Jesteś tutaj:

Grzybica stóp

Letnie upały, wakacyjne wyjazdy, kąpiele i brak dostatecznej higieny stóp są często przyczyną poważnego problemu, jakim jest grzybica. Jak nie dopuścić do jej powstania, jak ją leczyć i jak odpowiednio pielęgnować stopy nie tylko latem?

Grzybica stóp
Szczególnie w okresie letnim zależy nam na estetycznym wyglądzie i zdrowiu stóp. W czasie upałów, aż się prosi by wysokie, zamknięte obuwie zmienić na przewiewne klapki czy sandały. Niestety, często jesteśmy zmuszeni pozostać w obuwiu przegrzewającym nasze stopy. Nieświadomie możemy stworzyć doskonałe warunki do rozwoju grzybicy stóp. Chorobie tej sprzyja częstsze niż w innych sezonach korzystanie z miejsc publicznych takich jak basen czy kąpieliska. Mając na uwadze zdrowie naszych nóg - powinniśmy wiedzieć jak rozpoznać, wyleczyć i chronić nasze stopy przed grzybicą.

Jakie są przyczyny grzybicy stóp
Grzybica stóp i paznokci jest najczęstszym problemem spośród wszystkich rodzajów grzybicy i być może trudno nam w to uwierzyć, lecz w naszym klimacie cierpi na tę chorobę co piąta osoba. Tak częste występowanie tej choroby wynika z małej wiedzy społeczeństwa na jej temat oraz wtórnego zakażenia grzybicą, nawet po wyleczeniu choroby.
Część ludzi jest bardziej narażona na rozwój grzybicy. Zaliczymy do nich osoby:
 • cierpiące na niektóre choroby (cukrzyca, choroby atopowe skóry, kolagenozy, AIDS, choroby naczyń obwodowych),
 • z pewnych grup zawodowych - noszące w pracy nieprzewiewne obuwie (górnicy, hutnicy, służby mundurowe),
 • sportowcy (np. lekkoatleci),
 • stosujące niektóre leki (antybiotyki o szerokim spektrum działania, cytostatyki, leki sterydowe, immunosupresyjne),
 • noszące nieprzewiewne obuwia, zrobione z materiałów syntetycznych,
 • korzystające z publicznych basenów, saun, kąpielisk.

Grzybicę stóp najczęściej wywołują grzyby dermatofitowe (rodzaj Trichophyton, Microsporum) oraz grzyby drożdżopodobne (Candida).

W jaki sposób można zarazić się grzybicą stóp
Grzybicą stóp można zarazić się wszędzie tam, gdzie nasze nieosłonięte stopy mają kontakt z zakażonym podłożem - wykładzinami, dywanami, prześcieradłami, ręcznikami. Do zakażeń często dochodzi podczas korzystania z basenów, saun i kąpielisk. Miejscem bytowania grzybicy mogą być skarpety oraz obuwie, stąd przestrzegamy przed przymierzaniem na gołe stopy butów w sklepach obuwniczych! Na zakażenie grzybicą bardzo narażone są stopy z otarciami, mikrourazami czy ranami.

Grzyby do rozwoju potrzebują ciepła i wilgoci - stąd przegrzane, pocące się stopy stwarzają dobre warunki do rozwoju grzybicy.

Po czym rozpoznać grzybicę? Jakie są jej objawy?
Grzybicy stóp nie można nie zauważyć. Objawy pojawiają się najczęściej kilka dni po zarażeniu. Najczęściej występują na obu stopach choć zdarza się tylko jednostronna grzybica. Zasadniczo wyróżnia się trzy odmiany grzybicy z różnymi objawami:

1.Odmiana międzypalcowa - grzybica umiejscowiona jest przede wszystkim w przestrzeniach między palcami: trzecim i czwartym oraz czwartym i piątym. Objawami są zaczerwienienie, dokuczliwy świąd, maceracja i złuszczanie naskórka.
2.Odmiana potnicowa - na stopie pojawiają się w dużych ilościach pęcherze wypełnione płynem surowiczym lub ropnym mogące się zlewać tworząc duże ogniska otoczone złuszczającym się naskórkiem. Początkowo objawy pojawiają się na sklepieniu stóp (miejsc na podeszwie na których stopa się opiera), ale szybko rozprzestrzenia się na całą stopę.
3.Odmiana złuszczająca - dotyka pięt, boków, podeszw, palców stóp. Często połączona jest z grzybicą paznokci. Objawy to grube łuski pokrywające wymienione miejsca i pęknięcia skóry. Świąd może nie być bardzo nasilony.
Przyglądnijmy się swoim stopom. Jeżeli obserwujemy:
 • nadmierną potliwość,
 • zaczerwienienie skóry stóp,
 • pieczenie i świąd,
 • złuszczanie się i pękanie naskórka,

możemy podejrzewać zarażenie grzybicą stóp.

