Jesteś tutaj:

Jak pozbyć się pleśniawek

Biały nalot na języku i błonach śluzowych jamy ustnej, przypominający ścięte mleko - to mogą być pleśniawki. Jak można zwalczyć je u osoby dorosłej, a jak u małego dziecka?

Jak pozbyć się pleśniawek

Zdjęcie: Denise Coronel

Co to są pleśniawki? Gdzie się pojawiają?

Pleśniawki to infekcja grzybicza błony śluzowej jamy ustnej. Spowodowane są przez zakażenie grzybem - drożdżakiem (Candida albicans). Pleśniawki występują na języku, dziąsłach, błonie śluzowej policzków oraz podniebieniu.

Jak wyglądają pleśniawki?

Pleśniawki jamy ustnej mają postać białego, szarobiałego lub kremowobiałego nalotu na błonach śluzowych jamy ustnej. Wyglądem zwykle przypominają grudki ściętego mleka. Mogą występować w postaci pojedynczych plamek, a w zaawansowanych stadiach choroby mogą pokrywać coraz większą powierzchnię - czasami może nawet dojść do utworzenia jednolitej warstwy białego nalotu.

U kogo najczęściej pojawiają się pleśniawki?

Pleśniawki najczęściej występują u:
 • Noworodków i niemowląt;
 • Małych dzieci;
 • Osób noszących protezy zębowe;
 • Osób w stanach obniżonej odporności organizmu.

Czy pleśniawki są niebezpieczne?

Zwykle nie, jednak w przypadku ich pojawienia się, należy podjąć leczenie. Nieleczone pleśniawki mogą obejmować coraz większą powierzchnię jamy ustnej, rozprzestrzeniać się m.in. do gardła, krtani i tchawicy.

Pleśniawki u noworodków i niemowląt

Czym leczyć pleśniawki u noworodków i niemowląt?

Leczenie pleśniawek u niemowląt i noworodków powinno zostać najpierw skonsultowane z lekarzem pediatrą. Zwykle stosowane preparaty to:
 • Aphtin - ma działanie antyseptyczne, odkaża błony śluzowe jamy ustnej. Należy używać go kilka razy dziennie. Nie wolno go stosować długotrwale!

 • Preparaty z nystatyną (wydawane na receptę) - mają działanie przeciwgrzybicze
 • Wodny roztwór fioletu gencjanowego - również działa przeciwgrzybiczo, niestety pozostawia fioletowe zabarwienie.

W jaki sposób stosuje się preparaty przeciw pleśniawkom u noworodków i niemowląt?

Preparatem przeciw pleśniawkom należy nasączyć jałowy gazik i przykładać go do chorobowo zmienionych obszarów w jamie ustnej noworodka lub niemowlęcia.

W przypadku karmienia dziecka piersią preparatem przeciwgrzybiczym (najlepiej tym samym, który stosuje się u dziecka) należy przemywać również brodawki!

Jak zapobiegać ponownemu pojawieniu się pleśniawek u maluszka?

Aby uniknąć ponownego pojawienia się pleśniawek u niemowlęcia oraz żeby przyspieszyć wyleczenie:
 • Nie przerywaj zaleconego leczenia zbyt szybko - często mimo braku objawów infekcja może nie zostać całkowicie zwalczona.
 • Wymień smoczki na nowe i dbaj o ich sterylność (nie oblizuj ich!), nie pozwalaj dziecku wkładać do buzi przedmiotów, które mogą być zainfekowane.
 • Dbaj o higienę własną i dziecka - dokładnie myj siebie i dziecko, często zmieniaj bieliznę i piżamy, przed karmieniem zdezynfekuj swoje dłonie żelem do rąk, np. Milton.
 • Zapewnij czystość otoczenia - oprócz starannego mycia dobrze jest zdezynfekować powierzchnie odpowiednim środkiem - np. Milton spray do dezynfekcji powierzchni (ma on potwierdzone działanie przeciw Candida albicans, czyli grzybowi wywołującemu pleśniawki).

Pleśniawki u dzieci

Czym można leczyć pleśniawki u dzieci?

Oprócz środków, które zwykle stosuje się u niemowląt, dzieciom można podawać również preparaty przeciwgrzybiczne w formie:
 • aerozolu - w wygodnej formie dozowania, należy jednak zwracać uwagę, czy składniki preparatu są wskazane dla dzieci
 • tabletki do ssania - jeżeli dziecko jest na tyle duże, że nie ma ryzyka jego zakrztuszenia się tabletką oraz tabletka zawiera składniki, które mogą być stosowane u dzieci
 • płyny do płukania jamy ustnej - jeżeli dziecko potrafi po przepłukaniu ust wypluć płyn oraz składniki preparatu nie są przeciwwskazane dla dzieci

Jakie aerozole są skuteczne w leczeniu pleśniawek u dzieci?

