Jesteś tutaj:

Jak rozgrzać zimne ręce

Marznące dłonie w czasie zimy to zjawisko naturalne. Jednak niektórych problem zimnych rąk prześladuje cały rok. Zimne dłonie krępują, wywołują dyskomfort i uczucie chłodu w całym organizmie. Mogą być również sygnałem ostrzegawczym, o tym że w organizmie dzieje się coś złego.

Jak rozgrzać zimne ręce
Marznące dłonie w czasie zimy to zjawisko naturalne. Jednak niektórych problem zimnych rąk prześladuje cały rok. Zimne dłonie krępują, wywołują dyskomfort i uczucie chłodu w całym organizmie. Mogą być również sygnałem ostrzegawczym, o tym że w organizmie dzieje się coś złego.

Dlaczego ręce tak łatwo marzną?

Dłonie, ręce i stopy ochładzają się najszybciej z całego organizmu. Naczynia krwionośne biegnące blisko pod skórą kurczą się przy niskich temperaturach. Spadek przepływu krwi skutkuje niedotlenieniem komórek. Zwalnia się tempo przemian metabolicznych i zmniejsza ilość produkowanej energii cieplnej.

Skurcz oddalonych od serca naczyń to mechanizm ochronny, by skierować większą ilość krwi do organów wewnętrznych i zapobiec przed ich wychłodzeniem.

Kogo najczęściej dotyka problem zimnych rąk?

  • osób wrażliwych, podatnych na stres
W sytuacjach stresujących w organizmie wydzielana jest zwiększona ilość adrenaliny. Hormon mobilizuje organizm do szybkiej reakcji na stres, przyspiesza pracę serca, zwiększa dokrwienie mózgu i mięśni. Dzieje się to kosztem krążenia w dłoniach i rękach. Pogorszenie dopływu krwi do oddalonych od serca części ciała może wywoływać nieprzyjemne uczucie chłodu.
  • palaczy
Nikotyna i inne substancje zawarte w dymie tytoniowym, upośledzają krążenie, działając na naczynia podobnie jak adrenalina. Dodatkowo podnoszą ryzyko chorób serca i zakrzepów.

Zimne dłonie i stopy mogą być oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych. Jakim chorobom towarzyszą zimne dłonie?

Choroby układu krążenia

Marznięcie rąk świadczy często o niskim ciśnieniu krwi. Może mieć przyczynę w zaburzonym funkcjonowaniu naczyń krwionośnych lub serca. Przykładowo, osłabione chorobą wieńcową serce tłoczy niewystarczającą ilość krwi, by zaopatrzyła i ogrzała cały organizm.

Jeśli uczuciu chłodu dłoni towarzyszy ból, a skóra przybiera blady kolor przyczyną może być nadwrażliwość naczyń. Taki spontaniczny skurcz naczyń pod wpływem niskiej temperatury nosi nazwę zespołu Raynauda. Choroba może pojawiać się u osób pracujących ze sprzętem wibrującym czy u zawodowych muzyków, którzy nadwyrężają palce. U takich osób dochodzi nagle do ochłodzenia dłoni lub samych palców.

Druga, poważna choroba naczyń związana z odczuwaniem zimna to zakrzepowo - zarostowe zapalenie żył i tętnic zwane również chorobą Buergera. Choroba dotyczy głównie młodych mężczyzn i często jej występowanie wiąże się z paleniem papierosów.

Choroby układu oddechowego

Zwężone drogi oddechowe, bezdech w czasie snu czy płytki oddech pociągają za sobą ryzyko rozwoju schorzeń serca i naczyń. Niedotlenione serce pracuje mniej efektywnie, a zbyt niska dawka tlenu we krwi przyczynia się do rozwoju stanów zapalnych w ścianach naczyń.

Niedoczynność tarczycy

Tarczyca jest małym gruczołem odpowiedzialnym za regulację metabolizmu w organizmie. O niedoczynności mówimy, gdy ilość produkowanych przez organ hormonów nie pokrywa zapotrzebowania organizmu. Objawia się to spowolnieniem przemiany materii, osłabieniem pracy serca, maleje też produkcja energii cieplnej. W konsekwencji ciało jest bardziej wrażliwe na zimno.

Problemy z kręgosłupem

Skrzywione kręgi mogą naciskać na nerwy, które przebiegają wzdłuż kręgosłupa. Ucisk na nerw może stać się przeszkodą do sprawnej regulacji ścian naczyń krwionośnych - ich skurczu i rozkurczu. Zaburzone funkcjonowanie naczyń skutkuje nieprawidłowym przepływem krwi.

Marznięcie rąk może być efektem niepożądanym działaniem niektórych leków stosowanych w nadciśnieniu i przy zaburzonym rytmie serca.

Jak usprawnić krążenie krwi w dłoniach i rękach?

