Jesteś tutaj:

Dlaczego warto ćwiczyć aerobowo?

Aerobik to jedna z najczęściej uprawianych form aktywności fizycznej przez kobiety. Z roku na rok w klubach fitness pojawiają się nowe odmiany ćwiczeń aerobowych, które mają pomóc kobietom w utracie nadmiarowych kilogramów.

Dlaczego warto ćwiczyć aerobowo?
Aerobik to jedna z najczęściej uprawianych form aktywności fizycznej przez kobiety. Z roku na rok w klubach fitness pojawiają się nowe odmiany ćwiczeń aerobowych, które mają pomóc kobietom w utracie nadmiarowych kilogramów. Nie ulega wątpliwości, że ruch to zdrowie i warto poświęcić kilka godzin w tygodniu na regularny trening, ale nie każda z nas zdaje sobie sprawę o wielokierunkowym, korzystnym wpływie ćwiczeń aerobowych na organizm.

Kilka słów o treningu aerobowymĆwiczenia aerobowe to rodzaj aktywności fizycznej, podczas której mięśnie wykonują swoją pracę wykorzystując energię z procesów tlenowych (aerobowych). W początkowym okresie wykonywania ćwiczeń, energia pozyskiwana jest ze zgromadzonego w mięśniach glikogenu. Natomiast już po około 20 minutach treningu, kiedy zapasy glikogenu ulegną wyczerpaniu, energia do pracy mięśni pozyskiwana jest z przemian tkanki tłuszczowej.

Ćwiczenia aerobowe to nie tylko klasyczny aerobik – również skakanie na skakance, bieg, szybki marsz, jazda na rowerze, rolkach, czy łyżwach w odpowiednim tempie - to tylko kilka najbardziej powszechnych form aerobowej aktywności fizycznej.

Istotą ćwiczeń aerobowych jest wykonywanie ich przy odpowiednim tempie – równomiernym, przy lekko przyspieszonym oddechu, w taki sposób, aby móc ćwiczyć przez co najmniej 20 minut.

Dopiero taki trening wykonywany regularnie, pozwoli osiągnąć wymierne korzyści – a korzyści jest na prawdę wiele.

Utrata dużej ilości kalorii w krótkim czasie

Trening aerobowy, wykonywany w odpowiednim - ale intensywnym tempie pozwala na spalenie dużej ilości kalorii w stosunkowo krótkim czasie. Największą motywacją do jak najdłuższych ćwiczeń powinna być świadomość, że po około 20 minut treningu, energia do pracy mięśni pozyskiwana jest z przemian metabolicznych tkanki tłuszczowej, co oznacza, że im dłużej trwające ćwiczenia, tym spala się więcej tkanki tłuszczowej.

Świetny sposób na szczupłą sylwetkę

Organizm nie lubi gwałtownego wahania wagi, przez co właśnie efekt powrotu utraconych kilogramów po zaprzestaniu diety, czy ćwiczeń jest bardzo często obserwowany u osób walczących z nadmiarowymi kilogramami.

Dlatego też zamiast morderczego treningu tuż przed wakacjami, czy restrykcyjnych diet, warto zadbać o systematyczny trening aerobowy, aby cieszyć się zgrabnym ciałem nie tylko w okresie wakacji, ale również przed cały rok.

DOWIEDZ SIĘ TAKŻE, JAK BIEGAĆ ABY SCHUDNĄĆ >>

Poprawa kondycji i wydolności organizmu

Ćwiczenia aerobowe wymagają tak na prawdę sporego wkładu wysiłku w ich prawidłowe wykonanie. Charakterystyczne dla tego rodzaju treningu jest wykonywanie ćwiczeń na tak zwanym przyspieszonym oddechu przez dość długi czas. Taka wymuszona intensywna praca organizmu poprawia wydolność oddechową organizmu, zwiększa czynną objętość oddechową płuc oraz wpływa korzystnie na kondycję organizmu.

Już po kilku tygodniach regularnego treningu z łatwością zaobserwujesz że co raz rzadziej łapiesz zadyszkę, a trening w intensywnym tempie możesz wykonywać przez dłuższy czas, bez objawów mocnego zmęczenia organizmu.

Wzrost wytrzymałości i siły mięśniZajęcia na sali fitness to zwykle oprócz ćwiczeń aerobowych – również trening siłowo – wytrzymałościowy z obciążnikami na kostki dłoni, stóp, z taśmą, bądź piłkami. Te dodatkowe ćwiczenia, wykonywane na zakończenie treningu aerobowego, mają na celu zwiększyć wytrzymałość oraz siłę mięśni. A mocne mięśnie to przede wszystkim zgrabne, jędrne ciało i doskonała sylwetka.

Poprawa elastyczności całego ciała

Różnorodne ćwiczenia aerobowe poprawiają nie tylko kondycję i wytrzymałość mięśni, ale również wpływają korzystnie na elastyczność i gibkość całego ciała. Istotne znaczenie odgrywają ćwiczenia rozciągające – tak zwany stretching, które powinny być wykonywane przez ciebie na zakończenie treningu.. Ćwiczenia rozciągające poprawiają elastyczność stawów, więzadeł; także chronią cały aparat ruchu przed bolesnymi kontuzjami, o które tak na prawdę bardzo łatwo przy intensywnym wysiłku fizycznym.

Zapobieganie chorobom układu sercowo – naczyniowego

Systematyczny trening aerobowy doskonale wpływa również na stan mięśnia sercowego. Dzięki intensywnym ćwiczeniom, serce pracuje szybciej, cały organizm jest lepiej ukrwiony i odżywiony, a złogi tak zwanego złego cholesterolu (LDL) maja mniejszą skłonność do odkładania się w ścianach naczyń wieńcowych i obwodowych. Trening aerobowy chroni więc serce i układ krążenia przed zmianami miażdżycowymi, chorobą nadciśnieniową – które bardzo często dotykają ludzi nie uprawiających sportu. A tak naprawdę już kilkadziesiąt minut regularnych ćwiczeń dwa – trzy razy w tygodniu pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia zagrażających życiu chorób układu sercowo – naczyniowego.

DOWIEDZ SIĘ TAKŻE, JAK BIEGAĆ ABY SCHUDNĄĆ >>

Rozładowanie stresu, relaks i doskonałe samopoczucie

Intensywne ćwiczenia fizyczne wyzwalają w organizmie produkcję tak zwanych endorfin, czyli hormonów szczęścia, które korzystnie wpływają na nasze samopoczucie sprawiając, że nawet po intensywnym, męczącym dniu – ćwiczenia fitness stają się niezwykle relaksujące dla całego ciała.

Ćwiczenia na sali fitness, jogging, jazda na rolkach, czy rowerze to również idealna okazja, żeby spotkać się z koleżankami i we wspólnym, raźniejszym gronie zadbać o swoje ciało i kondycję. W większym gronie również łatwiej o mobilizację, której tak często nam brakuje.

Jak widać, korzyści z ćwiczeń aerobowych jest wiele. Dlatego warto wybrać coś dla siebie, namówić przyjaciółkę na wspólny trening i nie czekać ani chwili dłużej – zacznij ćwiczyć już dziś, a za kilka tygodni będziesz cieszyć się szczupłą i zadbaną sylwetką.

DOWIEDZ SIĘ TAKŻE, JAK BIEGAĆ ABY SCHUDNĄĆ >>
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także