Jesteś tutaj:

Haluksy – co na paluch koślawy?

Są ceną, jaką płacimy za podążanie za modą i przedkładanie nowoczesności nad wygodą. Brzydko wyglądają i bolą. Mówi się, że to choroba społeczna. O czym mowa? O paluchach koślawych czyli tzw. haluksach.

Haluksy – co na paluch koślawy?

Zdjęcie: { pranav }

Przedstawiamy I część opracowania dotyczącego uciążliwego problemu jakim są haluksy.

Są ceną, jaką płacimy za podążanie za modą i przedkładanie nowoczesności nad wygodą. Brzydko wyglądają i bolą. Mówi się, że to choroba społeczna. W Polsce cierpi na nie co czwarta kobieta po 50 roku życia. W Chinach, w grupie kobiet noszących obuwie na obcasie - dolegliwość ta występuje 15 razy częściej niż wśród tych, które go nie noszą. O czym mowa? O paluchach koślawych czyli tzw. haluksach.

1.Czym są haluksy?

Haluks (paluch koślawy) to nabyte zniekształcenie stopy. Jest ono zwykle wynikiem postępującego bocznego odchylenia w ustawieniu palucha z powodu deformacji stawu stopy. Polega na przekrzywieniu się palucha w stronę drugiego palca, dodatkowo mogą towarzyszyć temu zmiany chorobowe w postaci bolesnego zgrubienia u podstawy, po wewnętrznej stronie stopy oraz zapalenia stawu. W przebiegu schorzenia kości stopy ulegają deformacji.

Obecnie haluksy postrzegane są jako choroba cywilizacyjna, gdyż jednym z czynników przyczyniających się do tej deformacji są zmiany cywilizacyjne, takie jak zmiana podłoża, po którym chodzimy (względem tego, po którym stąpali nasi przodkowie), zmiana trybu życia (zwykle praca wymagająca długotrwałej postawy stojącej lub siedzącej), a także nadwaga oraz noszenie niewygodnego obuwia - butów na wysokim obcasie i wąskich noskach.

2.Jak powstają haluksy?

Przyczyn powstawania palucha koślawego jest wbrew pozorom wiele, o czym poniżej.
 • W większości przypadków haluksy są uwarunkowane genetycznie - dziedziczymy je po przodkach.
 • Niewygodne buty, szczególnie te na wysokim obcasie ze spiczastymi czubkami. Ułożenie stopy podczas chodzenia w takich butach sprawia, że ciężar ciała jest nierównomiernie rozłożony, część przedstopia jest przeciążona i stopa ześlizgując się z wysokiego obcasa, ulega deformacji w przedniej części. Dodatkowo mięśnie ulegają osłabieniu. Ciasny i wąski czubek buta sprawia, że palce od przodu i od boku ulegają naciskowi, w efekcie zniekształca się ich ułożenie. Uciskany paluch nie jest wystarczającym podparciem dla stopy i ulega deformacji, odchyla się bocznie, unosząc drugi palec do góry. Przeciążone przedstopie zniekształca się , łuk poprzeczny stopy zapada się i powstaje tzw. płaskostopie poprzeczne (metatarsalgia).
Następnie stopa robi się coraz szersza, a w miejscu podwinięcia palucha tworzy się uwypuklenie, które coraz bardziej boli, często jest drażnione podczas noszenia obuwia, w końcu twardnieje. W miejscu tym może rozwinąć się silny stan zapalny połączony z wydzieliną ropną i uciążliwym bólem.

3.Jakie są przyczyny tworzenia się haluksów?

 • rodzinne obciążenie chorobą,
 • niekorzystne uwarunkowania anatomiczne: wzmożona szpotawość i kości śródstopia, stopa płasko-koślawa, nadmierna długość palucha - tzw. stopa egipska,
 • towarzyszące choroby takie jak: reumatoidalne zapalenie stawów,
 • praca w pozycji stojącej,
 • nadwaga,
 • niewygodne, ciasne, spiczasto zakończone buty na wysokim obcasie,
 • urazy.

