Jesteś tutaj:

Degeneracja plamki związana z wiekiem

Obraz zaczyna się krzywić? Masz wrażenie, że gorzej widzisz? A może twarze mijanych osób trudniej rozpoznać? Tłumaczysz to zmęczeniem? Przepracowaniem? Uważaj! Nie przegap pierwszych objawów poważnego schorzenia jakim jest degeneracja plamki związana z wiekiem (AMD = age-related macular degeneration).

Degeneracja plamki związana z wiekiem
Obraz zaczyna się krzywić? Masz wrażenie, że gorzej widzisz? A może twarze mijanych osób trudniej rozpoznać? Tłumaczysz to zmęczeniem? Przepracowaniem? Uważaj! Nie przegap pierwszych objawów poważnego schorzenia jakim jest degeneracja plamki związana z wiekiem (AMD = age-related macular degeneration).

Nasza gałka oczna ma skomplikowaną budowę. Jedną z części naszego oka jest siatkówka. Znajduje się ona w tylnej części oka. Jest to tkanka, bez której niemożliwe byłoby widzenie. To właśnie w tej części oka znajduje się obszar nazywany ‘plamką żółtą’ Jest to niezwykle ważna część naszego oka. Odpowiada ona za wyraźne widzenie wszystkiego na czym aktualnie skupiamy wzrok. Odpowiada za tzw ‘centralne pole widzenia’. To dzięki jej prawidłowemu działaniu jesteśmy w stanie sprawdzić godzinę na zegarku, przeczytać artykuł w gazecie, rozpoznać twarz spotkanej osoby, czy dostrzec znak drogowy podczas jazdy samochodem. Zatem można śmiało powiedzieć, że to właśnie plamką żółtą głównie widzimy.

Niestety z upływem lat może dochodzić do zmian w obrębie tego niezwykle ważnego dla widzenia obszaru siatkówki. Pierwsze zmiany najczęściej obserwuje się po 50 roku życia. Czy do nich dojdzie, czy też nie, to taka okulistyczna ‘loteria’. Na niektóre czynniki ryzyka wystąpienia choroby mamy wpływ, a na inne nie. Na co zatem wpływu nie mamy? Na to jakie geny odziedziczyliśmy i czy w naszym garniturze genetycznym są takie, które predysponują do wystąpienia choroby siatkówki jaką jest AMD. Dlatego warto dowiedzieć się, czy ktoś w rodzinie chorował na AMD. Nie możemy także zmienić nieuchronnego procesu starzenia się naszego organizmu. Ach, jakby to było gdyby było można cofnąć czas? Jest jednak wiele aspektów naszego życia, na które wpływ mamy, a mają one odzwierciedlenie w zmniejszonym, lub zwiększonym ryzyku występowania AMD.

Co to takiego? Mianowicie bardziej narażone na chorobę są osoby palące papierosy. Czynnikim zwiekszającym ryzyko AMD jest także otyłość, a przede wszystkim nieprawidłowa dieta. Co w tym przypadku mamy na myśli mówiąc ‘nieprawidłowa’? Co możemy poprawić? Dieta sprzyjająca rozwojowi AMD to dieta uboga w owoce i warzywa, a bogata w produkty wysoceprzetworzone (np. tłuszcze). To w owocach i warzywach są liczne witaminy oraz inne substancje, które wpływają ochronnie na naszą siatkówkę. Związki te należą do grupy tzw. antyoksydantów. Są to substancje chroniące nasz organizm, w tym także siatkówkę, przed szkodliwym wpływem tzw. wolnych rodników tlenowych. Wolne rodniki mogą przyspieszać zarówno procesy nowotworzenia, jak i procesy starzenia, a także na przyspieszenie zmian chorobowych w siatkówce.

Na AMD częściej chorują kobiety. Dzieje się tak z powodu zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie w okresie menopauzy. To właśnie osoby około 50 i po 50 roku życia są najbardziej narażone na wystąpienie zmian zwyrodnieniowych w siatkówce.
Choroba sprawia wiele trudności w życiu codziennym. Na początku może dojść do spadku ostrości wzroku, gorszego odczuwania kontrastu. Następnie, gdy choroba postępuje proste linie mogą zacząć falować, a w końcu może dojść do trudności w wykopnywaniu codziennych czynności, ponieważ zamiast twarzy, książki, zegarka, czy ohaterów filmu, osoba chora zobaczy ‘ciemną plamę’

To jak szybko choroba postępuje i jakie daje objawy zależy od typu AMD. Wyróżnia się dwa główne typy tej choroby: suchy i mokry (wysiękowy). Postać ‘mokra’ może postępować bardzo szybko i szybko prowadzić do utraty widzenia w centrum pola widzenia.