W jaki sposób można leczyć grzybicę stóp
Przede wszystkim należy zareagować natychmiast, gdy tylko zaobserwujemy początkowe objawy grzybicy. W aptece jest cała gama preparatów dostępnych bez recepty przeznaczonych do stosowania na grzybicę stóp.
W większości wypadków leczenie miejscowe, czyli stosowanie maści, kremu, płynu jest wystarczające by wyleczyć grzybicę stóp.
Leki stosowane w leczeniu grzybicy stóp zawierają następujące substancje o działaniu przeciwgrzybiczym:
Przy stosowaniu się do wskazań producentów, leki te są skuteczne u ok. 80 % pacjentów.
Jeżeli przed rozpoczęciem leczenia nasze stopy są mocno zaczerwienione, co wskazuje na ostry proces zapalny warto początkowo stosować okłady z Rivanolu czy 1 % roztworu kwasu borowego. Po ustąpieniu tych objawów należy stosować leki przeciwgrzybicze.

Jak stosować leki przeznaczone do terapii grzybicy stóp
Leczenie grzybicy stóp przy pomocy kremów czy maści trwa od 1 do nawet 4 tygodni w zależności, który preparat stosujemy. Jednak często producent informuje, że jeżeli poprawa nie następuje po 2 tygodniach należy zgłosić się do lekarza.

Przed nałożeniem leku miejsca zmienione chorobowo należy dokładnie oczyścić i osuszyć stopy. Następnie nałożyć preparat cienką warstwą na miejsca zmienione chorobowo oraz przyległe i delikatnie wmasować. Jeżeli grzybica dotknęła przestrzenie międzypalcowe dobrze jest na noc przykryć je jałowym gazikiem.

Po nałożeniu leku, stóp nie należy myć, aż do czasu następnego nałożenia preparatu!
Kremy oraz maści nakłada się na chore stopy najczęściej 2 - 3 razy dziennie. Istnieje wyjątek w postaci Lamisilatt Dermgel, który wystarczy nakładać 1 raz dziennie, co może być interesującą alternatywą leczenia dla osób zapominalskich!

Ważne by leczenia nie przerwać od razu po uzyskaniu poprawy następującej zwykle po kilku dniach, lecz kontynuować przez czas podany na ulotce (1 lub 2 tygodnie). Chwilowe uzyskanie poprawy nie oznacza całkowitego wyleczenia grzybicy, i może skutkować uciążliwymi nawrotami tej choroby.

W czasie leczenia należy wyeliminować czynniki mogące prowadzić do nawrotu grzybicy: nie korzystać z basenów, kąpielisk (również ze względu na możliwość zarażenia innych osób), unikać używania skarpet, obuwia noszonych wcześniej. Zarówno obuwie i skarpety powinny być dwukrotnie zdezynfekowane po skończeniu terapii.
Przeciwgrzybicze leki doustne należy stosować ściśle wg wskazań lekarza.

Jestem w trakcie leczenia grzybicy stóp - w jaki sposób uchronić pozostałych domowników przed zarażeniem?
Przede wszystkim odizolować wszystkie te przedmioty, które mają kontakt z naszymi stopami od innych osób - ręczniki, prześcieradła, dywany. Na czas terapii i całkowitego wyleczenia należy unikać spania w jednym łóżku z innymi domownikami. Ponadto w żadnym razie nie należy korzystać z tych samych klapek, butów czy skarpetek. Po skorzystaniu z wanny dobrze jest ją dokładnie umyć, najlepiej środkiem dezynfekującym.
Pozostali domownicy mogą profilaktycznie stosować pudry przeciwgrzybicze opisane poniżej.

Podejrzewam u siebie grzybicę stóp - czy warto udać się do lekarza?
Odpowiedź na to pytanie będzie uzależniona od tego, jak nasilona jest grzybica stóp. Jeżeli objawy są początkowe i stosowanie dostępnych preparatów bez recepty jest skuteczne, prawdopodobnie nie ma konieczności wizyty u lekarza. Natomiast jeśli choroba objęła większe obszary stopy, paznokcie lub widać nadkażenia bakteryjne wizyta u lekarza jest niezbędna. W takich wypadkach konieczne staje się zastosowanie leków na receptę, często doustnych. Tylko lekarz może zaordynować takie specjalistyczne leczenie odpowiednio dobrane do przypadku.

Czy istnieją skuteczne domowe sposoby leczenia grzybicy stóp
Niestety nie - domowe sposoby leczenia w przypadku grzybicy stóp są nieskuteczne. Co więcej - moczenie stóp i ich częste mycie stwarza doskonałe środowisko do rozwoju grzybów, które "lubią" wilgoć. Dlatego, jeżeli rozpoznamy u siebie grzybicę, sięgnijmy po preparaty farmaceutyczne.

