Jesteś tutaj:

Babka płesznik na zespół jelita drażliwego

Stosowanie babki płesznik przez chorych na zespół jelita drażliwego powoduje ustąpienie dolegliwości.

Babka płesznik na zespół jelita drażliwego

Zdjęcie: Kamilek1995a

Według wyników badań opublikowanych przez holenderski zespół badawczy (Bijkerk C.J. I wsp.) stosowanie babki płesznik przez chorych z zespołem jelita drażliwego, powoduje częściowe ustąpienie dolegliwości na więcej niż 2 tygodnie w miesiącu.

Zespół jelita drażliwego

Bóle brzucha, częsta biegunka na przemian z długotrwałymi zaparciami, wzdęcia, uczucie niepełnego wypróżniania - to objawy zespołu jelita drażliwego. Według niektórych ustaleń aż 20 % dorosłych cierpi z powodu tej choroby, określanej skrótem IBS (ang. Irritable Bowel Syndrome). Dokładne przyczyny zespołu jelita drażliwego wciąż nie są znane. Wydaje się, że duży udział w wystąpieniu objawów tego zespołu ma psychika. Rozwojowi zespołu sprzyja stres i napięcie.

Błonnik na zespół jelita drażliwego

Badania holenderskiego miały na celu porównanie działania błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego na objawy IBS, w porównaniu z placebo. W tym celu przez 3 miesiące chorym podawano podzielone dawki odpowiednio: babki płesznik (błonnik rozpuszczalny), otrębów (błonnik nierozpuszczalny) lub placebo. W badaniu brało udział 275 chorych w wieku 18 - 65 lat.
Po zakończeniu badania okazało się, że osoby przyjmujące babkę płesznik (błonnik rozpuszczalny) w porównaniu do placebo miało częstsze ustąpienie dolegliwości (na dłużej niż 2 tygodnie w miesiącu). Nie zaobserwowano, by przyjmowanie otrąb przynosiło korzyści w terapii zespołu jelita drażliwego.
Babka płesznik była przyjmowana w dawce 10 g/dzień w dwóch podzielonych dawkach.

Babka płesznik w aptece

Babka płesznik jest składnikiem preparatów: PŁESZNIK, NASIENIE PŁESZNIKA, COLON SLIM, COLOSAN czy herbatki: RECEPTURY NATURY - SPOSÓB NA REGULARNĄ PRACE JELIT.
mgr farm. Aleksandra Uruszczak
na podstawie www.mp.pl oraz "Soluble or insoluble fibre in irritable bowel syndrome in primary care: randomised placebo controlled trail"

Spodobał Ci się artykuł?
Chcesz wiedzieć więcej?
Polecamy zaglądnąć do darmowego Poradnika Domzdrowia.pl
"Jak leczyć zaparcia? Szybko - Skutecznie - Bez bólu"

Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także