Jesteś tutaj:

Jesteś chory na pogodę?

Wiele osób cieszących się doskonałym zdrowiem, kondycją fizyczną oraz psychiczną
odczuwa raz na jakiś czas nieprzyjemne dolegliwości, które zmniejszają komfort życia. Sprawiają, że czujemy się gorzej, pracujemy mniej produktywnie, nasze chęci do działania są również mniejsze. A wtedy poirytowani, zadajemy sobie pytanie – czy nieprzyjemne dolegliwości biorą się z powietrza? Gdzie należy szukać ich przyczyny?

Jesteś chory na pogodę?

Zdjęcie: philhearing

Sporadyczne bóle głowy, osłabienie, pogorszenie nastroju, czy kołatanie serca wcale nie muszą być objawami poważnych schorzeń, powinny natomiast wzbudzić naszą czujność.

Wiele osób cieszących się doskonałym zdrowiem, kondycją fizyczną oraz psychiczną odczuwa raz na jakiś czas nieprzyjemne dolegliwości, które zmniejszają komfort życia. Sprawiają, że czujemy się gorzej, pracujemy mniej produktywnie, nasze chęci do działania są również mniejsze. A wtedy poirytowani, zadajemy sobie pytanie – czy nieprzyjemne dolegliwości biorą się z powietrza? Gdzie należy szukać ich przyczyny?

Okazuje się, że wiele osób zdrowych, posiada predyspozycje odczuwania zmian pogodowych we własnym organizmie. To właśnie meteopaci „chorują” na pogodę.

Meteopatia, a może hipochondria?

W terminologii medycznej, meteopatia, zwana również meteoropatią – oficjalnie nie znalazła się jeszcze na liście chorób. Traktowana jest raczej jako dolegliwość, brak więc opracowanej dla niej skutecznej terapii. Trudno również zlecić badania i postawić dobrą diagnozę, gdyż ciężko mówić o wyraźnych zmianach w organizmie, które tak na prawdę są mało charakterystyczne i mogą towarzyszyć innym schorzeniom. Ponadto dolegliwości te zwykle ustępują samoistnie, kiedy tylko pogoda unormuje się.

Nie oznacza to jednak, że osoby wrażliwe na kaprysy aury to typowi hipochondrycy. Hipochondria przejawia się poczuciem nieuzasadnionego lęku o własne zdrowie, przekonaniem o istnieniu w swoim organizmie choroby, która stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Odczucia te często pozostają poza kontrolą człowieka i świadczą o poważnym problemie natury psychicznej, który należy leczyć.

W przeciwieństwie do hipochondryków, meteopaci zwykle nie doszukują się problemów zdrowotnych. Dolegliwości, które odczuwają, wyraźnie wiążą ze zmianami pogodowymi.

Wielu lekarzy i naukowców do meteoropatii podchodzi sceptycznie, nie zauważając związku między zmianą aury, a samopoczuciem człowieka, tłumacząc, że oprócz typowych nadwrażliwców, istnieje spora grupa ludzi, doskonale funkcjonująca nawet podczas złej pogody.

Dlatego też niezwykle istotne jest, aby zarówno nie bagatelizować problemu, jak i nie skupiać się nadmiernie nad nieprzyjemnymi dolegliwościami. Ważne jest również wsparcie ze strony bliskich, które bardzo często pomaga uporać się z problemami zdrowotnymi, towarzyszącymi zmianami pogody.

Przyczyna tkwi nie tylko w genach

O nadwrażliwości na zmiany pogody w głównej mierze decydują nasze uwarunkowania genetyczne. Jeśli w rodzinie, bliska nam osoba jest meteopatą, istnieją spore szanse, że prędzej, czy później będziemy odczuwać kaprysy pogody we własnym organizmie.

Co ciekawe, przyczyn meteopatii należy również upatrywać w codziennym życiu. Zmiany klimatyczne, prowadzenie niezdrowego trybu życia, brak regularnej aktywności fizycznej, niepełnowartościowa dieta, a zwłaszcza obfitująca w tłuste produkty – z pewnością mogą predysponować do nadwrażliwości na pogodę.

