Jesteś tutaj:

Co robić przy poparzeniu środkiem chemicznym?

Do oparzeń chemicznych dochodzi najczęściej przypadkowo, przez nieuwagę. W warunkach domowych sprawcą oparzeń mogą być żrące środki czystości do usuwania osadów, zatłuszczeń czy udrażniania rur.

Co robić przy poparzeniu środkiem chemicznym?

Zdjęcie: Francisco Javier Argel

Do oparzeń chemicznych dochodzi najczęściej przypadkowo, przez nieuwagę.

Niebezpieczne substancje chemiczne - jak stężone kwasy (np. kwas siarkowy, kwas azotowy), zasady (np. amoniak, soda) lub alkohole mają postać płynną lub stałą. W warunkach domowych sprawcą oparzeń mogą być żrące środki czystości do usuwania osadów, zatłuszczeń czy udrażniania rur.

Wśród niebezpiecznych preparatów znajdują się silne wybielacze do tkanin z chlorem (np. Ace, Vanish), płyny bakteriobójcze do toalety (np. Domestos), silne koncentraty do czyszczenia tłuszczu i przypalenizny z kominków, płyny do czyszczenia biżuterii (np. Argentum, Aurum). Zagrożenie stanowią stosowane w ogrodach preparaty do zwalczania szkodników czy ochrony roślin.

Rodzaj detergentu, stężenie substancji i czas kontaktu ze skórą decyduje o ciężkości oparzenia. Przy czym oparzenia środkami o charakterze zasadowym są poważniejsze w skutkach od oparzeń kwasami. Zasady przenikają głęboko do skóry, powodując rozległą martwicę tkanek widoczną jako obrzęk i szkliste zabarwienie. Substancje o charakterze kwaśnym uszkadzają głównie naskórek tworząc na powierzchni strup.

Oparzeń chemicznych nie wolno bagatelizować

Środki chemiczne stwarzają zagrożenie nie tylko dla skóry

Oparzenia chemiczne są poważniejsze niż termiczne. Na pierwszy rzut oka podrażnienie może dotyczyć tylko skóry. Ale żrące chemikalia ławo penetrują przez warstwy skóry, a dostając się do układu krążenia mogą spowodować ogólne zatrucie ustroju. Co więcej substancje chemiczne wydzielają często trujące opary, które mogą spowodować poparzenie górnych dróg oddechowych i oczu.

Jak się zachować w przypadku poparzenia skóry?

Oparzenia chemiczne są bardzo bolesne i wymagają konsultacji z lekarzem. Gdy dochodzi do poparzenia oka czy omyłkowe połknięcie niebezpiecznego środka, nie można zwlekać z wezwaniem pogotowia.

1. Przy poparzeniach chemicznych, oprócz ratowania osoby poszkodowanej trzeba zadbać o własne bezpieczeństwo. Zwróć uwagę na resztki rozlanego środka.

Oprócz bezpieczeństwa liczy się czas działania.

2. Zdejmij zanieczyszczoną odzież, najlepiej używając rękawic ochronnych. Nie usuwaj na siłę ubrania, które przylgnęło do rany. Jak najszybciej zdejmij pierścionki z palców, zegarek.

3. Oparzone miejsce należy jak najszybciej, obficie spłukać pod bieżącą wodą. Woda powinna spływać jak najkrótszą drogą po zdrowej skórze. Strumień wody nie powinien być zbyt mocny, by rozcieńczana substancja nie rozpryskiwała się na inne części ciała. Spłukiwanie należy kontynuować co najmniej 10 minut.

Jest jednak kilka wyjątków!

 • Kontakt wody ze stężonymi kwasami wywołuje reakcję, w której wydziela się dodatkowa energia cieplna. Dlatego, gdy doszło do oparzenia kwasem solnym czy siarkowym, postaraj się najpierw zneutralizować kwas. W tym celu zalej poparzone miejsce wodą z mydlinami.
 • Jeśli doszło do poparzenia wapnem gaszonym, przed spłukaniem skóry należy usunąć resztki substancji na sucho.
 • Gdy poparzenie wywołała zasada, po wstępnym spłukaniu substancji, można spróbować zneutralizować resztki środka. Mleko, cytryna o kwaśnym odczynie pomogą "złagodzą" zasadę. Następnie należy kontynuować spłukiwanie.
4. Na dokładnie przepłukaną skórę nakłada się opatrunek jałowy z gazy lub kompresu.

Zwykła wata czy szmatka mogłaby niepotrzebnie zanieczyścić ranę i spowodować rozwój zakażenia.

5. Pomóż złagodzić ból, podając środki przeciwbólowe.

6. Zgłoś się do lekarza z zabezpieczonym opakowaniem z substancji, która wywołała poparzenie. Ułatwisz w ten sposób decyzje o leczeniu.

Co robić gdy chemikalia dostaną się do oka?

Niezwłocznie zacznij płukać oko pod bieżącą wodą. Zabezpiecz drugie oko, by nie dostała się do niego woda z rozcieńczoną substancją drażniącą. Załóż jałowy opatrunek i zgłoś się do lekarza.

Co jeszcze mogą poparzyć środki chemiczne?

Wiele substancji chemicznych w kontakcie z wodą czy samym powietrzem wydziela trujące opary stanowiące zagrożenie dla dróg oddechowych. Przykładowo czyszcząc rury odpływowe można zakrztusić się oparami środków udrażniających takich jak Kret i podobne preparaty.

Jak rozpoznać poparzenie dróg oddechowych?

Objawami poparzenia dróg oddechowych są ból lub pieczenie w nosie, jamie ustnej, gardle i przełyku. Mogą pojawić się duszności, kaszel. Przy trudnościach z oddychaniem skóra przybiera blady kolor. Łatwo o omdlenia.

Poparzenie dróg oddechowych jest stanem zagrażającym życiu. Gdy dochodzi do wypadku szybko wezwij pomoc lub zgłoś się na pogotowie. Zadbaj o bezpieczeństwo osoby poszkodowanej. Obficie spłucz twarz wodą. Możesz podać wodę do picia.

Zachowaj opakowanie z substancji, która wywołała poparzenie.

Pamiętaj

 • Wszystkie opakowania z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi powinny być odpowiednio oznakowane i trzymane z dala od zasięgu dzieci. Unikaj przelewania żrących detergentów do butelek po napojach czy bezpiecznych środkach czyszczących.
 • Stosując środki z substancjami żrącymi używaj rękawic ochronnych i dokładnie myj ręce. Uważaj by zabrudzoną dłonią nie zatrzeć oka.
 • Sprawdzaj czy butelki z preparatami chemicznymi są dobrze dokręcone.

Oparzenia chemiczne wymagają kontroli lekarskiej. Zgłoś się do lekarza nawet z lekkim poparzeniem skóry. Jedź na pogotowie gdy doszło do poparzenia oka lub dróg oddechowych.

mgr farm. Dorota Gruszka

Absolwentka Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pracuje w aptece ogólnodostępnej.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także