Jesteś tutaj:

Boisz się latać?

Podróżujesz samolotem po raz pierwszy? Czy może latałeś już wiele razy, ale każda kolejna podróż napawa Cię lękiem? Niepokoisz się w trakcie lotu za każdym razem gdy zmienia się ciśnienie, a Twoje uszy zatykają się? Nie Ty jeden - naprawdę wiele osób po pierwsze nie lubi latać, a po drugie boi się podróży samolotem.

Boisz się latać?

Zdjęcie: MarcusObal

Podróżujesz samolotem po raz pierwszy? Czy może latałeś już wiele razy, ale każda kolejna podróż napawa Cię lękiem? Niepokoisz się w trakcie lotu za każdym razem gdy zmienia się ciśnienie, a Twoje uszy zatykają się? Nie Ty jeden - naprawdę wiele osób po pierwsze nie lubi latać, a po drugie boi się podróży samolotem.

Badań na temat strachu przed lataniem jest niewiele. Jedno z najważniejszych sięga 1980 roku. Wynika z niego , że aż 18,1% dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki boi się latać, a 12,6% dorosłych w trakcie lotu odczuwa niepokój. Krótko mówiąc, jeden na trzech dorosłych mieszkańców USA boi się latać!

Czy z powodu strachu i dyskomfortu powinieneś rezygnować z tej formy przemieszczania się na wakacje?

Samolot jest najszybszym środkiem lokomocji i dzięki niemu zamiast gnieść się paręnaście godzin w ciasnym autokarze, docierasz na miejsce np. w niecałe dwie godziny. To na pewno duży plus i choćby dzięki niemu warto, abyś pokonał własne lęki. Decydując się na taką formę podróży, mimo paraliżującego strachu udowodnisz sobie własną siłę i odwagę!

Czym jest strach przed podróżą samolotem?

Strach przed lataniem jest złożonym problemem psychologicznym. Często nie ma wiele wspólnego z doświadczeniami związanymi z podniebną podróżą, a nawet z bezpieczeństwem przelotu. Strach przed lataniem ma różne podłoże, w zależności od osoby, której dotyka. Obejmuje co najmniej jeden z poniższych czynników:
 • lęk wysokości,
 • lęk przed lotem nad oceanem lub morzem i związana z nim obawa przed lądowaniem na wodzie,
 • strach przed ciemnością (loty w nocy),
 • strach przed nieznanym,
 • obawy dotyczące wypadków lotniczych i ataków terrorystycznych,
 • strach przed zamkniętą, bądź zatłoczoną przestrzenią,
 • lęk związany z utratą wolności osobistej,
 • niepokój przed kontrolą bezpieczeństwa,
 • strach przed turbulencjami,
 • obawa o warunki atmosferyczne,
 • niewiedza i brak zrozumienia związane z dźwiękami, zmieniającym się ciśnieniem i jakością widzenia czyli standardowymi odczuciami podczas normalnego lotu.
 
Każda osoba reaguje na strach przed lataniem inaczej. Najczęstszą reakcją jest unikanie takiej formy podróżowania. Lęk przed podróżą samolotem wiąże się również z różnymi reakcjami fizjologicznymi naszego organizmu takimi jak pocenie się, drżenie mięśni, kołatanie serca, przyspieszenie oddechu, zaburzenia związane z układem równowagi czy nudności.

Zrozumieć, aby spokojnie podejść do lotu!

Ból i zatykanie się uszu

Ucho środkowe połączone jest z gardłem trąbką Eustachiusza, której zadaniem jest wyrównanie ciśnienia w uchu środkowym z ciśnieniem otoczenia. Podczas lotu ciśnienie w kabinie samolotu ulega zmianom. Najbardziej gwałtowne zachodzą podczas startu oraz podejścia do lądowania. Gdy samolot wznosi się, spada ciśnienie otoczenia, a gdy samolot schodzi do lądowania ciśnienie wzrasta – przede wszystkim w tych dwóch momentach możesz odczuwać ból lub zatykanie się ucha.

Najbezpieczniejszą i najbardziej rozpowszechnioną metodą wyrównania ciśnienia w takiej sytuacji jest przełykanie – należy w tym samym momencie poruszyć szczęką i przełknąć. Ponieważ w samolocie powietrze jest stosunkowo suche, warto posiłkować się gumą do żucia lub cukierkiem.

