Jesteś tutaj:

Apteczka wakacyjna - problemy stóp

Po całodniowej wycieczce niejednemu amatorowi górskich wypraw dokuczają problemy stóp. Do najczęstszych schorzeń należą pęcherze, odciski (nagniotki), modzele i brodawki podeszwowe. Z pozoru mają podobny wygląd, jednak różnią się miejscem występowania i przyczyną powstawania. Warto więc poznać podstawowe metody leczenia tych zmian, aby podjąć właściwe kroki w celu ich usunięcia.

Apteczka wakacyjna - problemy stóp
Otarcia
Otarcie to powierzchniowe uszkodzenie skóry, ograniczone do naskórka. By nie dopuścić do rozwoju drobnoustrojów, należy je zdezynfekować. Jeśli jest rozległe, można zastosować substancję dezynfekującą w aerozolu. Przemywanie wacikiem czy gazą nie zawsze jest korzystne, ponieważ może doprowadzić do przeniesienia drobnoustrojów saprofitycznych (flory bakteryjnej, znajdującej się na skórze) w obręb rany. Pamiętajmy, że otarcie należy zabezpieczyć jałowym opatrunkiem, ponieważ nawet powierzchowne zranienie może stać się przyczyną zakażenia.

Pęcherze i odparzenia
Pęcherze powstają na skutek podrażnienia cienkiej skóry na stopach, ale także na dłoniach. Tworzą się nie tylko w wyniku długich pieszych wędrówek, podczas uprawiania sportów, ale także w wyniku przegrzania stóp. Winę za ich pojawienie się ponoszą także niewygodne buty, wykonane z nieprzepuszczających powietrza materiałów. W wyniku długotrwałego tarcia, skóra reaguje podrażnieniem. Podobnie jak w przypadku oparzeń, z naczyń krwionośnych do tkanki, przedostaje się płyn. Można powiedzieć, że ten płyn ma za zadanie chronić znajdującą się pod nim tkankę przed dalszym tarciem, a cały pęcherz jest właściwie reakcją obronną. Jednak gdy tarcie nadal się utrzymuje, pęcherz może pęknąć,
a wtedy utworzy się rana.

Jak należy powstępować w przypadku pęcherzy
 • powstałe pęcherze należy chronić specjalnymi plastrami, o właściwościach tzw. sztucznej skóry, które ściśle dopasowują się do zmienionej chorobowo powierzchni skóry, łatwo dostępne w aptekach, np. firmy Urgo lub Compeed Style Sos. Te ostatnie wykonane są z niewidocznego hydrokoloidu, szybko leczą zmiany, chronią przed kolejnymi otarciami, równocześnie przynoszą ulgę w bólu i ucisku. Należy jednak pamiętać o dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu skóry, gdyż plaster nie przyklei się do tłustej i wilgotnej powierzchni.
 • pęcherzy nie wolno przekłuwać, dopóki same nie zaschną, ponieważ skóra pod nimi jest bardzo narażona na infekcje. Gdy pęcherz sam pęknie, należy zdezynfekować miejsce środkiem antyseptycznym
 • nie wolno zrywać skóry, która pokrywa pęcherz, gdyż stanowi ona naturalny opatrunek. Jeśli to zrobimy, tylko powiększymy obszar uszkodzonej skóry.
 • pamiętajmy, iż aby uniknąć powstawania pęcherzy należy nosić odpowiednio dopasowane obuwie, które nie obciska ani nie uwiera stóp. Warto także regularnie stosować kremy do ich pielęgnacji, szczególnie, jeśli zamierzamy się wybrać na dłuższą pieszą wycieczkę
 • jeśli stopy mają tendencję do nadmiernej potliwości, ważna jest ich właściwa higiena i pielęgnacja oraz utrzymywanie w suchości
 • zasięgnijmy porady lekarza, jeśli zauważymy jakiekolwiek objawy zakażenia pęcherza, szczególnie gęstą, ropną wydzielinę

Pierwsza pomoc w przypadku odparzeń stóp to kąpiel lecznicza, łagodząca podrażnienia z dodatkiem sproszkowanych kwiatów rumianku, kory dębu lub szałwii. Łagodzi podrażnienia, działa ściągająco, przeciwzapalnie. Po takim zabiegu warto założyć na zmienione miejsce jałowy opatrunek. Zaleca się także stosowanie pudrów, zasypek
o właściwościach ściągających, łagodzących, np. Dermatol (składnikiem odpowiadającym za działanie antyseptyczne jest galusan bizmutu), Propolis 3% puder leczniczy, Linomag puder (z witaminą F).

