Jesteś tutaj:

Jak można leczyć haluksy?

Skuteczne sposoby leczenia wstydliwej dolegliwości jakim jest tzw. paluch koślawy.

Jak można leczyć haluksy?

Zdjęcie: Massimo Barbieri

Przedstawiamy II część opracowania dotyczącego uciążliwego problemu jakim są haluksy.

Są ceną, jaką płacimy za podążanie za modą i przedkładanie nowoczesności nad wygodą. Brzydko wyglądają i bolą. Mówi się, że to choroba społeczna. W Polsce cierpi na nie co czwarta kobieta po 50 roku życia. W Chinach, w grupie kobiet noszących obuwie na obcasie - dolegliwość ta występuje 15 razy częściej niż wśród tych, które go nie noszą. O czym mowa? O paluchach koślawych czyli tzw. haluksach.

1. Czy istnieje dobra profilaktyka? Jak można zapobiegać haluksom?

Przede wszystkim należy dbać o odpowiednie obuwie na co dzień. Nie może być ono ciasne (szczególnie czubki butów), ani nie powinno posiadać wysokich obcasów. Podeszwy powinny być odpowiednio wymodelowane i miękkie. Obuwie musi być wykonane z przewiewnego materiału, by zapobiec poceniu się stopy. Korzystne jest także zmienianie obuwia w ciągu dnia, by obciążać różne fragmenty stopy.

Ponadto należy pamiętać o pielęgnacji stóp oraz w wolnych chwilach strać się ćwiczyć palce stóp: stawać na palcach, chwytać nimi przedmioty.

Należy unikać przez długi czas pracy w pozycji stojącej, powinno się robić przerwy na odpoczynek i krótkie ćwiczenia. W miarę możliwości chodzić boso po miękkim podłożu.

Powinno się dbać o utrzymywanie prawidłowej postawy oraz masy ciała. Nadwaga sprzyja tworzeniu zniekształceń stopy. Zaleca się uprawianie sportów: jazdę na rowerze czy pływanie. Przy tendencjach do tworzenia się haluksów lepiej unikać biegania, gdyż podczas biegania dodatkowo obciążamy przodostopie, co może nasilać deformacje i ból.

2. Jak leczyć palce koślawe? Po co warto sięgnąć, aby pozbyć się haluksów? Zobacz ofertę

Im wcześniej zareagujemy na niepokojące dolegliwości naszej stopy, tym większa skuteczność leczenia i większe prawdopodobieństwo uniknięcia operacji. Asortyment apteczny jest bardzo bogaty, jeśli chodzi o różnego rodzaju wkładki, aparaty korygujące i inne artykuły medyczne pozwalające przynieść ulgę naszym stopom. Wszystkie one można dopasować odpowiednio do stopnia zaawansowania choroby oraz rozmiaru stopy, rodzaju obuwia. Większość też stosuje się profilaktycznie.

Te cieszące się największym uznaniem wśród pacjentów z haluksami to:
 • plastry Compeed lub Scholl na haluksy czy żelowe osłony na haluksy - często wzbogacone o olejki o działaniu leczniczym, izolują bolące miejsce, skóra pozostaje nawilżona i elastyczna;
 • kliny międzypalcowe, separatory, duży klin na haluksy, gelactive kliny miedzy palcowe firmy Scholl - przywracają palcom stóp właściwe ustawienie, zmniejszają ból i tarcie, szczególnie polecane w przypadku występowania haluksów i zachodzących na siebie palców lub odcisków miedzy palcami;
 • peloty (pelota - kropelka, poduszka, wkładka w kształcie kropli) żelowe, peloty T-med. (w kształcie litery T),wkładki, półwkładki - korzystnie wpływają na rozkład nacisku w przedniej części stopy, zapobiegają płaskostopiu i spowalniają rozwój haluksa; są pokryte skórką cielęcą, przeznaczone do wielokrotnego użytku; można je stosować nawet do butów na obcasach;
 • silikonowe wkładki metatarsalne - przeznaczone szczególnie dla kobiet z płaskostopiem poprzecznym i haluksem; dzięki obecnej pelocie poprzeczne sklepienie stopy jest uniesione do góry, co koryguje ustawienie koślawego palucha;
 • opaska na haluksy - dzięki żelowej wkładce chroni przed otarciami i pozwala utrzymać paluch we właściwej pozycji; korzystnie wpływa na rozkład nacisku na stopie, zapobiegając osłabieniu mięśni i zniekształceniom kości;
 • aparaty korekcyjne na dzień lub na noc - Marcin, Marcin II, Marcin II Lux - skuteczne zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu haluksów oraz w rehabilitacji po operacji. Aparaty te skutecznie znoszą ból i hamują pogłębianie się deformacji;
 • Hallufix - nowoczesna szyna, która zrobiła karierę w Niemczech, dziś dostępna jest także w Polsce. Aparat zalecany zarówno w profilaktyce jak i w leczeniu haluksów, a także w przypadku zapalenia kaletki oraz w okresie pooperacyjnej rehabilitacji. Ta dynamiczna szyna może być stosowana bez problemu w dzień i jest alternatywnym rozwiązaniem dla sztywnej szyny ograniczającej ruch. Hallufix koryguje płaskostopie poprzeczne, które jest przyczyna powstawania haluksów. Jest bardzo prosty i wygodny w użyciu, pozwala się poruszać w butach nawet przy dużych naciskach stopy. Dzięki stabilizacji śródstopia i dynamicznemu prowadzeniu palca jest komfortowym środkiem rehabilitacyjnym, skracającym czas cierpienia oraz pozwalającym na całodobową korekcję stawu.