Codzienna dawka ruchu

Nic nie pobudza tak szybko krążenia jak aktywność fizyczna. Ruch pompuje większą ilość krwi do rąk, rozgrzewa organizm. Dla poprawy krążenia w rękach warto wybrać pływanie, aerobik, gimnastykę z krążeniem ramion i nadgarstków. Wykonując ćwiczenia pamiętaj o głębokim oddychaniu.

Ruszaj dłońmi. Wykorzystuj do tego wolny czas przy telewizorze, na spacerze. Na zmianę zaciskaj dłoń w pięść i rozluźniaj palce. W ćwiczeniu pomocne mogą być miękkie piłeczki.

Dobrym sposobem na poprawę ukrwienia dłoni jest ich masaż, który dodatkowo nadaje kolorytu i elastyczności skórze. Masaż można wykonać samemu pamiętając, by kierować ruchy od palców w stronę nadgarstków.

Wyeliminuj czynniki ryzyka

Jeśli sporo czasu spędzasz przed komputerem, możesz wykorzystać podkładkę pod mysz i klawiaturę, która odciąży nadgarstek i ułatwi dopływ krwi do dłoni.

Postaraj się ograniczyć palenie, ilość wypijanych kaw.

Poszukaj sposobu na ukojenie nerwów.

Zadbaj o kondycję naczyń krwionośnych

W uporaniu się z problemem zimnych rąk pomocne są substancje wykorzystywane w leczeniu żylaków, obrzęków i innych problemów z krążeniem. Szczelne, elastyczne naczynia to gwarancja prawidłowego krążenia.

W preparatach szukaj surowców roślinnych: liści miłorzębu (Ginko biloba), nasienia kasztanowca, arniki oraz izolowanych substancji aktywnych jak flawonoidów czy kumaryny.

Liście miłorzębu zawierają grupy związków, które pobudzają krążenie w mózgu oraz zwiększają przepływ krwi w oddalonych od serca częściach ciała. Wyciąg z liści dostępny jest w formie tabletek (np. Ginkofar), kapsułek (np. Bilobil, Ginkoflav), płynu (Tinctuta Ginkgo, Venoforton).

Flawonoidy działające uszczelniająco na naczynia - diosmina, hesperydyna, rutyna, zwiększają elastyczność i napięcie naczyń, a tym samym usprawniają przepływ krwi. Substancje te znajdziesz w preparatach doustnych np. Phlebodia, Diosminex, Venoruton. Escyna z nasion kasztanowca pobudza krążenie podnosząc napięcie żył. Wyciąg z nasion lub izolowana escynę zawarta jest w tabletkach oraz preparatach na skórę jak np. Aescin, Reparil, Venescin.

Preparaty można stosować bezpiecznie do 3 miesięcy. Jeśli stwierdzisz, że mimo właściwego stosowania leki nie przynoszą pożądanych efektów, skonsultuj się z lekarzem. Może być potrzebne specjalistyczne leczenie.

Sposoby na szybkie rozgrzanie dłoni

Jeśli czujesz, że przemarzłeś, zimne ręce i wychłodzony organizm szybko rozgrzeją gorące napoje - herbata, czekolada.

Na nieuszkodzoną skórę dłoni można nałożyć również krem rozgrzewający na bazie pobudzających krążenie ziół i olejków eterycznych (np. Maść końska, Acerin Hot Cream).

Zimne dłonie rozgrzeje ciepła kąpiel parafinowa. Zabieg przeprowadza się również w celu nawilżenia i przywrócenia elastyczności skórze. Kąpiel można przygotować samemu lub wykorzystać gotowe dermokosmetyki. Po kilku zanurzeniach dłoni w odpowiednio ogrzanej parafinie, rękę owija się folią i ręcznikiem, by dłużej zachowała ciepło.

Jeśli przemarznięte dłonie są sine i pozbawione czucia, to sygnał, że mogło dojść do odmrożenia.

Staraj się rozgrzać ręce ciepłem własnego ciała, włóż dłonie pod pachy, między uda. Najważniejsze przy odmrożeniu to przywrócić właściwe krążenie krwi. Odmrożoną dłoń można ogrzewać w wodzie o coraz wyższej temperaturze zaczynając od 25 - 30 stopni. Gdy skóra osiągnie odpowiednią ciepłotę, na suchą dłoń należy nałożyć jałowy opatrunek i obserwować czy nie doszło do poważniejszych uszkodzeń.

Chroń dłonie przed odmrożeniem

W czasie zimy unikaj ciasnych rękawów, mocno przylegających do nadgarstka bransoletek i zegarków, które mogą utrudniać dopływ krwi do dłoni. Wybierz ciepłe rękawiczki.

mgr farm. Dorota Gruszka
Komentarze(0)

    Znaleziono również w


    Polecamy również


    Zobacz Także