Czym są modzele
Są to ogniska nadmiernego rogowacenia skóry stóp. Pojawiają się najczęściej na podeszwie stopy lub na pięcie, w odpowiedzi na nierównomierne jej obciążenie, pod wpływem stałego ucisku lub tarcia. Tak więc podstawową przyczyną ich powstawania jest niewygodne obuwie. Modzele to zmiany dość bolesne. Tzw. "piekący ból" pojawia się najczęściej przy długotrwałym ucisku, podczas chodzenia. Modzele należy leczyć, gdyż w przeciwnym wypadku istnieje ryzyko rozwoju stanu zapalnego. Ich eliminacja polega na regularnym ścieraniu za pomocą tarki bądź pumeksu oraz stosowania specjalnym plastrów z substancjami zmiękczającymi, np. firmy School, Compeed Active Corn. Po kilku dniach odklejamy taki plaster, a odcisk usuwamy specjalnym pilnikiem. Pamiętajmy, aby samodzielnie nie wycinać tych zmian, ze względu na ryzyko zakażenia.

Odciski
Popularnie zwane nagniotkami, definiowane są jako reakcja obronna skóry na zwiększony nacisk w jednym punkcie stopy. Dochodzi w tym miejscu do wzmożonego wytwarzania komórek rogowych naskórka. Miejscem tworzenia się odcisków są, w porównaniu do modzeli, górne powierzchnie palców u stóp oraz przestrzenie międzypalcowe. Problem ten najczęściej dotyczy kobiet. Jednak ich powodem mogą być nie tylko ciasne, niewygodne buty, ale także kłopoty z ukrwieniem czy krzywe palce u stóp. Odciski to zmiany skórne o małej powierzchni, są mocno stwardniałe, błyszczące, posiadają tzw. jądro, widoczne jako czarny punkt. I to właśnie ten rdzeń może uciskać znajdujące się pod nim zakończenie nerwowe. Rozwijający się ból może pojawiać się samoistnie lub pod wpływem mechanicznego ucisku.

Pomoc w usuwaniu odcisków
W sprzedaży dostępny jest płyn do usuwania odcisków i zgrubiałej skóry Acerin. Składnikami, które odpowiadają za jego działanie złuszczające i rozmiękczające naskórek, tzw. keratolityczne są: kwas salicylowy i kwas mlekowy. Nałożenie preparatów na odciski należy poprzedzić dobrym wymoczeniem stóp w ciepłej wodzie z mydłem (20-30 minut), a następnie dokładnym wysuszeniem. Warto robić to wieczorem a następnie nałożyć preparat na odciski i pozostawić na noc.
Można także zastosować płyn firmy Scholl do usuwania odcisków lub maść na odciski Aflofarm. Skład tych leków jest taki sam, jak płynu Acerin. Zrogowacenia pomogą także zmiękczyć specjalne plastry, np. firmy School, Compeed Active Corn. Wykonane są z miękkiego żelu, nawilżają stwardniałą, wysuszoną skórę odcisku i ułatwiają jego naturalne usunięcie. Są niewidoczne i wodoodporne, a więc bardzo komfortowe. Plaster naklejamy na kilka dni, po tym czasie najczęściej sam się odrywa, a pozostałości odcisku ścieramy tarką lub specjalnym pilnikiem. Pamiętajmy, aby, podobnie jak w przypadku modzeli nie wycinać samodzielnie odcisków. Jeśli domowe środki nie przynoszą rezultatu, a ból doprowadza do coraz poważniejszych kłopotów z chodzeniem, skonsultujmy się z lekarzem.

Wirus HPV - przyczyną brodawek podeszwowych.
Bardzo często mylone są ze zwykłymi odciskami. Staje się to przyczyną ich nieprawidłowego leczenia i nawrotów. Najczęściej można się ich nabawić na basenie, w saunie, w halach sportowych. Czynnikiem odpowiedzialnym za ich pojawienie się jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Są to zmiany zakaźne, które łatwo mogą się rozprzestrzeniać. W odróżnieniu od odcisków rzadko wywołują ból, choć niekiedy mogą uwierać podczas chodzenia.
W leczeniu brodawek podeszwowych, popularnie zwanych kurzajkami stosujemy preparaty , w których skład wchodzą kwas salicylowy oraz kwas mlekowy. Kwas salicylowy zmiękcza i rozpulchnia zrogowaciały naskórek, natomiast kwas mlekowy jest środkiem żrącym, niszczy nie tylko tkankę brodawek, ale również wirusy. W aptece dostępne są środki: płyn Brodacid, płyn Duofilm, żel Scholl do usuwania brodawek, kurzajek i odcisków. Warto uzbroić się jednak w cierpliwość. Terapia z użyciem tych preparatów jest długotrwała (około 5-7 tyg.) i wymaga systematyczności. Specyfikiem o odmiennym działaniu jest preparat firmy Wartner, usuwający kurzajki na stopach metodą wymrażania, podobną do tej wykonywanej w gabinecie dermatologicznym. Są jednak lekarze będący zwolennikami tzw. metod naturalnych tj. smarowania zmienionych chorobowo miejsc ekstraktem z łodygi glistnika jaskółcze ziele. Dzięki obecności chelidoniny o właściwościach przeciwwirusowych, sok mleczny z tej rośliny pozwala skutecznie pozbyć się brodawek.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także