Do czego może doprowadzić nieleczona grzybica stóp
Nieleczona grzybica stóp obejmuje coraz większe obszary stopy, zajmuje w końcu paznokcie. Stają się one kruche, żółkną lub zielenieją, a stopy wydzielają przykry zapach. Co więcej - grzybica paznokci powoduje ich dotkliwy ból i utrudnia chodzenie. Trudno wyleczyć grzybicę paznokci, a choroba często nawraca. Pacjenci z takimi problemami z jednej strony cierpią ze względu na ból, świąd i pieczenie, z drugiej są zmuszeni do ukrywania swoich stóp w towarzystwie innych osób.

Jak uchronić się przed grzybicą stóp
Nie ma złotego środka, którego zastosowanie uchroni nasze stopy przed rozwojem grzybicy. Niemniej jednak prawidłowe dbanie o stopy na pewno zmniejszy możliwość zachorowania. Jak postępować ze stopami, by uchronić je przed rozwojem grzybicy?
 • nie dopuszczać do nadmiernego przegrzania stóp.
 • nosić obuwie z materiałów naturalnych, przewiewnych, a oraz unikać spędzania dużej ilości czasu w tym samym obuwiu.
 • używać skarpetek bawełnianych lub zrobionych z naturalnych włókien
 • regularnie oglądać swoje stopy: szczególnie przestrzenie międzypalcowe, podeszwy i paznokcie.
 • paznokcie u stóp należy obcinać na prosto, nie zaokrąglając.
 • po kąpieli należy dokładnie osuszać stopy, zwracając szczególną uwagę na przestrzenie między palcami.
 • w miejscach takich jak basen czy sauna należy korzystać z obuwia ochronnego (klapki), a po kąpieli stosować profilaktycznie pudry, spray'e czy kremy do stóp.
 • dbać o higienę stóp - do mycia stóp można stosować specjalne mydełka przeciwdziałające grzybicy np. Mydełko naturalne (Pollena) z nanocząsteczkami srebra lub inne środki myjące - Lubex Extra Mild. Przydatne może tez okazać się moczenie stóp w soli przeznaczonej do stóp ze skłonnością do grzybicy.

Zachorowaniu i nawrotom tej choroby zapobiega stosowanie pudrów.
Pudry te zawierają:
 • metenaminę (Pedipur S, Stoppot) - substancja ta w kontakcie z potem uwalnia aldehyd mrówkowy, który z jednej strony działa przeciwbakteryjnie, z drugiej hamuje wydzielanie potu, co zapobiega rozwojowi grzybów, które bytują przede wszystkim w miejscach ciepłych i wilgotnych. Metenaminę zawierają również kremy Uro.
 • mikonazol (Daktarin puder, Daktarin puder leczniczy w aerozolu) - związek ten działa przeciwgrzybiczo, szczególnie na mikroorganizmy wywołujące grzybicę stóp (dermatofity i drożdżaki) oraz przeciwbakteryjnie. Puder zawierający mikonazol może być stosowany zarówno w leczeniu jak i zapobiegawczo.
 • propolis (Propolis 3 % puder leczniczy) - ta substancja naturalnego pochodzenia przyspiesza gojenie ran, leczy otarcia, zmniejsza potliwość stóp oraz działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo.
 • olejek z drzewa herbacianego (Proftin-M, Acerin Fungi) - stosowany jest w aromatoterapii jako środek przeciwgrzybiczy oraz pobudza układ immunologiczny.
 • kwas salicylowy, kwas borowy (Antypot) - działają przeciwbakteryjnie, zmniejszają potliwość stóp.
 • kwas salicylowy, cynk (Proftin-G, Mykofar) - pochłaniające pot, osuszające stopy, złuszczają naskórek.

Jeżeli mieliśmy już kiedyś problem z grzybicą stóp warto stosować kremy do pielęgnacji stóp ze skłonnością do grzybicy, np. Zdrowa Skóra - krem do stóp ze skłonnością do grzybicy, Apibon - krem propolisowy, Dermobon, Emo żel S lub aerozole: Acerin fungi
Pomocne w utrzymaniu odpowiedniej higieny stóp oraz w profilaktyce przeciwgrzybiczej może okazać się stosowanie skarpetek zdrowotnych zrobionych z naturalnych włókien, nieuciskowych i bezszwowych (skarpetki zdrowotne Deomed Bamboo, Medic Deo). Skarpetki zdrowotne z serii Silver Seacell zawierają jony srebra, które hamują rozwój mikroorganizmów zapewniając długotrwałe działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Wszystkie skarpetki zdrowotne likwidują problem przykrego zapachu stóp.

Podsumowując...
Stopy często traktowane są po macoszemu - przegrzewane, trzymane w ciasnym, nieprzewiewnym obuwiu, niezadbane i popękane. W takich przypadkach nietrudno o poważna chorobę jaką jest grzybica. Warto przyjrzeć się swoim stopom i zacząć regularnie o nie dbać, lub jeżeli istnieje taka konieczność - leczyć. Wszak na zdrowych stopach na pewno raźniej i milej będzie się maszerować w czasie (nie tylko) letnich wędrówek.
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także