Jesteś tutaj:

Izolacja społeczna i wysokotłuszczowa dieta zwiększa ryzyko raka piersi

Najnowsze badania przeprowadzone na myszach wskazują, że izolacja społeczna w połączeniu z wysokotłuszczową dietą zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi.

Izolacja społeczna i wysokotłuszczowa dieta zwiększa ryzyko raka piersi

Zdjęcie: Pierre Guinoiseau

Najnowsze badania przeprowadzone na myszach wskazują, że izolacja społeczna w połączeniu z wysokotłuszczową dietą zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi.

Naukowcy z Georgetown University na podstawie swoich najnowszych badań przeprowadzanych na myszach, udowadniają, że wyobcowanie społeczne wraz ze spożywaniem pokarmów bogatych w tłuszcze znacząco zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi.

Spośród myszy płci żeńskiej, u których laboratoryjnie wygenerowano raka piersi, utworzono cztery grupy. Pierwsza z nich, funkcjonowała w normalnych warunkach tj. nie były izolowane i były normalnie karmione. Drugą grupę trzymano odizolowaną od siebie w klatkach, ale karmiono je normalnie. Myszy z trzeciej grupy zostały wyizolowane i dostawały dietę wysokotłuszczową. Czwarta z kolei żyła razem, ale była karmiona w produktami o dużej zawartości tłuszczu.

Po dziesięciu tygodniach funkcjonowania w takich warunkach okazało się, że wśród 92% myszy, które były wyizolowane i jednocześnie spożywały duże ilości tłuszczów zaobserwowano rozwój guzów, w porównaniu z 36% z grupy wyizolowanej, ale karmionej normalnie i 36% z grupy, żyjącej w normalnych warunkach. Wykazano ponadto, że 67% mysz z grupy żyjącej społecznie, lecz karmionej wysokotłuszczową dietą zaobserwowano rozwój raka piersi.

Jednocześnie zauważono, że guzy rozwijające się grupie wyizolowanej z wysokotłuszczową dietą, pojawiały się dużo szybciej i były o wiele większe niż w innych grupach.

Naukowcy podejrzewają, że czynniki te mogą mieć duży wpływ na rozwój raka piersi wśród kobiet, jednak na dzień dzisiejszy nie mają twardych dowodów, ponieważ badania nie były dotąd przeprowadzane na ludziach.

Przyznają jednak, że podczas eksperymentów laboratoryjnych poddawali wyizolowane komórki ludzkie działaniu neurotransmitera zwanego NPY, którego poziom znacznie zwiększa się w sytuacjach izolacji społecznej połączonej ze spożywaniem pokarmów bogatych w tłuszcze. Okazało się, że rak piersi wykazywał tendencje do rozrastania się w komórkach poddawanych działaniu tego neurotransmitera.

Powinniśmy zatem zwracać uwagę zarówno na naszą dietę jak i styl życia. Najnowsze badania naukowców pokazują, że spożywanie pokarmów bogatych w tłuszcze jest niebezpieczne nie tylko dla mężczyzn powodując miażdżycę, większe ryzyko zawału serca czy nadciśnienie, ale również dla kobiet, u których w wyniku złej diety i poczucia wyizolowania społecznego, znacznie częściej może rozwijać się rak piersi.

Jak wskazują badania, już sama zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie diety niskotłuszczowej w nasze codzienne życie, może się okazać skuteczną profilaktyką w walce z rakiem piersi, który jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet.

Źródło: Georgetown University Medical Center (2011, April 4). Social

isolation, stress-induced obesity increases breast cancer risk in mice.

ScienceDaily ; 6.04.2011, www.sciencedaily.com
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także