Jesteś tutaj:

Czemu jesteśmy jeszcze razem?

Jesteście razem już od dawna, mieliście lepsze i gorsze chwile, ale dalej jesteście razem… Momentami zaczynasz się zastanawiać czy to miłość czy przyzwyczajenie? Stabilność czy już rutyna? Jeśli miłość to co to tak naprawdę znaczy?

Czemu jesteśmy jeszcze razem?

Zdjęcie: Marina Aguiar

Jesteście razem już od dawna, mieliście lepsze i gorsze chwile, ale dalej jesteście razem… Momentami zaczynasz się zastanawiać czy to miłość czy przyzwyczajenie? Stabilność czy już rutyna? Jeśli miłość to co to tak naprawdę znaczy?

Według naukowców na miłość składa się namiętność, intymność i zaangażowanie. Każde z nich w zależności od etapu związku charakteryzuje się inną dynamiką.

W początkowych fazach przeważa namiętność. To wówczas czujecie motyle w brzuchu, a na oczach pojawiają się klapki, które nie pozwalają nam widzieć ewentualnych wad partnera, wszystko wydaje się proste i w różowych kolorach.

Jeśli przejdziecie przez ten etap, pojawia się intymność czyli bliskość. To wszelkie pozytywne uczucia i działania wzmagające przywiązanie partnerów. Składa się na nią: pragnienie dbania o dobro partnera, przeżywanie szczęścia w obecności partnera i z jego powodu, szacunek dla partnera, przekonanie, że można na niego liczyć w potrzebie, wzajemne zrozumienie, wzajemne dzielenie się przeżyciami i dobrami duchowymi i materialnymi, dawanie i otrzymywanie uczuciowego wsparcia, wymiana intymnych informacji, uważanie partnera za ważny element własnego życia. W początkach miłości intymność jest niska, rośnie ona stopniowo wraz z czasem trwania związku i jeszcze wolniej opada po osiągnięciu swego maksimum.

Następną fazą jest zaangażowanie. To świadoma decyzja dotycząca tego, czy chcemy utrzymać dalej nasz związek i czy jest on dla nas satysfakcjonujący. Silne zaangażowanie może być czynnikiem skutecznie podtrzymującym dany związek. W parach zadowolonych ze swojego związku, zaangażowanie jest zazwyczaj najsilniejszym składnikiem podtrzymującym uczucie miłości w danej relacji.

Według Sternberga, jednego z badaczy zajmujących się tematyką miłości, istnieje siedem form miłości:
 • lubienie: intymność, ale bez zaangażowania czy namiętności.
 • zadurzenie: namiętność bez zaangażowania czy intymności.
 • pusta miłość: zaangażowanie bez namiętności czy intymności.
 • romantyczna miłość: intymność i namiętność, ale bez zaangażowania.
 • niedorzeczna miłość: zaangażowanie i namiętność, ale bez intymności.
 • partnerska miłość: zaangażowanie i intymność, ale bez namiętności.
 • miłość doskonała: zaangażowanie, intymność i namiętność.
Warto czasem przystanąć na chwilę w codziennej gonitwie i zastanowić się na jakim etapie jest nasza relacja z partnerem, które składniki miłości u nas dominują. Może nam w tym pomóc postawienie sobie kilku podstawowych pytań.

Czy czujesz się bezpiecznie?

Odpowiedz sobie na pytanie czy masz poczucie, że możesz liczyć na swojego partnera niezależnie od sytuacji? Czy masz odwagę prosić go o pomoc? Wbrew pozorom umiejętność proszenia o pomoc jest równie ważna jak jej dawanie. Jeśli prosimy partnera o pomoc dajemy mu tym samym sygnał, że jest dla nas ważny, że liczymy się z jego zdaniem i wierzymy w niego, że jest nam w stanie pomóc. To bardzo ważna umiejętność pomagająca budować prawdziwy, głęboki związek.