3. Jakie buty powinny nosić osoby z haluksami?

Przede wszystkim wygodne. Jak wcześniej wspomniano, na pewno nie z wąskimi noskami i na obcasach. Buty powinny być indywidualnie dobrane, tak by rozmiar był o numer większy od rzeczywistego. Muszą być wykonane z miękkiej skóry, z szerokim przodem na twardej podeszwie. Czasami trzeba się zaopatrzyć w buty ortopedyczne z podeszwami wykonanymi ze specjalnie wymodelowanej gąbki, zaopatrzone w odpowiednie wkładki odciążające. Chorzy powinni nosić wełniane lub bawełniane skarpetki. W celu dodatkowej ochrony można nabyć tzw. ortezy czyli nakładki ze specjalnej pianki oraz specjalny klin na haluksy, który przywraca palcom stóp właściwe ustawienie, zmniejszając bolesne tarcie i ucisk (szczególnie polecany w przypadku występowania haluksów i zachodzących na siebie palców).

Spośród dostępnego na rynku obuwia dla osób z haluksami najbardziej rekomendowane są buty produkcji Scholl na okres letni: Air Bag Back Strap, na zimniejsze dni: Marcela, a także obuwie domowe: Norton.

Jeśli nie mamy ochoty zaopatrzyć się w buty ortopedyczne, należy przynajmniej zainwestować w wygodne, wykonane z dobrego materiału buty firm takich jak Heaven, Madeira, Cancun. Wówczas warto dodatkowo nosić wspomniany wcześniej klin lub nakładkę ortopedyczną.

4. Jak ćwiczyć zdeformowaną stopę?

Oczywiście należy pamiętać, że samo wykonywanie odpowiednich ćwiczeń nie usunie haluksów. Jednakże w połączeniu ze zmianą nawyków oraz noszeniem aparatów korygujących mogą one w znaczący sposób opóźnić proces deformacji, a zarazem zaoszczędzić bólu i cierpienia w przyszłości. Ćwiczenia na haluksy polegają głównie na rozciąganiu oraz wzmacnianiu mięśni i ścięgien oraz ćwiczeniu mięśni zginaczy kolan.

Oto kilka przykładowych ćwiczeń:

 • Rozciąganie mięśni i ścięgien:
Zakładamy nogę na nogę, tak aby kostka jednej nogi spoczywała na kolanie drugiej. Linia stopy (podbicia) powinna być przedłużeniem linii utworzonej przez kość piszczelową. Kciukiem jednej ręki naciskamy środkowy punkt na spodzie stopy, a drugą ręką odciągamy duży paluch. Utrzymujemy go w napięciu przez ok. 30 sekunkd.

Zakładamy nogę na nogę (jak wyżej). Całą dłonią od góry przykrywamy palce stopy oprócz palucha, druga ręką trzymamy paluch. Następnie mocno naciskamy na palce, tak aby poczuć naciąganie ścięgien wzdłuż kości piszczelowej.
 • Wzmacnianie mięśni:
Rozkładamy na podłodze woreczek z grochem i staramy się go podnieść chwytając palcami stóp. Kiedy opanujemy tę umiejętność wykonujemy wymachy nogą w przód, w tył oraz na boki. Ćwiczenie wykonujemy naprzemiennie - raz jedną, a raz drugą nogą.