Jeśli przełykanie nie działa, możemy sięgnąć po inną metodę - manewr Valsalvy. Jest prosta i intuicyjna. Kiedy czujemy przytykanie i "pykanie" w uchu nabieramy w płuca powietrza, zaciskamy palcami płatki nosa i staramy się wydmuchać powietrze przez "uszy", tak aby policzki nie napełniły się wydmuchiwanym powietrzem.

Nudności, zaburzenia układu równowagi – czyli choroba lokomocyjna

Chorobę lokomocyjną kojarzymy zwykle z podróżami na obozy, kolonie i zielone szkoły. W autokarze zazwyczaj co najmniej jedno dziecko miało z nią problem. W samolocie na chorobę lokomocyjną zapada się zdecydowanie rzadziej. Nieprzyjemne odczucia z nią związane pojawiają się tuż po starcie, gdy tracimy z pola widzenia horyzont ziemi.

Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną w samolocie?
 • Duże znaczenie ma wybór miejsca w samolocie. Jeżeli jest to możliwe, najlepiej wybrać miejsce przy oknie nad prawym skrzydłem. Jest to miejsce, w którym wszelkie turbulencje są najmniej odczuwalne.
 • Należy maksymalnie otworzyć nawiew powietrza i skierować go w swoją stronę.
 • Wbrew pozorom, lepiej wyglądać przez okno i podziwiać podniebne krajobrazy! Czytanie, nawet wyjątkowo ciekawej, książki nie jest dobrym pomysłem. Podczas czytania objawy choroby lokomocyjnej związane z zaburzeniami układu równowagi nasilają się. Spoglądanie przez okno łagodzi je i powoduje, że lot mimo dolegliwości, jest bardziej komfortowy.
 • Aby uniknąć nudności, wbrew powszechnym przekonaniom, nie należy podróżować samolotem o pustym żołądku. Lepiej jednak zrezygnować z obfitego posiłku, na korzyść lekkiej przekąski.
 • Bezpośrednio przed wylotem warto powstrzymać się od picia mocnej kawy czy herbaty, alkoholu, a także od palenia tytoniu.
 • Warto również sięgnąć po witaminę B1, która odgrywa znaczącą rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych, pomaga złagodzić dolegliwości związane z zaburzeniami układu równowagi.

Jet lag – czyli „transpołudnikowe zmęczenie”

Jet Lag pojawia się m. in. podczas lotów transatlantyckich, kiedy przemierzamy klika stref czasowych. Jego przyczyną jest wydłużenie, bądź skrócenie naturalnego rytmu dnia i nocy. Zamiast cieszyć się z pięknej pogody i okolicznych widoków, odczuwamy silne zmęczenie, irytację, bóle głowy czy trudności z koncentracją. Jak poradzić sobie z transpołudnikowym zmęczeniem?

Wszystko zależy od kierunku w jaki się udajemy! Gdy podróżujemy na zachód, nasz organizm lepiej zniesie lot, jeśli będziemy niewyspani. Dlatego zarówno przed wylotem jak i w trakcie lotu nie powinniśmy zasypiać. Zapytasz się jak wytrwać kilkanaście godzin lotu bez zasypiania? Aby nie zasnąć w trakcie podróży powinniśmy dużo pić dużo wody mineralnej oraz spożywać posiłki bogate w białko.

Z kolei, obierając kierunek wschód najlepiej porządnie się wyspać - zarówno przed podróżą, jak i w samolocie. Gdy jesteśmy naładowani pozytywną energią i senność nie nadchodzi warto sięgnąć po produkty bogate w węglowodany.

Podróże z brzuszkiem

Wiele kobiet zastanawia się czy może podróżować samolotem? Czy latanie w trakcie ciąży jest bezpieczne? Czy lot może zagrozić zdrowiu bądź życiu dziecka?

Jednym z pierwszych problemów dla wielu kobiet w ciąży jest to, czy przejście przez wykrywacze metalu na lotniskach jest bezpieczne. Odpowiedź brzmi: Oczywiście! Wykrywacze metalu nie stanowią zagrożenia dla zdrowia lub życia dziecka.

Jedynym przeciwwskazaniem do podniebnych podróży w trakcie zdrowej ciąży jest jej aktualny etap. Przyszłe mamy powinny zrezygnować z tej formy transportu w ostatnim miesiącu ciąży – często takie ograniczenie wprowadzają same linie lotnicze.

Jeśli jednak ciąża jest zagrożona i nosi znamiona „wysokiego ryzyka”, lepiej zrezygnować z tego środka lokomocji.

Jeśli jednak masz wątpliwości skonsultuj się z lekarzem ginekologiem prowadzącym Twoją ciążę.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także