Jesteś tutaj:

Czarna herbata może zwalczyć cukrzycę

Herbata od dawna jest znana ze swoich licznych i zarazem korzystnych właściwości. Najnowsze badania wskazują, że być może osłabia rozwój cukrzycy.

Czarna herbata może zwalczyć cukrzycę

Zdjęcie: madame.furie

Herbata od dawna jest znana ze swoich licznych i zarazem korzystnych właściwości. Wykazano, że posiada aktywność antyoksydacyjną (zwalcza wolne rodniki tlenowe), przyczynia się do zwiększenia odporności, a także obniża ciśnienie. Najnowsze badania wskazują, że być może osłabia rozwój cukrzycy.

W badaniach wykonanych w Chinach (the Tianjin Key Laboratory in China) stwierdzono, iż polisacharydy zawarte w liściach herbaty, mogą być wykorzystane w leczeniu cukrzycy. Polisacharydy, to złożone węglowodany (wielocukry), zawierające w swojej budowie skrobię i celulozę. Składniki te sprzyjają opóźnieniu wchłaniania glukozy. Zatem zapobiegają powstawaniu nagłych stanów hiperglikemii, wymagających podania insuliny.

Dowiedziono, że polisacharydy zawarte w liściach czarnej herbaty, wykazują silniejsze działanie hamujące wchłanianie glukozy, niż polisacharydy występujące w liściach zielonej herbaty.

Bardzo istotne jest działanie antyoksydacyjne herbaty. Antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze to substancje chroniące organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wolne rodniki mogą uszkadzać komórki, białka i lipidy budujące organizm. W konsekwencji nadmiar wolnych rodników, może doprowadzić do indukcji stresu oksydacyjnego, będącego wynikiem zaburzonej równowagi między działaniem wolnych rodników tlenowych a zdolnością organizmu do ich neutralizacji. Działalności wolnych rodników przypisuje się także rozwój chorób takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy choroby nowotworowe.

Na podstawie wypowiedzi osoby prowadzącej badania - Haixia Chen, można wnioskować, że odkrycie nowych właściwości czarnej herbaty, może okazać się bardzo pomocne w leczeniu cukrzycy.

Faktycznie, spostrzeżenie kolejnych korzystnych właściwości herbaty jest dużym sukcesem. Zwłaszcza, że herbata jest traktowana jako napój podawany przynajmniej raz dziennie, przez praktycznie całą populację ludzką.

Jeśli wynik przeprowadzonych badań się potwierdzi, to można będzie profilaktycznie stosować napary z czarnej herbaty, jako zabezpieczenie przed nagłym wzrostem glukozy we krwi.

Kinga Dziwisz

Na podstawie: http://www.sciencedaily.com/releases/2009/07/090728172604.htm artykuł z sierpnia 2009 roku
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także