Jesteś tutaj:

Ciąża bez opryszczki

Zakażenie wirusem opryszczki w ciąży wiąże się z ryzykiem poważnych powikłań u dziecka. Jak uniknąć sytuacji, w których może dojść do infekcji, co robić, aby zapobiec chorobie i jak skutecznie ją leczyć - dowiesz się z informacji zawartych w tym dziale.

Ciąża bez opryszczki

Zdjęcie: Britt-knee

Nie wstydź się rozmawiać o opryszczce narządów płciowych z lekarzem
Ciąża to stan wyjątkowy - okres, w którym musisz zatroszczyć się o nowe życie, które nosisz pod sercem. Życie twojego nienarodzonego dziecka zależy od wielu czynników: twojego zdrowia, troskliwości, odpowiedzialności. Nie na wszystko możesz mieć wpływ, ale wciąż pozostaje wiele spraw, które jesteś w stanie i powinnaś kontrolować. Należy do nich między innymi opryszczka narządów płciowych. Nie wstydź się porozmawiać o tym problemie ze swoim lekarzem prowadzącym, bo robisz to dla dziecka.

Jak wygląda badanie i leczenie opryszczki narządów płciowych
Szczera rozmowa na temat historii twojego życia seksualnego to pierwszy krok do postawienia diagnozy. Kolejnym jest identyfikacja objawów, a następnie badanie fizykalne. Aby potwierdzić rozpoznanie, lekarz wykona bardziej szczegółowe badania: badanie histologiczne (mikroskopowe badanie materiału tkankowego) oraz posiew z próbki materiału pobranej z dna owrzodzenia. Wykonuje się również badanie surowicy krwi (w odstępach 2 tygodni) w celu sprawdzenia, czy wzrosła w niej ilość przeciwciał przeciwko HSV.

Jeżeli lekarz stwierdzi, że grozi ci zakażenie wirusem, poradzi, co powinnaś robić, aby go uniknąć. Jeśli okaże się, że już jesteś nosicielką HSV, zostaniesz otoczona specjalną opieką, a lekarz podejmie leczenie, dzięki któremu zminimalizuje lub całkowicie wykluczy ryzyko przerzutu choroby na dziecko. Twój stan będzie monitorowany (częste badania kontrolne, połączone z badaniem na obecność wirusów opryszczki) aż do momentu rozwiązania. Lekarz prowadzący podejmie także decyzję co do formy porodu, najbezpieczniejszej z punktu widzenia zdrowia dziecka (w niektórych przypadkach wskazane jest cesarskie cięcie). O tym również możesz i powinnaś rozmawiać ze swoim lekarzem. Zaś dzięki informacjom zawartym w tym dziale, będziesz wiedziała, o co jeszcze zapytać.

Objawy opryszczki narządów płciowych
Pieczenie, swędzenie, nadwrażliwość skóry, a następnie pęcherzyki, wypełnione surowicą - oto typowe objawy opryszczki. Pamiętaj jednak, że w większości przypadków choroba ta przebiega bezobjawowo.

Pierwsze objawy zakażenia opryszczką pojawiają się w okresie od 2 do 12 dni od chwili zetknięcia się z wirusem. Na początku chorzy odczuwają pieczenie, swędzenie lub nadwrażliwość skóry na bodźce zewnętrzne.

Po 2 - 3 dniach pojawiają się drobne, średnicy kilku milimetrów, wykwity pęcherzykowe, wypełnione surowiczą treścią. Szybko przekształcają się one w powierzchowne nadżerki, pokrywające się strupami, następnie gojące się bez pozostawiania śladów. W większości przypadków zmianom skórnym towarzyszą objawy ogólne, związane z rozprzestrzenianiem się infekcji drogą krwionośną, takie jak gorączka, bóle głowy i mięśni.

Przy zakażeniu pierwotnym objawy utrzymują się do 3 tygodni, są dość ostre i bolesne. Infekcje nawrotowe mają już łagodniejszy przebieg i ustępują wcześniej, bo po 7 - 10 dniach. Należy jednak pamiętać, że widoczne objawy zakażenia wirusem HSV występują zaledwie u 10 - 20% chorych. Pozostała część zakażeń przyjmuje od razu formę bezobjawową, co oznacza, że w większości przypadków możesz nawet nie wiedzieć o infekcji. Dlatego porozmawiaj ze swoim lekarzem nawet wtedy, gdy masz choćby najmniejsze podejrzenie co do możliwości zarażenia się opryszczką.

Materiał udostępniony dzięki uprzejmości firmy Polpharma w ramach Kampanii Społecznej "Wstyd nie zapytać - ciąża bez opryszczki"
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także