Zginamy kolano jednej nogi na stojąco, a następnie w półprzysiadzie. Następnie tak samo z drugą nogą.
 • Ćwiczenie równowagi:
Stajemy na miękkim materacu na jednej nodze. W tej pozycji próbujemy wytrzymać jak najdłużej (min. 10sekund). Następnie dokładamy wymachy rąk i wytrzymujemy kolejne 10 sekund.

Wszystkie ćwiczenia powtarzamy 10-krotnie w 1 cyklu.

5. Czy jest sposób, by haluksy się wchłonęły?

Jeśli nie doszło do uwapnienia chrząstki poleca się kilka metod, które powinny sprzyjać zmniejszeniu, a nawet zniknięciu nieestetycznych i bolących haluksów.

Mikstura doktora Tombaka

 • czyli roztwór wodny jodyny i amoniaku w proporcji 1:1, który powinien być wykonany przez farmaceutę. Nieprawidłowe sporządzenie takiego roztworu może grozić poparzeniem skóry. Należy nim przemywać zgrubiałe miejsca 2 razy dziennie przez 2 tygodnie. Jeśli po upływie tego okresu czasu nie ma efektów, znaczy, że choroba już jest zaawansowana i wymaga bardziej radykalnych metod leczenia.

Stosowanie maści Bisholin

 • produkt otrzymywany z biszofitu naturalnego (minerału z dna oceanu), który działa przeciwbólowo. Jest skuteczny w łagodzeniu bólu towarzyszącego haluksom, bólu stawów (w tym stawów stopy). Podobne efekty przynosi stosowanie maści końskiej.

Leczenie haluksów za pomocą moksy - jest to metoda medycyny chińskiej.

Moksą nazywamy rodzaj cygara z ziół o złożonym składzie, którego głównym składnikiem jest piołun chiński. Na szczycie haluksa stawia się mały kopczyk z ziół, który podpala się, w wyniku, czego, następuje lekkie oparzenie, podobne działaniu kropli wrzącej oliwy. Zabieg nie jest zbyt bolesny, gdyż wykonuje się przed nim miejscowe wychłodzenie chlorkiem etylu. W celu podtrzymania działania leczniczego, pacjent po zabiegu codziennie wieczorem, przez minutę ogrzewa chore miejsce zapaloną moksą.

Po skończeniu moksy pacjent pojawia się na kontrolę. Kolejne zabiegi są coraz tańsze. Cykl leczniczy składa się zwykle od trzech do pięciu zabiegów. Wykonywany jest w ciepłych porach roku, ze względu na konieczność noszenia tzw. otwartego obuwia nie uciskającego bezpośrednio leczonego miejsca.

6.Co zrobić, gdy nic nie pomaga? Czy operacja jest skuteczna?

Należy pamiętać o tym, że wszelkie metody leczenia haluksów (z wykorzystaniem odpowiednich sprzętów medycznych, leków, a nawet specjalnego obuwia) przynoszą efekt, gdy zniekształcenia stopy nie są jeszcze silnie utrwalone. W momencie, gdy deformacje ulegają skostnieniu bardzo trudno skorygować czy złagodzić ból i zmiany na stopie. Niezbędna wówczas jest interwencja lekarza. Zabiegi na haluksy wykonuje się zwykle w znieczuleniu ogólnym. Jest on całkowicie bezbolesny. Ból po zabiegu znoszą bez problemu środki przeciwbólowe.

Obecnie jest bardzo wiele metod operacji haluksów. Dobór metody zależy od diagnozy postawionej przez lekarza na podstawie badań. Metody operowania takie jak: SCARF, CHEVRON, McBride mają wiele wariantów wykonania w zależności od charakteru schorzenia.

Generalnie wszystkie one polegają na osteotomii, czyli usunięciu określonych fragmentów kości, często również umieszczeniu implantów lub odpowiedniego drutu wewnątrz stopy, który ma utrzymywać kości we właściwym położeniu. Istnieją też metody chirurgiczne w których obiektem nie są kości, ale mięśnie stopy, są one jednak zarezerwowane dla tych osób, u których nie doszło do zwyrodnień. Zwykle zabiegi te są bardzo skuteczne, jednakże w przypadku silnych zwyrodnień istnieje wysokie ryzyko nawrotu choroby. Wówczas wielu osobom pomagają jedynie aparaty korygujące wymienione wcześniej.

Patrycja Jankowska

konsultacja mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także