Także klimatyzacja, chłodząca nas w upalne dni, intensywne dogrzewanie pomieszczeń w których przebywamy zimą, korzystanie z samochodu, zamiast wybrania się na kilkunastominutowy spacer – te wszystkie czynniki oddalają nas od natury, uniemożliwiają organizmowi adaptację do panujących warunków pogodowych, przez co meteopata wyraźnie reaguje na wszelkie zmiany aury nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Pogoda bez tajemnic

Większość meteopatów cieszy się doskonałym samopoczuciem podczas słonecznej, bądź lekko pochmurnej, bezwietrznej i suchej pogody wyżowej. Wszelkie zmiany ciśnienia atmosferycznego, silny wiatr, wysoka wilgotność powietrza, odczuwana jako parność, gwałtowne burze oraz upał mogą niekorzystnie oddziaływać na organizm osoby wrażliwej na pogodę.

Najtrudniejszym okresem dla meteopatów jest jesień oraz wczesna wiosna – czas, kiedy zmiany aury są najczęstsze i mogą być wyraźne odczuwane przez osoby wrażliwe.

Najczęstsze pogodowe dolegliwości

Jeśli meteopatą jest osoba zdrowa, wrażliwość na zmiany atmosferyczne wiąże się zwykle z umiarkowanymi dolegliwościami, takimi jak:
 • bóle głowy,
 • bóle stawów, mięśni (szczególnie jeśli meteopata cierpi na chorobę zwyrodnieniową stawów, bądź doznał w przeszłości urazu, czy kontuzji)
 • nadmierna potliwość,
 • problemy z oddychaniem,
 • kołatanie serca,
 • zaburzenia koncentracji,
 • rozdrażnienie, uczucie niepokoju,
 • obniżony nastrój, a nawet skłonność do stanów depresyjnych.
W przypadku osób chorych przewlekle, zmiany pogody mogą zaostrzać stany

chorobowe. Na kaprysy aury narażone są przede wszystkim osoby chorujące na serce. Wysoka temperatura rozszerzając naczynia krwionośne, może wywoływać skoki tętna, przyspieszony oddech oraz niemiarowość rytmu serca. Dlatego też fale upałów są groźne dla sercowców, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca u tych osób. Również znaczne ochłodzenie nie służy osobom cierpiącym na choroby układu sercowo – naczyniowego, ze względu na wzrost lepkości krwi, ryzyko zwężania się naczyń krwionośnych oraz zatorów.

Zmiany aury mogą być także wyraźnie odczuwane przez cukrzyków, osoby ciepiące na choroby o podłożu hormonalnym (np. nadczynność, bądź niedoczynność tarczycy). Także kobiety w wieku okołomenopauzalnym są bardziej predysponowane do gorszego samopoczucia i dolegliwości somatycznych na skutek zmieniającej się pogody.

Brak skutecznej terapii

Niestety na objawy związane ze zmianami pogody nie ma skutecznej terapii, która całkowicie rozwiązała by problem nieprzyjemnych dolegliwości. Nie oznacza to jednak, że meteopatii nie da się opanować. Wręcz przeciwnie. Wprowadzenie kilku prostych zmian w sposobie życia może korzystnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie meteopaty.

Meteopatia pod pełną kontrolą

Aby opanować dolegliwości związane z meteopatią i poprawić komfort codziennej egzystencji, warto skupić się nie na pogodzie, na którą tak na prawdę nie mamy żadnego wpływu, a na własny styl życia.

W pierwszej kolejności warto zadbać o prawidłową, zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy i składniki mineralne, których niedobór jest wyraźnie odczuwany przez organizm i może skutkować wystąpieniem charakterystycznych dolegliwości.

Regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, unikanie pokonywania krótkich odległości samochodem, czy środkami komunikacji miejskiej, umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz wprowadzenie codziennego nawyku chwili relaksu tylko dla siebie, będą pomocne w zapobieganiu i łagodzeniu dolegliwości związanych ze zmianami pogody.

Niezwykle ważne jest, aby podczas gorszego samopoczucia nie zamykać się w domu. Kilkunastominutowy spacer i dotlenienie organizmu niezwykle korzystnie wpływają na zdrowie meteopaty.

Mimo tego, że nie ma jednoznacznych wyników badań na temat wpływu pogody na funkcjonowanie organizmu człowieka oraz sceptycznego nastawienia lekarzy do tego problemu i kojarzeniem go z hipochondryzmem, warto skupić się nie na pogodzie, a na zdrowym trybie życia.

Wprowadzenie kilku dobrych nawyków na pewno przyniesie wiele wymiernych korzyści zarówno meteopatom, jak i osobom bez dolegliwości na tle zmian pogodowych. A lepsze zdrowie, dobra kondycja i doskonałe samopoczucie to przepis na pogodne życie.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także