 • Orofar - może być stosowany u dzieci powyżej 4. roku życia. Jest skuteczny w zwalczaniu grzybów wywołujących pleśniawki. Należy rozpylać do jamy ustnej dziecka po 2 - 3 psiknięcia jednorazowo, trzy do sześciu razy dziennie.
 • Tantum Verde - u dzieci 1 psiknięcie 2 - 4 razy dziennie.

Które tabletki do ssania można bezpiecznie zastosować w przypadku pleśniawek u dzieci?

 • Chlorchinaldin - tabletki do ssania. Mają działanie przeciwgrzybiczne, odkażające. Należy ssać jedną tabletkę co 1 - 2 godziny, jednak nie więcej niż 8 tabletek na dobę.
 • Halset - tabletki do ssania. Działają przeciw grzybom wywołującym pleśniawki. Dzieci powinny ssać po 1 tabletce w odstępie 2 - 3 godzin (maksymalnie 6 tabletek dziennie)

Czym można płukać jamę ustną dziecka, żeby zlikwidować pleśniawki?

Płyny do płukania jamy ustnej skuteczne przeciw pleśniawkom to np.:
 • Baikadent - płyn zawierający wyciąg z tarczycy bajkalskiej. Należy stosować go 2 razy dziennie po umyciu zębów przez dziecko - przez około 30 sekund płukać usta 10 ml nierozcieńczonego płynu. Przez pół godziny od użycia preparatu dziecko nie powinno jeść ani pić.
 • Tantum Verde - płyn o działaniu odkażającym. Dla dzieci 10 ml płynu należy rozcieńczyć niewielką ilością wody. Stosuje się go 3 razy dziennie.

Pleśniawki u młodzieży i dorosłych

Młodzież od 12. roku życia oraz dorośli mogą stosować preparaty proponowane dla niemowląt i dzieci. Niektóre z nich mogą być używane częściej i w większych dawkach niż te przedstawione dla dzieci, zgodnie z dołączoną do leku ulotką.
Ponadto, w leczeniu pleśniawek u młodzieży i dorosłych można stosować również:
 • Sebidin - tabletki do ssania działające przeciwgrzybiczo. Ostrożność przy jego stosowaniu muszą zachować jednak cukrzycy i osoby z próchnicą, ponieważ zawiera sacharozę
 • Sebidin Plus - tabletki do ssania o działaniu przeciwgrzybiczym, nie zawierające cukru (zawierają jednak aspartam - przeciwwskazane dla chorych na fenyloketonurię). Najlepiej ssać je po umyciu zębów, a przez 2 godziny od przyjęcia preparatu nie spożywać posiłków ani nie pić dużej ilości płynów
 • Periokin - żel na stany zapalne dziąseł - również wykazuje skuteczność przeciwgrzybiczną. Żel ten należy nakładać na zainfekowane miejsce za pomocą palca lub aplikatura 2 - 3 razy dziennie po umyciu zębów. Przez pół godziny po zastosowaniu nie powinno się jeść ani pić, aby pozostawić czas na zadziałanie leku.

O czym pamiętać przy stosowaniu leków przeciw pleśniawkom?

Warto pamiętać, aby nie używać kilku różnych preparatów zawierających tę samą substancję czynną, gdyż może dojść do jej przedawkowania.
W okresie występowania pleśniawek należy również szczególnie dbać o higienę jamy ustnej - szczotkować zęby, nie wkładać niepotrzebnie do ust żadnych przedmiotów ani rąk, często myć ręce oraz unikać słodkich pokarmów.

U kogo oprócz niemowląt i dzieci środki przeciw pleśniawkom powinny być stosowane bardzo ostrożnie?

Szczególną ostrożność przy doborze preparatu przeciw pleśniawkom powinny zachować kobiety w ciąży i karmiące piersią - ponieważ wiele środków odkażających jamę ustną jest dla nich przeciwwskazanych!

Również osoby z cukrzycą i fenyloketonurią muszą zwrócić uwagę na zawartość w preparatach cukru lub aspartamu.

Przygotowała: Katarzyna Machowska
Konsultacja: mgr farm. Aleksandra Uruszczak
Komentarze(0)

  Znaleziono również w


  Polecamy również


  Zobacz Także