Jesteś tutaj:

Jak pomóc spierzchniętym i popękanym dłoniom?

Nie jest łatwo przyzwyczaić się do noszenia rękawiczek i częstego natłuszczania dłoni. Niestety, kiedy temperatura spada poniżej zera stopni Celsjusza, są to zabiegi niezbędne, aby zachować gładkie i piękne dłonie. Późna jesień i zima to czas kiedy należy wyjątkowo zadbać o dłonie, które są przecież naszą wizytówką.

Jak pomóc spierzchniętym i popękanym dłoniom?
Nie jest łatwo przyzwyczaić się do noszenia rękawiczek i częstego natłuszczania dłoni. Niestety, kiedy temperatura spada poniżej zera stopni Celsjusza, są to zabiegi niezbędne, aby zachować gładkie i piękne dłonie. Późna jesień i zima to czas kiedy należy wyjątkowo zadbać o dłonie, które są przecież naszą wizytówką.

Przyczyną pękania i pierzchnięcia dłoni jest oddziaływanie na nie wiatru i niskiej temperatury, na przemian z suchym powietrzem w ogrzewanych mieszkaniach. Aby zapobiec temu nieprzyjemnemu efektowi należy pamiętać o kilku zasadach, aby dłonie były nieustannie zadbane i piękne.

W przypadku, gdy dłonie są już nieco spierzchnięte

najszybszym ratunkiem będzie kąpiel w parafinie (do kupienia w aptekach) lub maseczka z miodu i oliwy z oliwek.

Kąpiel parafinową przygotowujemy przez podgrzanie parafiny z buteleczki, ostudzenie i zanurzenie rąk na około 10-15 minut lub rozpuszczenie parafiny stałej w niewielkiej ilości wody i również ostudzenie. Parafina silnie natłuszcza i szybko regeneruje dłonie. Dostępne są też gotowe kuracje parafinowe np. firmy Bielenda.

Maseczkę z miodu przyrządzamy poprzez zmieszanie kilku łyżek oliwy z jedną-dwoma łyżkami miodu, a następnie nałożenie maseczki na dłonie i zabezpieczenie folią na okres około 20 minut. Miód i oliwa wygładzają i intensywnie nawilżają dłonie.

Na rynku istnieje również dużo gotowych maseczek do dłoni, np. maska do rąk i paznokci firmy Ziaja.

Przed każdym wyjściem na zewnątrz oraz po umyciu rąk

należy pamiętać o nawilżeniu dłoni kremem nawilżającym, przy czym powinno się nawilżyć dłonie około 15 minut przed wyjściem na zewnątrz. Czas ten jest potrzebny, aby zawarta w kremie woda wyparowała, w przeciwnym wypadku może podrażnić dłonie, jeśli na zewnątrz jest bardzo zimno.

Polecamy kremy nawilżające zawierające w składzie glicerynę między innymi firm Bielenda, Farmona, Soraya, Nivea, Iwostin, Flos-Lek, Bioderma, Eucerin, Dermica, Barwa, Ziaja.

W przypadku dłoni, które już ucierpiały i ich wygląd nie jest najlepszy, zabezpieczanie kremem nawilżającym nie wystarczy - należy pomyśleć o kremach z bogatą konsystencją, intensywnie regenerujących.

Wśród sprawdzonych kosmetyków "do zadań specjalnych" wyróżniamy:

Acerin

preparat w płynie na pękające dłonie i stopy - stosujemy go kilka razy dziennie na zmienione miejsca

Iwostin

krem regenerujący z wazeliną, parafiną i alantoiną

Proderma

maść kosmetyczna do rąk z witaminą A - pozostawia efekt "rękawiczek" na dłoniach

Sally Hansen - 18- godzinny nawilżający krem do rąk

intensywnie chroni i wygładza

Neutrogena Formuła Norweska

cała seria kremów o skoncentrowanej i silnie nawilżająco-ochronnej recepturze

Peeling dłoni

Raz bądź dwa razy w tygodniu, aby usunąć zrogowaciały naskórek, zaleca się zrobienie peelingu dłoni. W tym celu można skorzystać np. z peelingu firmy Bielenda przeznaczonego do dłoni lub peelingu do ciała, czy takiego do dłoni i stóp jak Provida. Peelingi te zawierają w składzie pumeks, który bardzo dobrze wygładza skórę. Po zabiegu pamiętajmy o użyciu kremu nawilżającego w dużej ilości lub zastosowaniu wcześniej opisanych maseczek do dłoni.

Ostatnia i bardzo istotna rada - należy ZAWSZE pamiętać o rękawiczkach, najlepiej skórzanych, gdyż takie nie przemakają.

Magdalena Bartosik

Konsultacja: mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także