Jesteś tutaj:

Antykoncepcja hormonalna nie powoduje przytycia

Na podstawie badań stwierdzono, że powszechnie uznawany pogląd, dotyczący korelacji między antykoncepcją hormonalną, a tyciem wydaje się być błędny.

Antykoncepcja hormonalna nie powoduje przytycia
Na podstawie badań przeprowadzonych przez Oregon National Primate Research Center at Oregon Health & Science University, stwierdzono, że powszechnie uznawany pogląd, dotyczący korelacji między antykoncepcją hormonalną, a tyciem wydaje się być błędny.

„Problematyka dotycząca zmian wagi ciała jest trudna do jednoznacznego określenia wśród ludzi. Dotychczasowe badania nie potwierdzały jednoznacznie, czy tabletki antykoncepcyjne powodują wzrost, czy spadek masy ciała. Aspekt ten jest szalenie istotny, ponieważ koncepcja przyrostu masy ciała niejednokrotnie powodowała, że kobiety zaprzestawały stosowania środków antykoncepcji hormonalnej, lub w ogóle jej nie rozpoczynały”, stwierdza Alison Edelman, główna prowadząca badania.

Aby stwierdzić wpływ środków antykoncepcyjnych na masę ciała, dokonano trwającego osiem miesięcy badania. Uczestnikami badania były zwierzęta, charakteryzujące się bardzo zbliżonym do ludzkiego, układem rozrodczym. Należy zaznaczyć, że kontrola pożywienia podawanego małpom była bardziej dokładna, niż byłoby to możliwe w przypadku ludzi.

Przystępując do badania, połowa małp była otyła, a połowa posiadała prawidłową wagę. Naukowcy notowali nie tylko podaż pożywienia, ale również wagę, aktywność fizyczną, masę mięśni i tłuszczu. Po ośmiu miesiącach, zauważono, że osobniki o prawidłowej masie, nie przytyły, co więcej, w grupie małp otyłych, zanotowano spadek masy ciała. Spadek masy ciała, był wynikiem zwiększonego metabolizmu. Nie stwierdzono natomiast zmian w obrębie ilości spożywanych pokarmów, ani aktywności fizycznej.

Jak zatem wynika z badań, zachowując taką samą dietę i aktywność fizyczną, w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej, kobieta nie musi się obawiać przybrania na masie. Możliwe nawet, że nieznacznie schudnie.

Powszechna opinia o wzroście wagi w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych, może być wynikiem tendencji do tycia w miarę starzenia się. Nie jest to więc wynik stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Nie ma zupełnej pewności, czy ludzie w dokładnie ten sam sposób reagują na antykoncepcję hormonalną, jak małpy. Istnieje jednak bardzo duże prawdopodobieństwo, że człowiek nie różni się wiele od małp w tej kwestii.

Chcąc mieć pewność, że antykoncepcja hormonalna nie spowoduje wzrostu masy ciała, możemy zwiększyć naszą aktywność fizyczną i zadbać o zdrowszą dietę. Przyczyni się to nie tylko do zachowania odpowiedniej wagi, ale także poprawi ogólną kondycję organizmu oraz uchroni nas od wielu chorób układu sercowo – naczyniowego.

Kinga Dziwisz

Na podstawie: http://www.sciencedaily.com/releases/2011/01/110119141901.htm
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także