4.Kto cierpi na haluksy?

Mówi się, że idealnymi kandydatkami do posiadania haluksów są młode kobiety z obciążeniem rodzinnym, które noszą "szpilki". Nie tylko one!

Mężczyźni również cierpią na haluksy, choć jest ich znacząco mniej niż kobiet. Jest to przede wszystkim związane z drobniejszą i słabszą konstrukcja stopy kobiecej (mniej wytrzymała struktura mięśniowo-stawowo-więzadłowa stopy), co w połączeniu z ciasnym obuwiem sprzyja deformacjom stopy.

I tak jak u kobiet decydujące znaczenie mają uwarunkowania genetyczne, rodzaj obuwia i tryb życia, to u mężczyzn haluksy powstają zazwyczaj na skutek urazu, np. po silnym kopnięciu w twardy przedmiot. Ten rodzaj haluksa nazywany jest paluchem sztywnym.

Niestety, także kilkuletnie dzieci i nastolatki często mają problem z paluchem koślawym, co może być efektem rodzinnej przypadłości, ale równie dobrze długotrwałych treningów na kursach tanecznych w ciasnych butach na obcasie.

5.Jakie dolegliwości towarzyszą cierpiącym na haluksy?

 • Przewlekły ból stóp.
 • Silny ból w okolicy palucha.
 • Zaczerwienienie, pieczenie i drażliwość w okolicy uwypuklenia.
 • Pieczenie podeszew.
 • Bolesne modzele w miejscach obciążenia.
 • Zwichnięcie stawu palucha.
 • Bolesne zgrubienie naskórka, obrzęki.
 • Kaletka, czyli woreczek wypełniony śluzem, powstający w miejscu, w którym występuje tarcie na wystającej kości przy paluchu).
 • Trudności w chodzeniu, a nawet przy zakładaniu obuwia.
 • Dolegliwości wynikające z deformacji pozostałych palców - palce młotkowate, szponiaste.

Ważne

by w razie zaobserwowania pierwszych objawów choroby, najczęściej pod postacią delikatnego odchylenia osi palucha, udać się do lekarza ortopedy, by rozpoznał przyczynę deformacji i przy zaleceniu odpowiedniej terapii udało się zahamować narastanie schorzenia.

6.Paluch sztywny - też haluks?

Paluch sztywny (hallux rigidus) to pewien rodzaj haluksa. Dolegliwość ta szczególnie dokucza panom. Kluczową rolę w powstaniu palucha sztywnego odgrywają urazy. Zwykle zmiany te tworzą się na skutek kopnięcia w twardy przedmiot. W przeciwieństwie do palucha koślawego, paluch sztywny jest prosty, a nie skierowany do boku. Objawia się bólem stawu śródstopno-paliczkowego, sztywnością i związanym z tym ograniczeniem ruchu.

7.Czym grożą nieleczone haluksy?

Na początku może się wydawać, że haluksy to niewielka to zmiana kosmetyczna. Niestety nie leczona może się przerodzić w uciążliwą i bolesną chorobę. Zaniedbane haluksy mogą doprowadzić do silnego bólu, problemów z doborem obuwia, a nawet choroby zwyrodnieniowej stawów i kłopotów z poruszaniem.

Wymienione wcześniej dolegliwości potęgowane są przez ucisk obuwia. To błędne koło można przerwać stosując odpowiednio dobrane aparaty korygujące lub poddając się operacji. Niestety pacjenci najczęściej szukają pomocy, gdy choroba jest zaawansowana, często już po kilku latach od wystąpienia pierwszych dolegliwości, kiedy to deformacje stopy są nasilone do tego stopnia, że mają trudności z dopasowaniem buta. Wówczas łagodzenie objawów jest bardzo trudne, a i zabiegi operacyjne nie zawsze prowadzą do całkowitego wyzdrowienia, gdyż zmiany zwyrodnieniowe "lubią się" nawracać.

Patrycja Jankowska

konsultacja mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także