Jesteś tutaj:

Czy plastry z nikotyna pomogą uwolnić się od nałogu palenia

Przedstawiamy alternatywną metodę walki z nałogiem papierosowym- specjalne plastry uwalniające nikotynę przez skórę. Czy naprawdę są skuteczne?

Czy plastry z nikotyna pomogą uwolnić się od nałogu palenia

Zdjęcie: harmon

Przedstawiamy alternatywną metodę walki z nałogiem papierosowym- specjalne plastry uwalniające nikotynę przez skórę. Czy naprawdę są skuteczne?

W sprzedaży dostępne są specjalne systemy transdermalne NICORETTE SEMI-TRANSPARENT PATCH, NIQUITIN oraz NICOPATCH.

1. Czy każdy może stosować plastry z nikotyną? Dla kogo będą one najodpowiedniejsze?

Ta forma nikotynowej terapii zastępczej będzie najwłaściwsza u osób, palących regularnie przez cały dzień. Ponadto jest to dobry wybór dla pacjentów chcących stosować lek tylko raz dziennie. Warto jednak podkreślić, że stosowanie plastrów nikotynowych wiąże się z definitywnym porzuceniem nałogu. W trakcie kuracji nie wolno palić!

2. Jakie zalety posiadają plastry zawierające nikotynę?

wygodne i dyskretne w stosowaniu. Plaster naklejamy w niewidocznym miejscu, pod ubraniem. Ponadto, należy go wymieniać raz na dobę. Częstotliwość podawania nikotyny w tej formie jest więc zdecydowanie mniejsza.

3. Na czym właściwie polega działanie plastrów NICORETTE i NIQUITIN?

Nikotyna jest uwalniana i wchłaniana do krwiobiegu przez skórę, czyli tzw. drogą transdermalną. Rozmieszczenie nikotyny w plastrze jest równomierne. Jest dostarczana do organizmu nieco wolniej niż z gum czy pastylek, ale równomiernie i w stałej ilości. Dzięki temu nie obserwujemy skokowego poziomu dawki, co często prowadzi do uzależnienia. Stężenie maksymalne nikotyny

w organizmie osiągane jest po południu. To właśnie wtedy, według opinii pacjentów, pojawia się największa chęć zapalenia papierosa.

4. Spośród jakich rodzajów plastrów mogę wybierać?

W aptece dostępne są dwa rodzaje w plastrów: NICORETTE SEMI-TRANSPARENT PATCH, w trzech dawkach: 25, 15 i 10 mg. Nikotyna uwalniana jest z nich przez 16 godzin. Alternatywą są plastry NIQUITIN i NICOPATCH. Te pierwsze dostępne w trzech dawkach: 21, 14 i 7 mg. Natomiast NICOPATCH występują w dawkach 21 i 14 mg. Działają one nieco dłużej - 24h.

5. Jak prawidłowo wygląda terapia za pomocą plastrów z nikotyną NICORETTE?

Początkowa dawka nikotyny zależy od ilości wypalanych papierosów w ciągu dnia:
  • dla osoby palącej więcej niż 20 papierosów na dobę, odpowiedni będzie plaster z największą obecnie dostępną dawką nikotyny: 25 mg.
  • u osoby palącej mniej niż 20 papierosów na dobę, można zalecić początkowo niższą dawkę: 15 mg.
Terapię początkową prowadzimy przez 8 tygodni, po czym zmniejszamy dawkę, prowadząc kurację przez kolejne 2- 4 tygodni.

Standardowy czas terapii plastrami NICORETTE wynosi 12 tygodni.

6. Czy stosowanie plastrów NIQUTIN jest analogiczne jak produktów NICORETTE?

Nie. Systemy transdermalne NIQUITIN zawierają nieco mniejsze dawki nikotyny. Dawkę początkową 21 mg powinny zastosować osoby palące więcej niż 10 papierosów na dobę, prowadząc kurację przez 6 tygodni. Po tym czasie należy zmienić rodzaj plastrów (10 mg nikotyny/ 24h), aplikując je przez kolejne 2 tygodnie, po czym przejść na plastry w dawce 7 mg. Kurację należy zakończyć po 10 tygodniach regularnego stosowania plastrów.

Dla osób palących mniej niż 10 papierosów dziennie wystarczające będą plastry w dawce 14 mg. Należy je stosować przez 6 tygodni, a potem przejść na plastry o mniejszej zawartości nikotyny - 7 mg. Kuracja powinna trwać 2 miesiące.

7. W jakich dawkach występuje nikotyna w plastrach NICOPATCH? Jak je stosować?

W produktach NICOPATCH nikotyna występuje w dawkach 21 mg oraz 14 mg. Ich stosowanie jest analogiczne, jak w przypadku plastrów NIQUITIN.

8. W jakich miejscach na ciele mogę naklejać plastry?

Należy je naklejać na czyste, suche i nieowłosione miejsca, najlepiej na pośladkach, górnej części ramion czy klatki piersiowej (nie zaleca się naklejać plastrów na piersiach). Warto dodać, że

w miejscach naklejania plastrów nie należy stosować żadnych balsamów, kremów nawilżających, oliwek do ciała. Mogą one spowodować jego odklejenie.

9. Jak długo należy nosić plaster na skórze?

W przypadku plastrów NICORETTE, należy je zakładać rano, zaraz po przebudzeniu i zdejmować przed pójściem spać. Działają do 16 godzin. Natomiast produkty NIQUITIN oraz NICOPATCH działają przez całą dobę, zmiana plastra następuje codziennie rano- zapewniają więc dostarczenie nikotyny również w nocy.

10. Czy mogę przyklejać kolejne plastry w to samo miejsce na ciele?

Nie. Kolejny plaster można przykleić w tym samym miejscu dopiero po około 5-7 dniach.

W przeciwnym wypadku może nastąpić miejscowe podrażnienie skóry, pieczenie.

11. Czy w trakcie stosowania plastrów uwalniających nikotynę mogą wystąpić jakieś objawy niepożądane?

Niekiedy mogą pojawić się przemijające zaczerwienienie, pieczenie, świąd.

12. Czy w trakcie terapii mogę uczęszczać na basen?

Tak. Jeśli plaster jest właściwie założony, woda nie dostanie się do jego wnętrza. Działanie zostaje zachowane.

13. Czy w trakcie kuracji mogę pić alkohol?

Nie ma przeciwwskazań odnośnie spożywania alkoholu. Jednak należy mieć na uwadze, że często alkohol wzmaga chęć zapalenia papierosa. To z kolei jest ważnym przeciwwskazaniem w trakcie stosowania plastrów uwalniających nikotynę w sposób ciągły.

mgr farm. Agata Bereś
Spodobał Ci się artykuł? Chcesz rzucić palenie?

Pobierz DARMOWY PORADNIK Rzucania Palenia

'Wygraj z nałogiem - rzuć skutecznie palenie!'Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także