Jesteś tutaj:

Co może wywoływać czerwone wypryski na twarzy?

Zadajmy sobie pytanie: czy trądzik może pojawić się, mimo że okres pokwitania mamy już dawno za sobą ?

Co może wywoływać czerwone wypryski na twarzy?

Zdjęcie: Ulisse Albiati

Zapewne wielu z nas zastanawiało się, dlaczego nagle na naszej twarzy pojawia się niezliczona ilość czerwonych wyprysków, bez względu na to do jakiej grupy wiekowej należymy.

Zadajmy sobie pytanie: czy trądzik może pojawić się, mimo że okres pokwitania mamy już dawno za sobą?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Zjawisko to pojawia się pod wpływem działania niektórych substancji chemicznych, zawartych w naszych kosmetykach do pielęgnacji twarzy. Składniki produktów kosmetycznych, powodujące zmiany trądzikowe w obszarze naszej cery, określane są mianem komedogennych.

Komedogenność dotyczy składników natłuszczających skórę. Zaliczamy do nich pochodne kwasów tłuszczowych (substancje lipidowe), a grupę tych związków chemicznych w kosmetologii, zwykło się określać mianem emolientów.

Co dzieje się z naszą cerą pod wpływem substancji komedogennych?

Składniki komedogenne kosmetyków pobudzają wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe skóry. Na skutek czego powstają zaskórniki, a powierzchnia naszej skóry w obrębie twarzy, staję się grubsza i mniej elastyczna.

Jeśli w skórze naszej twarzy, nagromadzi się stosunkowo duża ilość zaskórników, na skutek długotrwałego stosowania kosmetyku zawierającego substancję komedogenną, powstają zmiany zapalne. Dlatego może pojawiać się: bolesność i zaczerwienienie.

Substancje, które mogą wywołać taką reakcję naszej skóry to: - stearynian butylu, masło kakaowe, alkohol lanolinowy. Związki te są częstymi składnikami kosmetyków stosowanych do pielęgnacji twarzy.

Zjawisko komedogenności obserwuje się bardzo często u osób posiadających cerę tłusta lub mieszaną. Predysponuje to do powstawania zaskórników. Dlatego jeśli znajdujemy się w tej grupie osób, powinniśmy przejrzeć skład wybranego przez nas kosmetyku do pielęgnacji twarzy.

Obecnie na etykietach emulsji, żeli lub fluidów przeznaczonych dla skóry tłustej, czy też trądzikowej, często widnieją informacje o braku składników komedogennych.


Udowodniono naukowo, że te same składniki emoliencyjne nie powodują podobnych zmian u osób ze skórą suchą. Dlatego te osoby są stosunkowo bezpieczne i mogą pozwolić sobie, na większą dowolność w wyborze kosmetyków pielęgnujących skórę twarzy.

Anna Machura

Konsultacja: mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także