowana jako środek wspomagający walkę z pomarańczową skórką oraz rozstępami.

Znane wszystkim inhalacje olejkami eterycznymi, wkroplonymi do gorącej wody są pomocne nie tylko w zwalczaniu stanów zapalnych dróg oddechowych, ale również w leczeniu bólu głowy, zębów, usuwaniu zmęczenia organizmu.

Aromaterapia - ukojenie dla duszy

Z sytuacjami stresowymi mamy do czynienia na co dzień – w pracy, w domu, czy podczas jazdy samochodem. Stres jest nieodzownym elementem życia każdego człowieka, jak dotąd nie odkryto sposobu na bezstresową egzystencję. Nie oznacza to, że brak reakcji i poddawanie się złym emocjom jest najlepszym rozwiązaniem. Wręcz przeciwnie – ze stresem należy walczyć. Bardzo przydatna okazuje się umiejętność rozładowania napięcia, gdyż wprawdzie krótkotrwały stres działa mobilizująco na organizm człowieka, natomiast długotrwałe narażenie na działanie czynników wyzwalających stres – może skutkować pogorszeniem się samopoczucia, problemami z apetytem, bezsennością, rozdrażnieniem oraz płaczliwością.

Niestety nie każdy z nas potrafi samodzielnie przywrócić wewnętrzną harmonię i uspokojenie. Pomocna może okazać się aromaterapia, która uwalnia organizm od napięcia, negatywnych myśli. Pozwala również niwelować dolegliwości, będące następstwem sytuacji stresowych. Należy pamiętać, że celem aromaterapii jest osiągnięcie równowagi w organizmie. Stosowane olejki eteryczne działają relaksująco, bądź pobudzająco – nigdy męcząco, czy osłabiająco. Olejki eteryczne poprzez wydzielany zapach, stymulują obszary mózgu, odpowiedzialne za nasz stan psychiczny. Stosując odpowiednio skomponowaną aromaterapię, jesteśmy w stanie łagodzić gniew, złość, dzięki czemu łatwiejsze jest osiągnięcie stabilności emocjonalnej.

Dlatego też podczas wieczornej kąpieli warto sięgnąć po olejki eteryczne i dodać je do ciepłej wody, bądź zapalić aromatyczne świece, aby ukoić nerwy i położyć się spać uspokojonym i wyciszonym.

Właściwy dobór olejku eterycznego

Sięgając po olejki eteryczne warto kierować się własnymi upodobaniami, aby substancje zapachowe nas nie drażniły,

Chcąc wykorzystać uzdrawiającą moc olejków eterycznych, warto zgłębić swoją ciekawość i dowiedzieć się, jakie zapachy stosowane są w poszczególnych schorzeniach.

Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne zaleca stosowanie olejków w leczeniu następujących najczęstszych dolegliwości:

Ostrożności nigdy nie za wiele

Pomimo, że olejki eteryczne są substancjami pochodzenia naturalnego, ze względu na wysokie stężenie substancji aktywnych powinny być stosowane z ostrożnością, z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.

Należy przede wszystkim pamiętać, że olejków eterycznych nie należy stosować na własną rękę u dzieci poniżej 12 roku życia oraz u kobiet ciężarnych. Również w przypadku nasilonych dolegliwości, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, bądź aromaterapeutą, który oceni konieczność stosowania olejków i zaproponuje bezpieczną terapię, aby nie pogorszyć stanu zdrowia pacjenta.

Osoby cierpiące na alergię, przed kąpielą, czy masażem z dodatkiem olejków eterycznych powinny wykonać próby alergiczne, dzięki czemu ochronią swój organizm przed reakcją uczuleniową na daną substancję czynną, będącą alergenem.

Leczenie zapachem okazuje się więc prostym sposobem na przywrócenie wewnętrznej harmonii, dzięki czemu po sesji aromaterapeutycznej w domowym zaciszu, zarówno nasze ciało, jak i zmysły będą ukojone, pozbawione negatywnych emocji i uzdrowione z nieprzyjemnych dolegliwości.
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także