Poczucie bezpieczeństwa to także świadomość, że partner zawsze nas wysłucha, że nasze problemy będą dla niego równie ważne jak dla nas. Wierzymy w to, że możemy o wszystkim mu powiedzieć i jeśli nawet nie do końca partner będzie umiał nas zrozumieć, to na pewno nas wysłucha i z pełnym zaangażowaniem i akceptacją postara się, abyśmy poczuli się lepiej.

Czy razem się śmiejecie?

Podobne poczucie humoru jest nieocenionym skarbem. Jeśli bawią was te same rzeczy, lubicie te same kawały, rozśmieszają was te same filmy, to znaczy że macie dobre podstawy do udanego związku. Psychologowie zwracają uwagę, że wspólny śmiech partnerów i zabawa często lepiej działają niż niejedna terapia.

Zadbajcie zatem o to, aby w waszym związku było jak najwięcej sytuacji, które wywołają u was uśmiech na twarzy.

Czy potraficie być razem i osobno?

Odpowiedzcie sobie na pytanie czy wolicie spędzać czas razem czy osobno? Co lubicie robić razem? We wszystkim wskazany jest umiar, a więc zarówno sytuacja, gdy każdą chwilę spędzacie razem, jak i ta, gdy orientujecie się, że wolicie robić coś z dala od partnera, jest niezdrowym objawem.

Zadbajcie o to by były w waszym związku rzeczy, które są tylko „wasze”, coś co wspólnie robicie, ale nie zapominajcie również o tym, że każdy ma prawo do niezależności. To, że jesteście w związku nie oznacza od razu, że stajecie się symbiotyczną jednością. Ważnym czynnikiem udanego związku jest prawo do zachowania indywidualności partnera.

Nie rezygnujcie ze swoich zainteresowań, pielęgnujcie własne hobby i dajcie prawo do tego waszemu partnerowi. Realizując samych siebie, jesteśmy zadowoleni i możemy wrócić z nową energią do partnera.

Czy okazujecie sobie szacunek?

Czy znacie się od podszewki, znacie swoje słabe strony, a mimo tego nie wykorzystujecie tego w słownych potyczkach, w chwilach słabości?

W dojrzałym związku ma się świadomość wad swoich i swojego partnera, a jednocześnie poczucie bezpieczeństwa, że druga połowa nigdy tego nie wykorzysta przeciwko nam. Jeśli znamy czułe punkty naszego partnera i jesteśmy w stanie wspierać go w walce z nimi lub zaakceptować jego wady to wykazujemy nasze zaangażowanie w związek.Czy potraficie wyobrazić sobie życie osobno?

Spróbujcie sobie wyobrazić, że od jutra nie ma waszej drugiej połówki. Jak się z tym czujecie? Czy jesteś sobie w stanie wyobrazić, że w łazience pojawia się inna szczoteczka do zębów, a poduszka ma inny zapach?

Zastanów się co jest takiego ważnego w tej drugiej osobie, czego najbardziej by ci brakowało, a może czułbyś ulgę?

Czy jesteście gotowi ze sobą być na dobre i na złe?

Jeśli w poprzednim pytaniu uświadomiliście sobie, że trudno wam sobie wyobrazić kogoś innego przy waszym boku teraz czeka was jeszcze trudniejsze zadanie. Wyobraź sobie, że stało się coś strasznego np. partner stracił pracę, przegrał mnóstwo pieniędzy itp. Jak się z tym czujesz? Jak postrzegasz partnera w swojej wizji? Czy dalej chcesz z nim być, szukasz rozwiązania sytuacji?

Wyobraź sobie w związku z tym, że jest jeszcze gorzej. Partner uległ wypadkowi, cierpi na poważną chorobę i trzeba się nim opiekować. Czy dalej patrzysz na niego z miłością? Czy wyobrażasz sobie kogoś innego w swoim życiu? Jak się czujesz w tej sytuacji?

Jeśli dzięki tym wizualizacjom uświadamiacie sobie, że jesteście dla siebie ważni i nie wyobrażacie sobie życia bez siebie, a rutynę życia, potraficie postrzegać w kategoriach bezpieczeństwa i stabilizacji to znak, że wasz związek jest na dobrej drodze do miłości dojrzałej…
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także