Jesteś tutaj:

Czym objawia się stan zapalny jelit

Ludzki organizm jest niczym układanka złożona z tysięcy elementów, z których każdy ma swoje miejsce i funkcję. Układ pokarmowy jest częścią tej mozaiki. Jeśli pracuje prawidłowo, czujemy się dobrze. Problem pojawia się w momencie, gdy jakaś część układu niedomaga.

Czym objawia się stan zapalny jelit
Ludzki organizm jest niczym układanka złożona z tysięcy elementów, z których każdy ma swoje miejsce i funkcję. Układ pokarmowy jest częścią tej mozaiki. Jeśli pracuje prawidłowo, czujemy się dobrze. Problem pojawia się w momencie, gdy jakaś część układu niedomaga.

Pierwszym objawem jest zazwyczaj ostry ból, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Przyczyn złego samopoczucia upatrujemy najczęściej w nieświeżym jedzeniu, ale bóle brzucha mogą również sygnalizować stan zapalny jelit. Warto zatem wiedzieć, czym jest ów stan, jakie są jego objawy i jak sobie radzić z tymi dolegliwościami.

Jelito jest fragmentem przewodu pokarmowego usytuowanego miedzy żołądkiem a odbytem. Dzieli się na dwie główne części: jelito cienki – w obrębie którego zachodzą procesy trawienia oraz wchłaniania substancji odżywczych – oraz jelito grube – gdzie dochodzi do tworzenia kału z niestrawionych wcześniej resztek jedzenia. Tu również następuje końcowy proces wchłaniania wody oraz soli mineralnych pozyskanych z resztek pokarmowych.

Zarówno jelito cienkie, jak i grube zawierają w sobie florę bakteryjną odpowiedzialną za procesy przemiany materii. Odpowiednie szczepy utrzymują jelita w stanie równowagi. Problem pojawia się, gdy równowaga naturalnej flory bakteryjnej jelit zostanie zaburzona. Wówczas dochodzi do powstania stanów zapalnych.

Stany zapalne jelit przeważnie występują u dorosłych, ale zdarza się, że objawy pojawiają się u dzieci, a nawet u noworodków. Schorzenie może przyjmować dwojaką postać – ostrą lub przewlekłą. W stanach przewlekłych mamy do czynienia z nasilającymi się co pewien czas objawami choroby oraz okresami tak zwanej remisji, czyli momentami, w czasie których dokuczliwe dolegliwości schorzenia maleją, a niekiedy nawet całkowicie zanikają.

W zależności od czynników wywołujących niedomaganie możemy wymienić kilka typów stanów zapalnych jelit. W stanach ostrych mamy do czynienia z infekcyjnym oraz toksycznym zapaleniem jelita. Postać przewlekła to wrzodziejące zapalenie jelita grubego, rzekomobłoniaste zapalenie jelit oraz choroba Leśniowskiego-Crohna.

Co wywołuje stan zapalny jelit

Niestety, medycyna nie zdołała wyjaśnić przyczyny wszystkich typów zapaleń. Najczęściej wymienia się czynniki genetyczne, immunologiczne i środowiskowe. Istnieje jednak kilka przyczyn ostrych stanów zapalnych. Jedną z nich jest wprowadzenie do organizmu drobnoustrojów (bakterie, wirusy). Niebezpieczne mogą okazać się również zatrucia organizmu w wyniku spożycia trujących grzybów lub skażonego pożywienia. Stan zapalny jelit może być również skutkiem reakcji organizmu na alergeny pokarmowe, takie jak: mleko, jajka, owoce, warzywa, orzechy czy rośliny strączkowe. Czasami przyczyną zapalenia mogą być pasożyty przewodu pokarmowego.

Nie bez znaczenia są także leki które, przyjmowane w dużych ilościach, niejednokrotnie podrażniają błonę śluzową jelit. Długotrwałe stosownie antybiotyków powoduje wyniszczenie naturalnej flory bakteryjnej, co ułatwia namnażanie się szkodliwych drobnoustrojów, a te mogą być źródłem zapalenia. Niebezpieczne mogą okazać się także niektóre nieszkodliwe z pozoru preparaty. Jak donoszą amerykańscy naukowcy, izotretynoina – jeden ze składników leku przeciwtrądzikowego – szkodzi jelitom.

