Jesteś tutaj:

Co wiesz na temat doustnej antykoncepcji hormonalnej?

Doustna antykoncepcja hormonalna to jedna z najpopularniejszych metod zabezpieczenia przed zajściem w ciążę. Jaka jest nasza wiedza na temat tej metody antykoncepcji?

Co wiesz na temat doustnej antykoncepcji hormonalnej?

Zdjęcie: Bryancalabro

Doustna antykoncepcja hormonalna to jedna z najpopularniejszych metod zabezpieczenia przed zajściem w ciążę. Jaka jest nasza wiedza na temat tej metody antykoncepcji?
Poniżej prezentujemy zaledwie KILKA pytań dotyczących doustnej antykoncepcji hormonalnej oraz antykoncepcji "po".
Wiecej informacji na ten temat można znaleźć w darmowym poradniku "100 pytań i odpowiedzi na temat antykoncepcji hormonalnej" przygotowanym przez specjalistów Domzdrowia.pl.


Czym jest ANTYKONCEPCJA?
Mianem antykoncepcji określamy działania mające na celu nie dopuszczenie do zajścia w ciążę, czyli do zapłodnienia komórki jajowej i jej zagnieżdżenia się wewnątrz macicy. Metodami antykoncepcji są (m.in.): prezerwatywy, hormonalne środki antykoncepcyjne, środki plemnikobójcze. Stosowanie antykoncepcji nie zakłada czasowej wstrzemięźliwości płciowej, co odróżnia ją od naturalnych metod kontrolowania poczęcia, gdzie czasowe powstrzymanie się od współżycia jest konieczne.

Na jakiej zasadzie zabezpieczają doustne środki antykoncepcyjne?
Antykoncepcja hormonalna wykorzystując działanie hormonów: estrogenu i gestagenu, pozwala wywołać stan czasowej bezpłodności. Działanie antykoncepcyjne hormonalnych środków polega na hamowaniu wydzielania kobiecych hormonów (lutropiny i folitropiny), co prowadzi w konsekwencji do hamowania owulacji (jajeczkowania), zwiększenia gęstości śluzu szyjkowego, co czyni go nieprzepuszczalnym dla plemników, obniżenia kurczliwości jajowodów, oraz hamowania wzrostu błony śluzowej macicy (endometrium), co uniemożliwia implantację (czyli zagnieżdżenie ) zarodka. Estrogen zapobiega również krwawieniom w trakcie przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych.

Mini pigułka zawiera tylko gestagen. Działanie antykoncepcyjne niskiej dawki gestagenu wynika z zagęszczania śluzu szyjkowego, co czyni go nieprzepuszczalnym dla plemników. Działanie mini pigułki rozpoczyna się ok. 3 godziny po przyjęciu tabletki i trwa do 27 godzin.

Ile wynosi wskaźnik Pearla dla tabletek antykoncepcyjnych?
Podawana wartość wskaźnika Pearla dla tabletek antykoncepcyjnych w zależności od źródła waha się. Dla tabletek antykoncepcyjnych jednofazowych wartość wskaźnika Pearla mieści się pomiędzy wartością ok. 5 (przy nieskrupulatnym stosowaniu się do zaleceń poprawnego zażywania), a 0,1 (przy pełnym stosowaniu się do zaleceń zażywania). Dla mini pigułki wskaźnik Pearla podawany jest w granicach ok. 5-0,5.

Od jakiego wieku można przyjmować tabletki antykoncepcyjne?
Jak wiadomo - aby była mowa o potrzebie stosowania doustnej antykoncepcji - musi istnieć taka potrzeba. Dziewczyna, chcąca rozpocząć stosowanie doustnej antykoncepcji musi udać się po receptę do ginekologa. To właśnie lekarz decyduje czy w danym wieku (jeżeli jest to wiek młodszy), antykoncepcja jest dobrym sposobem na zabezpieczenie przed ciążą. Bezpieczne stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest możliwe u dziewczyny, która osiągnęła dojrzałość hormonalną - wskazuje na to przebycie co najmniej trzech regularnych cykli miesiączkowych, w których nastąpiło jajeczkowanie (owulacja). Najczęściej następuje to w wieku 13 - 16 lat.

Zaczynam stosować tabletki antykoncepcyjne. Kiedy należy przyjąć pierwszą tabletkę?
Tabletkę należy przyjąć w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. U niektórych kobiet, jeszcze przed menstruacją pojawiają się plamienia, jednak nie uznaje się ich za czas rozpoczęcia miesiączki. Tabletkę należy przyjąć dopiero w momencie pojawienia się krwawienia.