Postać sucha może rozwijać się latami.

Jak leczy się AMD? To jak postępujemy z pacjentem, u którego stwierdzono AMD, zależy od typu choroby. W postaci ‘mokrej’ stosuje się zastrzyki do wnętrza oka, specjalną terapię laserową, które mają zatrzymać postęp choroby. Tak, zatrzymać, nie wyleczyć! Niestety choroba, gdy już się pojawi nie jest uleczalna. Można jedynie starać się zahamować jej rozwój. Jak już wcześniej było wspomniane, w ‘mokrej’ postaci jest to postępowanie inwazyjne – zastrzyki, laser. Natomiast w postaci suchej, która dotyczy większości pacjentów z AMD, bo aż 80-85%, można jedynie starać się spowolnić chorobę poprzez odpowiednią dietę, ochronę oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym. I ponownie pojawia się pytanie, co tynm razem oznacza ‘odpowiednia dieta’. Chodzi oczywiście o jak największą ilość owoców i warzyw. Poza wspomnianymi wcześniej witaminami i niezbędnymi pierwiastkami, zawierają one specjalne ochronne dla siatkówki barwniki – luteinę i zeaksantynę. Oba te barwniki znajdują się w naszej prawidłowej siatkówce i pełnią rolę ochronną, jak takie okulary przecisłoneczne z filrem przeciwko promieniowaniu UV, które umieszczone są w środku oka. Niestety tych barwników z wiekiem ubywa…a nie są one produkowane przez ludzki organizm. Które zatem owoce i warzywa są najbogatsze w luteinę i zeaksantynę? Wszystkie ‘kolorowe’, głównie zielone, ale także żółte, czerwone, czyli: brokuły, papryka, kukurydza i wiele wiele innych. Inną cenną grupą substancji są kwasy omega. Naturalnie zawarte są one w tłustych rybach. Natomiast jest mały problem, nasze przyzwyczajenia kulinarne i tradycyjna kuchnia środkowoeuropejska nie obfituje w tego typu produkty.

Dlatego nieocenioną pomocą dla osób z suchą postacią AMD, a wspomagająco także u osób z ‘mokrą’ postacią AMD, są suplementy diety zawierające substancje mające na celu ratowanie siatkówki. Na rynku farmaceutycznym jest bardzo wiele produktów tego typu, który z nich wybrać? Czy kierować się ceną? Na co zwrócić uwagę w składzie preparatu? Niezwykle istotną kwestią jest zawartość luteiny i zeaksantyny, oba te barwniki powinny być w składzie preparatu. Poza tym odpowiedni zestaw witamin. Najcenniejsze z nich to witaminy E i C, gdyż to właśnie te witaminy bardzo skutecznie zwalczają wolne rodniki. Nie zawsze im więcej, oznacza lepiej. Mikroelementy, takie jak selen, cynk, czy miedź wspomogą nasz organizm we wzmocnieniu naturalnej ochrony przed wolnymi rodnikami. Zupełnie inaczej działać będą kwasy omega, nazywane także wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Jest to rodzaj tłuszczu, który jest cenny i korzystny dla naszego całego organizmu. A jak wpływają na oczy? W przebiegu AMD dochodzi do niszczenia komórek niezbędnych w procesie widzenia, są to tzw. fotoreceptory. Tak naprawdę to one są najważniejsze ze wszystkich komórek w naszej siatkówce. Kwasy omega mają na celu wzmacnianie struktury tych jeszcze nie uszkodzonych, dzięki czemu mają szansę dłużej ochronić się przed chorobą. Poza tym kwasy omega starają się odbudowywać uszkodzone ściany komórek siatkówki i wspierać w ten sposób proces widzenia.Choroba, jaką jest AMD, niestety występuje coraz częściej i u coraz młodszych osób. To co możemy zrobić dla naszych oczu, to regularne wizyty u lekarza okulisty, regularna samokontrola przy pomocy testu Amslera (poproś na najbliższej wizycie u swojego okulisty o taki test do domu!), zmiana przyzwyczajeń dietetycznych oraz uzupełnienie diety poprzez suplementy diety pomagające wspomagać naszą siatkówkę przeciwko czynikom wywołującym chorobę.

Wybierając preparat pamiętaj o zasadzie, że więcej wcale nie musi oznaczać lepiej. Sprawdź, czy preparat zawiera luteinę, zeaksantynę, witaminy E i C oraz dobrane mikroelementy (selen, cynk, miedź). Specjalną uwagę poświęć na analizę składu pod kątem kwasów omega – jaka jest ich zawartość i stosunek ich obu typów. Takim preparatem jest np. Ocuvite Complete

Do zobaczenia na wizycie w gabinecie okulistycznym!
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także