Pierwsze objawy stanu zapalnego jelit

Jednymi z pierwszych objawów, mogących świadczyć o stanie zapalnym jelit, są silne bóle oraz skurcze brzucha. Do kolejnych niepokojących symptomów należą: krwiste biegunki, stany gorączkowe, brak łaknienia, nudności, wymioty czy odwodnienie organizmu. Zdarza
się, że dochodzi do zaburzeń związanych z wchłanianiem składników pokarmowych. W wyniku tych dolegliwości może dojść do znacznego spadek wagi ciała i ogólnego osłabienia organizmu, a w dalszej konsekwencji do anemii oraz innych niebezpiecznych dla zdrowia powikłań.

Powikłania jelitowe

Przewlekłe stany zapalne jelit nie tylko wywołują uciążliwe dolegliwości, ale niejednokrotnie są przyczyną dalszych komplikacji zdrowotnych w obrębie samych jelit. Zdarza się, że zapalenie jelit powoduje jego owrzodzenie czy perforacje odcinka przewodu pokarmowego. Niekiedy może dojść do zwężenia jelit, co w dalszej konsekwencji prowadzi do ich niedrożności. Wśród kolejnych powikłań można wymienić ostre rozdęcie okrężnicy, tworzące się przetoki, choroby odbytnicze, nowotwór okrężnicy oraz wiele innych.

Powikłania pozajelitowe

Stany zapalne jelit mogą niekorzystnie wpływać również na inne organy wewnętrzne. Ponadto, u osób przewlekle cierpiących na to schorzenie mogą występować inne choroby, takie jak: zapalenie stawów, zapalenie spojówek, problemy z nerkami oraz wątrobą, a także osteoporoza. Ze wszystkich powikłań pozajelitowych najczęściej występującym jest zapalenie stawów.

Jak sobie radzić z dolegliwościami

Ponieważ stan zapalny jelit może być wywoływane przez różne czynniki, nie ma jednego sposobu na radzenie sobie z dolegliwościami. Jeśli przyczyną jest stosowanie określonego leku, to najprostszym sposobem na poprawę stanu zdrowia jest odstawienie medykamentu lub zastąpienie go innym. Z kolei niedomagania wywołane niewłaściwym jedzeniem są stosunkowo proste do wyeliminowania pod warunkiem, że znamy źródło zakażenia.

W przypadku wystąpienia ostrych stanów zapalnych istotne jest, by nie nadwyrężać organizmu. Wskazany jest wówczas odpoczynek oraz odpowiednia dieta, która pomoże złagodzić skutki nieprzyjemnych dla nas dolegliwości. Ponieważ biegunki prowadzą do odwodnienia organizmu, należy uzupełniać braki pijąc sporo przegotowanej, ciepłej wody. Bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny.

Nieco inaczej rzecz się ma w przypadku osób cierpiących na przewlekłą formę stanów zapalnych, u których niezbędna jest stała opieka lekarska. Ważnym elementem radzenia sobie z dolegliwościami jest dieta, która pomaga chronić jelita przed dodatkowymi podrażnieniami. Dlatego odradza się spożywania razowego chleba, grubych makaronów, tłustych mięs, ostrych przypraw oraz pestek słonecznika czy dyni. Niewskazane są także słodycze, w szczególności ciasta, kremy czy torty. Zaleca się potrawy lekko strawne – dania gotowane lub duszone. Należy jednak pamiętać, że w zależności od lokalizacji zmian oraz stopnia nasilenia stanu zapalnego rekomendowany może być inny typ pożywienia. Z tego względu dieta powinna być dobierana indywidualnie i może być modyfikowana w momencie nasilania się dolegliwości.

W zależności od rodzaju choroby, możliwe jest zastosowanie leczenia farmakologicznego. W skrajnych przypadkach konieczne jest poddanie pacjenta zabiegowi chirurgicznemu.

Czynnikiem przyczyniającym się do nawrotów ostrych stanów zapalnych jelit jest palenie papierosów. Rzucenie nałogu wydłuża okresy remisji, co znacząco wpływa na samopoczucie pacjentów.

Stan zapalny jelit u dzieci

Jak pokazują badania naukowców, dzieci cierpiące na przewlekłe stany zapalne jelit mają gorszą kondycję fizyczną niż ich zdrowi rówieśnicy. Powoduje to duże wyzwanie dla rodziców, którzy w takiej sytuacji muszą szczególnie zadbać o aktywny tryb życia swojej pociechy, by w ten sposób maksymalnie zredukować ryzyko wystąpienia kolejnych problemów zdrowotnych.


Źródła:

sciencedaily.com

emedicinehealth.com

naukawpolsce.pap.pl
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także