Czy tabletki lepiej przyjmować rano czy wieczorem?
Nie ma szczególnych zaleceń co do pory przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Powinna być to godzina, o której zawsze będzie istniała możliwość sięgnięcia po tabletkę i popicia jej szklanką wody. Niekiedy kobietom, które rozpoczynają antykoncepcję doustną zaleca się ustalenie pory przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych w godzinach wieczornych, ponieważ pozwala to na uniknięcie niektórych nieprzyjemnych objawów stosowania tabletek - bólu głowy, nudności, złego samopoczucia i innych.

Czy można uprawiać sex w czasie 7 dniowej przerwy w zażywaniu tabletek jednofazowych?
Doustna antykoncepcja nie wymaga żadnej wstrzemięźliwości płciowej - ani w dni kiedy zażywa się tabletki, ani w czasie przerwy, kiedy to skuteczność antykoncepcyjna tabletek jednofazowych jest zachowana.

Czy możliwy jest brak krwawienia w przerwie między stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych? O czym to świadczy?
Brak krwawienia z odstawienia jest jednym z wymienianych działań niepożądanych podawanych przez producentów środków antykoncepcyjnych w ulotkach informacyjnych. Brak krwawienia może być wynikiem utrzymywania się dość wysokiego poziomu hormonów we krwi. Niemniej jednak, brak krwawienia może dawać też podejrzenie o zajście w ciążę. Dlatego - jeżeli istnieje słuszna podstawa, że mogło dojść do zapłodnienia (np. tabletki były brane nieregularnie), zaleca się wykonanie testu ciążowego.

Jeżeli po zażyciu tabletki antykoncepcyjnej nastąpiły biegunka lub wymioty, który mogły spowodować "utratę" tej tabletki, to należy zażyć kolejna tabletkę, w tym samym dniu?
Nie, nie należy tak postępować. Nie ma pewności jaki procent substancji czynnych będących składnikami tabletek antykoncepcyjnych uległ wchłonięciu, stąd przyjęcie kolejnej tabletki może spowodować osiągnięcie za wysokiego poziomu hormonów i nieść za sobą niekorzystne skutki zdrowotne. Jeżeli biegunka lub wymioty wystąpiły do 3 godzin po zażyciu tabletki - skuteczność antykoncepcyjna tabletek zmniejszyła się i konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia, aż do końca opakowania.

Czy stosując tabletki antykoncepcyjne można pić alkohol?
Stosując tabletki antykoncepcyjne można spożywać alkohol. Jednak należy pamiętać, że stosując tabletki antykoncepcyjne - szybciej osiąga się stan upojenia alkoholowego. Ponadto - spożywanie alkoholu, szczególnie w nadmiarze może spowodować nudności i wymioty, zanim tabletka antykoncepcyjna uległa wchłonięciu, co rzecz jasna - ogranicza jej działanie. Stosując tabletki antykoncepcyjne można spożywać alkohol, ale w rozsądnym umiarze.

Czy są jakieś skutki uboczne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?
Tak. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych mogą pojawić się skutki uboczne. Najczęściej wymieniane jest zaburzenie owulacji, w tym wzmożone jajeczkowanie, co bezpośrednio po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych ułatwia zajście w ciążę i bywa w tym celu wykorzystywane.

W jaki sposób działa antykoncepcja "po"?
Dokładny sposób działania antykoncepcji "po" nie jest znany. Preparat zawiera lewonorgestrel, substancję która powoduje zagęszczenie śluzu szyjkowego utrudniając ruch plemników, zapobiega owulacji i zapłodnieniu, w sytuacji gdy stosunek płciowy odbył się przed jajeczkowaniem. Natomiast jeśli doszło już do zapłodnienia - preparat uniemożliwia implantację zarodka w błonie śluzowej macicy. Co ważne - jeżeli zarodek rozpoczął już implantację, preparat jest nieskuteczny. To jest właśnie powód dla którego antykoncepcję doraźną należy przyjąć tak szybko (do 72 godzin) po stosunku.

Czy antykoncepcja "po" to to samo co pigułka wczesnoporonna?
Nie. Antykoncepcja "po" nie jest tym samym co pigułka wczesnoporonna. Antykoncepcja "po" nie dopuszcza do zagnieżdżenia się zarodka w macicy, i stosuje się ją maksymalnie do 72 godzin po stosunku. Pigułka wczesnoporonna pozwala na przerwanie w ciąży w jej wczesnym okresie (do 7 - 9 tygodnia ciąży), poprzez spowodowanie obumarcia embrionu i jego wydalenia z organizmu. Pigułka wczesnoporonna nie jest dopuszczona do obrotu na terenie Polski.


Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat
doustnej antykoncepcji hormonalnej
pobierz darmowy poradnik Domzdrowia.pl
"100 pytań i odpowiedzi na temat antykoncepcji doustnej".

Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także