Jesteś tutaj:

Znamiona, a opalanie

W okresie wakacji często niestety zapominamy o tym, że opalenizna to reakcja
obronna skóry na działanie słońca. Zapominamy także o ochronie znamion skórnych przed promieniowaniem UV, a te z kolei mogą przerodzić się w niebezpiecznego dla naszego zdrowia raka skóry - czerniaka.

Znamiona, a opalanie

Zdjęcie: Pedro Simões

W okresie wakacji czerpiemy przyjemność z kąpieli słonecznych. Cieszymy się, gdy nasza skóra przybiera piękny, złocisty odcień. Niestety zapominamy o tym, że opalenizna to reakcja obronna skóry na działanie słońca. Ponadto zapominamy o ochronie znamion skórnych przed promieniowaniem UV, a te z kolei mogą przerodzić się w niebezpiecznego dla naszego zdrowia raka skóry - czerniaka.

Znamiona skórne – w jaki sposób powstają?

W wyniku powtarzających się oparzeń słonecznych dochodzi do powstawania znamion barwnikowych. Są to nieprawidłowości skóry, zakodowane już w okresie życia płodowego. Zdecydowana większość z nich ujawnia się w okresie niemowlęcym. Znamiona mogą się również tworzyć w późniejszym okresie życia. Przybierają one formę wyraźnie odgraniczonych plam lub wyniosłych ponad powierzchnię skóry „guzków”. Co jest przyczyną powstawania znamion?

Znamiona powstają w wyniku nieprawidłowości w procesie melanogenezy (tworzenia się barwnika w naskórku). Komórki syntetyzujące barwnik nieprawidłowo funkcjonują i w efekcie dochodzi do powstawania znamion i przebarwień skóry. Jednak, aby melanina (barwnik) została zsyntetyzowana przez komórkę, niezbędny jest impuls, który ją do tego zmusi. Tym impulsem jest słońce. To właśnie działanie promieniowania ultrafioletowego stymuluje komórki skóry do produkcji melaniny.

Ochrona znamion przed UV

Znamiona skórne bezwzględnie trzeba chronić przed działaniem słońca. W tym celu powinniśmy zaopatrzyć się w specjalistyczny sztyft z filtrem zawierający współczynnik ochrony spf 50+. Przykładowo może to być produkt marki LA ROCHE z serii ANTHELIOS XL 50. Sztyft, dzięki odpowiedniej formie i kształcie, umożliwi nam precyzyjne zabezpieczenie znamienia skórnego. Za jego pomocą należy nakładać filtr słoneczny - oczywiście na uprzednio posmarowaną skórę mleczkiem bądź kremem z faktorem słonecznym. Znamiona należy zabezpieczać bardzo dokładnie.

Dlaczego ochrona przed promieniowaniem UV jest tak ważna?

Czerniak – czyli co może urodzić się ze znamienia?

Należy on do jednych z najbardziej złośliwych nowotworów skóry. Czerniak może rozwinąć się w obrębie znamion, a także w okolicy skóry niezmienionej. Z danych klinicznych wynika, że czerniak jest uwarunkowany genetycznie. Jednak główną przyczyną jego powstawania jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV oraz poparzenia słoneczne w okresie wczesnego dzieciństwa. Krótkie, ale intensywne ekspozycje na słońce znacznie przyczyniają się do powstawania raka skóry jakim jest czerniak.

Na co zwrócić uwagę obserwując znamiona?

Istnieją cechy, które mogą świadczyć o przejściu znamienia w nowotwór skóry. Obserwując znamię należy zwrócić uwagę czy:

• jego brzegi są nieregularne

• czy jego kształt jest asymetryczny

• czy gwałtownie nie zmienia ono wielkości

• czy na jego powierzchni widoczne są niejednolite barwy

• czy w obrębie znamienia pojawiły się guzki, krwawienie lub złuszczanieKomentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także